Πρώτη επαρχιακή ομάδα αναδείχθηκαν οι «αργοναύτες»

Σούπερ Λίγκα: Καβάλα-Πανιώνιος 1-1

Στο νοσοκομείο ο Σερζ Ντιέ

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στην Καβάλα ανάμεσα στην τοπική ομώνυμη ομάδα και τον Πανιώνιο. Σε μια αναμέτρηση που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με τον Ρινκόν και οι Νεοσμυρνιώτες ισοφάρισαν στο 13’ με τον Γουνδουλάκη. Αμφότερες οι ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα λόγω αποβολών των Οικονόμου (81’) για την Καβάλα και του Σάμαρη (86’) για τον Πανιώνιο, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο αγώνας πέρασε σε δεύτερη μοίρα, καθώς επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Σερζ Ντιέ. Ο Ιβοριανός της Καβάλας στο 57ο λεπτό δέχτηκε την μπάλα στο πρόσωπο από εκτέλεση φάουλ του Μπάλαμπαν και έπεσε στο έδαφος ζαλισμένος. Ο Ντουγκλάο τον μετέφερε εκτός αγωνιστικού χώρου και διακομίστηκε αμέσως στο νοσοκομείο με ασθενοφόρο.

Υποβλήθηκε σε εξετάσεις οι οποίες δεν έδειξαν κάτι το ανησυχητικό, όμως θα παραμείνει απόψε νοσηλευόμενος προκειμένου να τον παρακολουθήσουν οι γιατροί και τη Δευτέρα θα πάρει εξιτήριο.

Όσον αφορά το ματς ήταν αδιάφορο και αμφότερες οι ομάδες έπαιξαν ανοιχτό ποδόσφαιρο χωρίς σκοπιμότητες και το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο. Η Καβάλα αποχώρησε από το γήπεδο μέσα σε γιορτινό κλίμα, καθώς τερμάτισε ψηλότερα από τις υπόλοιπες επαρχιακές ομάδες (6η θέση) και έτσι θα λάβει το πριμ των 250.000 ευρώ.

ΣΚΟΡΕΡ: 7' Ρινκόν - 13' Γουνδουλάκης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τριτσώνης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντουγκλάο -Όμο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 81' Οικονόμου (2η κίτρινη) - 86' Σάμαρης (2η κίτρινη)

ΚΑΒΑΛΑ (Τσαλίκης): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Ντουγκλάο, Θεοδωρέλλης, Ντιέ (64’ Πετκάκης), Σιόντης, Σμολάρεκ, Ρινκόν (77' Γιάννου), Ονουάτσι, Σοσίν (60’ Σουλτανίδης)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παράσχος): Μπέλιτς, Σάμαρης, Ουέλινγκτον (89’ Κουμορτζί), Κοντοές, Όμο, Ανασταστόπουλος, Μπουβάλ (82’ Μανιάτης), Γουνδουλάκης, Σκούφαλης, Μπάλαμπαν, Κούκετς (72’ Λούκινας)