Κέρδισε στο «Παγκρήτιο» τον ΠΑΣ Γιάννινα με 3-1

Νίκη σωτηρίας για τον Εργοτέλη

Υποβιβάστηκαν οι Ηπειρώτες

Την παραμονή του στη Σούπερ Λίγκα εξασφάλισε ο Εργοτέλης, καθώς νίκησε στο Ηράκλειο τον ΠΑΣ Γιάννινα με 3-1 τον οποίο και έστειλε στη Β’ Εθνική. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Λεάλ (37’ και 57’ πέναλτι) και Φραγκουλάκης (88’), ενδιάμεσα ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι στο 49ο λεπτό με τον Αράς.

Ο Εργοτέλης είχε την υπεροχή από τας πρώτα λεπτά του αγώνα και έκλεισε τους Γιαννιώτες στην περιοχή τους. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 37ο λεπτό με πλασέ του Λεάλ, ενώ ο ΠΑΣ ισοφάρισε στο 49’ με τον Αράς. Όμως οι Κρήτες δεν επηρεάστηκαν και στο 57’ έκαναν το 2-1 με πέναλτι που παραχώρησε ο Σταθάκης (έκανε χέρι στην περιοχή) και μετέτρεψε σε γκολ ο Λεάλ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 88’ ο Φραγκουλάκης.

Στο ημίχρονο δημιουργήθηκε ένταση εξ αιτίας πανό που ανήρτησαν οι οπαδοί του… ΟΦΗ με προσβλητικό περιεχόμενο για τους Γιαννιώτες. Οι φιλοξενούμενοι αρνήθηκαν να βγουν στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο εάν προηγουμένως δεν αποσυρόταν το πανό.

ΣΚΟΡΕΡ: 37', 57' πεν. Λεάλ, 88' Φραγκουλάκης - 49' Αράς
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ. Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45' Ρομάνο, 66' Λεάλ, 83' Φραγκουλάκης

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Δασκαλάκης, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Τζούνιορ, Κορδονούρης, Τσεσνάουσκις (81' Βερπακόφσκις), Ρομάνο (76' Φραγκουλάκης), Γιαλούσης, Μπέτο, Λεάλ, Μπούντιμιρ (92’ Ορφανός).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Ζαφειρόπουλος, Στάθης, Κούσας, Ανδράλας (63' Μενδρινός), Τζάνης (57' Ντιμπαλά), Μαϊστόροβιτς, Ρόβας (75' Μπουχαν), Σίσιτς, Αράς, Μπακαγιόκο, Βάντερσον.