Σούπερ Λίγκα: Λεβαδειακός-ΑΕΚ 0-0

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το ματς Λεβαδειακός-ΑΕΚ, για το οποίο αναπτύχθηκε έντονη “φημολογία”, με τον ΟΠΑΠ να φτάνει στο σημείο την Παρασκευή να το “κλειδώνει” στοιχηματικά. Το 0-0 σαφέστατα δεν ευνοεί τον Λεβαδειακό που έμεινε ένα βαθμό πίσω από την Ξάνθη.

Η ισοπαλία μόνο θετικό αποτέλεσμα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί για τον Λεβαδειακό μετά τη νίκη της Ξάνθης. Για να παραμείνει η ομάδα στη Σούπερ Λίγκα θα πρέπει να νικήσει την τελευταία αγωνιστική τη Λάρισα στο «Αλκαζάρ» και παράλληλα να μην κερδίσει η Ξάνθη τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη.

Ο Λεβαδειακός που ήθελε πάση θυσία τη νίκη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 6’ ο Αγκάλι έχασε ευκαιρία μόνος προ του Σάχα (απέκρουσε ο γκολκίπερ της ΑΕΚ). Καλή ευκαιρία είχε και στο 14’ σε κεφαλιά του Μασάδο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η ΑΕΚ ισορρόπησε το ματς και πλησίασε το γκολ στο 15’ με κεφαλιά του Καφέ (απέκρουσε εντυπωσιακά ο Βαγιέχο), όμως οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν. Στο δεύτερο ημίχρονο η «Ένωση» μπήκε περισσότερο ορεξάτη και για 15 λεπτά πίεσε τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια ο Λεβαδειακός πίεσε και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 60’ με τον Μπεγκόνια. Στα τελευταία λεπτά το ματς πήρε άγρια ομορφιά, καθώς οι Βοιωτοί έδωσαν τον υπέρ πάντων αγώνα για τη νίκη, όμως η ΑΕΚ άντεξε στην πίεση.