Κέρδισε στο «Γ. Καραϊσκάκης» 2-1 τον Άρη και αρχίζει στα πλέι οφ με 4 βαθμούς

Επεισοδιακή νίκη ο Ολυμπιακός

Το ματς διεκόπη στο 18’ για 10 λεπτά εξαιτίας ρίψης δακρυγόνων

Ο Ολυμπιακός σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από σοβαρά επεισόδια εκτός αγωνιστικού χώρου και διεκόπη για δέκα λεπτά στο 18’, νίκησε τον Άρη στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 2-1 και θα ξεκινήσει τα πλέι οφ με 4 βαθμούς έναντι μηδενός των Θεσσαλονικέων. Οι «ερυθρόλευκοι» με δέκα από το 38’ (κόκκινη ο Πάρντο) σκόραραν με τους Σεβλάκοφ (33’) και Μαρέσκα (45’ πέν.). Ο Άρης (με δέκα από 56’ κόκκινη ο Αράνο) ισοφάρισε ενδιάμεσα με πέναλτι του Κάλβο στο 43ο λεπτό.

Τα επεισόδια που έγιναν στον περιβάλλοντα χώρο του «Γ. Καραϊσκάκης» συνετέλεσαν ώστε να περάσει σε δεύτερη μοίρα το παιχνίδι. Ο διαιτητής Ντάκος στο 18ο λεπτό αναγκάστηκε να διακόψει τον αγώνα για δέκα λεπτά, καθώς η ατμόσφαιρα από τα δακρυγόνα είχε γίνει αποπνικτική. Η χρήση χημικών έκανε όλο το γήπεδο να… κλαίει, ενώ αρκετοί φίλαθλοι αποχώρησαν στο σημείο της διακοπής. Ο Ολυμπιακός πήρε μια σημαντική νίκη, καθώς θα συμμετάσχει στα πλέι οφ με τέσσερις βαθμούς. Στο διάστημα που έμεινε με δέκα παίκτες, αντέδρασε σωστά και κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Στα εκτεταμένα επεισόδια που είχαν σαν αποτέλεσμα τον τραυματισμό ενός οπαδού και δύο αστυνομικών, αναφέρθηκε και ο διευθυντής επικοινωνίας του Ολυμπιακού Γιάννης Μώραλης. «Δεν έχουμε πλήρη εικόνα για το τι ακριβώς συνέβη έξω από το γήπεδο. Από ότι έχουμε πληροφορηθεί τα επεισόδια συνέβησαν όταν διμοιρίες των ΜΑΤ συγκρούστηκαν με οπαδούς και στη συνέχεια εκτοξεύτηκαν δακρυγόνα. Ευτυχώς δεν συνέβη τίποτα εντός του γηπέδου» τόνισε ο κ. Μώραλης και πρόσθεσε στη συνέχεια: «Προσπαθούμε  να δούμε τι ακριβώς έχει γίνει και πως σε συνεργασία με όλους τους φορείς θα αποτρέψουμε στο μέλλον ανάλογα περιστατικά».

Κατά τη διάρκεια των επεισοδίων υπέστη ζημιές το βαν της ΕΡΤ που βρισκόταν έξω από το «Γ. Καραϊσκάκης» για την απευθείας μετάδοση του αγώνα από τη ΝΕΤ. Οι οπαδοί του Ολυμπιακού ξέσπασαν εναντίον του βαν σπάζοντας τζάμια και προκαλώντας καταστροφές.

ΣΚΟΡΕΡ: 33' Ζεβλάκοφ, 45’ πεν. Μαρέσκα-43’ πεν. Κάλβο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάκος (Καβάλας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κόβατς-Κουλουχέρης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 38’ Πάρντο-56’ Αράνο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πάρντο, Πάντος (84’ Γκαλίτσιος), Ντομί, Κ. Παπαδόπουλος, Ζεβλάκοφ, Τοροσίδης, Μαρέσκα, Γ. Παπαδόπουλος (40’ Κόβατς), Λούα Λούα, Ντιόγκο (35’ Λεονάρντο), Όσκαρ.
ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Βανγκέλι, Αράνο, Κουλουχέρης, Ρονάλντο, Χαβίτο, Πρίττας, Κάλβο (67’ Νέτο), Φερνάντες, Τζόνσον (60’ Αραβίδης), Μεριέμ (56’ Κόκε).