Νίκησε στην Τρίπολη τον Άρη με 2-1 και σώθηκε

Εξασφάλισε την παραμονή του ο Αστέρας

Νίκη σωτηρίας πέτυχε ο Αστέρας στην Τρίπολη σε βάρος του Άρη με 2-1 και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία του ποδοσφαίρου μας. Οι Αρκάδες προηγήθηκαν 2-0 με τέρματα των Έντερ και Μπαρτολίνι στο 5ο και 15ο λεπτό αντίστοιχα, ενώ ο Άρης μείωσε στο 84’ με τον Κόκε.

Ο Αστέρας μπήκε αποφασισμένος στο γήπεδο να «καθαρίσει» το ματς και να εξασφαλίσει την παραμονή του. Από το ξεκίνημα του αγώνα έπαιξε επιθετικά και μέσα σε δέκα λεπτά πέτυχε δύο γκολ. Μόλις στο 5’ η ομάδα της Τρίπολης άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ του Έντερ, ενώ στο 15’ ο Μπαρτολίνι με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έπαιξαν «κοντρόλ» ποδόσφαιρο και ουσιαστικά δεν ένοιωσαν έντονη την απειλή από τον Άρη. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στο 84ο λεπτό σε 2-1 με κεφαλιά του Κόκε ύστερα από σέντρα του Νέτο.

ΣΚΟΡΕΡ: 5' Εντερ, 15' Μπαρτολίνι-84' Κόκε
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπασταμάτης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 23' Μπαστία - 27' Αντού, 51' Ναφτί, 64 Κάμπορα, 92' Νέτο

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Β. Βλάχος): Ντεγκρά, Ουριμπάρι, Μπαρτολίνι, Λαζαρίδης, Καρτόσο, Μπαστία, Φυτανίδης, Τσέζαρεκ, Ουντότζι (82' Λαδάκης), Εντερ (93' Καρέρα), Ρίος (Βίλτσες 59').
ΑΡΗΣ (Ε. Κούπερ): Πέσκοβιτς Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο, Ορτίθ, Πρίττας, Ναφτί (60' Φερνάντες), Κόκε, Αντού, Μεριέμ (46' Χαβίτο), Κάμπορα (74' Τζόνσον).