Θριάμβευσε επί του Πανιωνίου 3-0 και εξασφάλισε την παραμονή της

Άνετη νίκη η Λάρισα στη Νέα Σμύρνη

Ένα βαθμό ήθελε η Λάρισα στο ματς της Νέας Σμύρνης για να εξασφαλιστεί και μαθηματικά, όμως ύστερα από σπουδαία εμφάνιση νίκησε τον Πανιώνιο με 3-0 και θα αγωνίζεται και του χρόνου στη Σούπερ Λίγκα. Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκαν 2-0 με γκολ των Μετίν και Τουάμα στο 27ο και στο 39ο λεπτό αντίστοιχα. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 60’ ο Κουζέν. Η Λάρισα πέτυχε την πρώτη της νίκη στη Νέα Σμύρνη μετά από το 1988!

Η Λάρισα μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Στην πρώτη αξιόλογη προσπάθεια που δημιούργησαν οι Θεσσαλοί άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με ατομική προσπάθεια του Μετίν. Στο 39’ ο Τουάμα με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ πέτυχε το δεύτερο γκολ της Λάρισας, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Ο Πανιώνιος δεν έδειχνε ικανός να αντιδράσει και στο 60’ ο Κουζέν πέτυχε το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Στο 63’ ο Μετίν λίγο έλλειψε να πετύχει και τέταρτο γκολ αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

ΣΚΟΡΕΡ: 27' Μετίν, 39' Τουάμα, 60' Κουζέν
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μ. Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσότσαλιτς-Πούρι

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπέλιτς, Γιόνσον (62' Αναστασόπουλος), Ομο, Κουμορτζί, Κούκετς (46' Μπαρόνι), Μπουβάλ (46' Λουκίνας), Σιόβας, Κοντοές, Γουνδουλάκης, Τσότσαλιτς, Τζαβέλλας
ΛΑΡΙΣΑ: Βιέρα, Βενετίδης, Κυριακίδης, Μελίσσης,Τουάμα (81' Μπουκουβάλας), Μετίν, Φλάβιο, Ρομέου, Τριποτσέρης, Πούρι (84' Σίμιτς), Κουζέν (73' Ζέσους)