Νίκη παραμονής του Εργοτέλη 3-1 στην Καβάλα

Ο Εργοτέλης πέτυχε μεγάλη νίκη στην Καβάλα σε βάρος της τοπικής ομάδας με 3-1 και πραγματοποίησε σημαντικό βήμα για την παραμονή του στη Σούπερ Λιγκα. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν στο 22ο λεπτό με τον Τσεσνάουσκις, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 33’ με πέναλτι του Μουρ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν άλλα δύο τέρματα με τους Μπούντιμιρ (62’) και Φραγκουλάκη (83’) κατακτώντας τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Η νίκη αυτή ήταν η πρώτη για τον Εργοτέλη μετά τις 7 Φεβρουαρίου, όταν είχε κερδίσει 4-3 τον Αστέρα στο Ηράκλειο.
Ο Εργοτέλης μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο 22’ με κοντινό πλασέ του Τσεσνάουσκις. Η Καβάλα μετά το γκολ που δέχτηκε πέρασε μπροστά, ενώ οι Κρήτες προσπάθησαν να διατηρήσουν τα κεκτημένα. Στο 32΄ ο Σασιασβίλι έκανε χέρι στην περιοχή και οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, που μετέτρεψε σε γκολ στο 33’ ο Μουρ. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου αμφότεροι οι αντίπαλοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Ο Εργοτέλης στο δεύτερο μέρος μπήκε περισσότερο αποφασιστικά από την Καβάλα και στο 62’ με εντυπωσιακή προσπάθεια του Μπούντιμιρ και σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-1. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως καλά οργανωμένος ο Εργοτέλης στα χαφ και στην άμυνα, δεν της επέτρεψε να απειλήσει. Στο 83’ ο Φραγκουλάκης με προβολή ύστερα από συρτή σέντρα του Βερπακόφσκις, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 «σφραγίζοντας» τη νίκη των Κρητικών.

ΣΚΟΡΕΡ: 33’ πεν. Μουρ-22’ Τσεσνάουσκις, 62' Μπούντιμιρ, 83' Φραγκουλάκης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μουρ- Κορδονούρης, Σασιασβίλι,Τσεσνάουσκις, Τζούνιορ, Φραγκουλάκης

ΚΑΒΑΛΑ (Α. Ντε Μος): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Μουρ (73’ Ντικρόκ), Ντουγκλάο, Θεωδορέλης, Ντιέ, Σμόλαρεκ, Ορούμα (54’ Ρινκόν), Ιωάννου, Σόσιν (63’ Σουλτανίδης)
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ν. Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Κορδονούρης,Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Μπέτο, Ζούνιορ, Ρομάνο,
Τσεσνάουσκις (76’ Φραγκουλάκης), Μπούντιμιρ (80’ Ορφανός), Λεάλ (73’ Βερπακόφσκις)