Πόλο: Ασημένια ξανά η Εθνική Εφήβων λύγισε στα πέναλτι

Έχασε σε συγκλονιστικό τελικό από την Ιταλία

Με το ασημένιο μετάλλιο επιστρέφει από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο στη Στουτγκάρδη η Εθνική Εφήβων που ύστερα από έναν συγκλονιστικό τελικό λύγισε στα πέναλτι από την Ιταλία. Ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος 7-7, η παράταση 8-8 και στα πέναλτι ήττα με 4-5. Η Εθνική Εφήβων είχε πάρει το ασημένιο και πέρσι στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Σίμπενικ της Κροατίας.

Ο αρχηγός της Εθνικής Εφήβων Κωνσταντίνος Γεννηδουνιάς Ο αρχηγός της Εθνικής Εφήβων Κωνσταντίνος Γεννηδουνιάς
Η Εθνική ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μάλιστα ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη του κανονικού αγώνα προηγείτο 7-5, όμως οι Ιταλοί σε αντεπίθεση διαρκείας σημείωσαν δύο γκολ σε διάστημα 37΄΄ και ισοφάρισαν (7-7)

Στην παράταση και πάλι η εθνική πήρε προβάδισμα με τον Δερβίση στο τέλος του πρώτου τρίλεπτου, αλλά δέχτηκε την ισοφάριση 35'' πριν τη λήξη  και ο τελικός οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί χρειάστηκαν συνολικά 14 εκτελέσεις και μοιραίος παίκτης για την Ελλάδα ήταν ο Θανάσης Χρυσοσπάθης, που νικήθηκε δύο φορές από τον τερματοφύλακα Βέσπα.

Να υπενθυμίσουμε ότι στην ιστορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων / Νέων η Ελλάδα κατέκτησε χάλκινο το 1997 και ασημένιο το 2001. Από την ομάδα που πέρσι έφτασε μέχρι τον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος έπαιξαν στο Ευρωπαϊκό οι
Γεννηδουνιάς, Σολανάκης, Τίγκας, Γούβης και Λάππας.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την εθνική Ελλάδας): 2-0, 2-3, 2-1, 1-3
Τα τρίλεπτα της παράτασης: 1-0, 0-1
Στα πέναλτι: 4-5

Την τρίτη θέση κατέκτησε η Κροατία, που επικράτησε στον «μικρό τελικό» 8-6 της Σερβίας.