Σούπερ Λίγκα: Πανθρακικός-Ολυμπιακός 0-2

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα (2-0) από την Κομοτηνή με αντίπαλο τον ουραγό Πανθρακικό. Τα γκολ του Ολυμπιακού πέτυχαν οι Τοροσίδης (11΄) και Μήτρογλου (29΄). Στο 23ο λεπτό αποχώρησε με κάκωση στην ποδοκνημική ο Ματ Ντάρμπισαϊρ.

Με πολλές απουσίες αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός στην Κομοτηνή και παρουσιάστηκε με αρκετά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα. Ο Μπάντοβιτς χρησιμοποίησε μερικούς… πιτσιρικάδες που άφησαν καλές εντυπώσεις. Με κορυφαίους τους Βασίλη Τοροσίδη και Γιάννη Παπαδόπουλο, οι «ερυθρόλευκοι» από την αρχή πήραν τα ηνία του αγώνα. Ο Τοροσίδης στο 11ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ενώ στο 29’ δημιούργησε το γκολ που πέτυχε ο Μήτρογλου διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και άλλες ευκαιρίες για γκολ με κορυφαία αυτή του 60ου λεπτού, όταν ο Τοροσίδης σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι.
Ο Ματ Ντάρμπισαϊρ στάθηκε άτυχος καθώς στο 23’ τραυματίστηκε στον αστράγαλο και ενδέχεται να απουσιάσει από τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας του για αρκετό καιρό.

ΣΚΟΡΕΡ: 11' Τοροσίδης, 29' Μήτρογλου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χαραλαμπίδης (Καβάλας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πυθαρούλης, Μήτρογλου, Νικοπολίδης, Τοροσίδης

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Ρόκα, Αργυρίου, Σακελλαρίου, Ματεντζίδης (83' Μπαχαρίδης), Ιασωνίδης, Λόπεζ, Πυθαρούλης (74' Κανωτίδης), Παπουλής, Μπερτράντ (85' Στόικος), Καζάκης, Μπελέκ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Ντομί (86' Βαλεριάνος), Ζεβλάκοφ, Κ. Παπαδόπουλος, Οσκαρ, Γ. Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Λούα Λούα (72' Λεονάρντο), Μήτρογλου, Ντάρμπισιρ (24' Ντιόγο).