Επιβλήθηκε στα «Πηγάδια» του Ατρομήτου με 2-1 και ελπίζει στη σωτηρία της

Νίκη ελπίδας για την Skoda Ξάνθη

Ζωντανή παρέμεινε η Skoda Ξάνθη όσον αφορά την παραμονή της στη Σούπερ Λίγκα με τη νίκη που πέτυχε σε βάρος του Ατρόμητου με 2-1. Οι «ακρίτες» άνοιξαν το σκορ στο 45ο λεπτό με τον Κιντάνα και στο 67’ ο Έλινγκτον πέτυχε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 84’ με τον Σαγκανόφσκι σε 2-1.

Η Skoda Ξάνθη από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειξε τις διαθέσεις της και περιόρισε σε παθητικό ρόλο τον αδιάφορο βαθμολογικά Ατρόμητο. Οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές  ευκαιρίες, πριν το 45ο λεπτό, οπότε και άνοιξαν το σκορ με τον Κιντάνα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη έπαιξε περισσότερο επιφυλακτικά, ιδιαίτερα μετά το 67’ οπότε και ο Έλινγκτον με προβολή πέτυχε το 2-0. Ο Ατρόμητος στο τελευταίο δεκάλεπτο αντέδρασε και μείωσε σε 2-1 στο 84’ με τον Σαγκανόφσκι.

ΣΚΟΡΕΡ: 45’ Κιντάνα, 67’ Έλινγκτον-84’ Σαγκανόφσκι
ΔΙΑΤΗΤΗΣ: Καλόπουλος (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βάλλας, Κιντάνα-Μελλισάς

SKODA ΞΑΝΘΗ: Γκσπούρνιγκ, Μπέρτος, Κωστούλας, Βάλλας, Τζάγκι, Στίνγκα, Στρμπα, Κιντάνα( Βασιλακάκης 89΄), Μαρσελίνιο Λέιτε (Έλινγκτον 65΄), Μπούγκα( Σουάνης 83), Πόι.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μιχαηλίδης, Σκόνδρας (Νάστος 46΄), Μπλένχιο (Αναστασάκος 80΄), Αποστολόπουλος, Μελλισάς, Σαρμιέντο (Φαβάλι 46΄), Νε μπεγλέρας, Καλαντζής, Σαγκανόφσκι, Περόνε, Μπρίτο.