Πετρόπουλος (9') και Έλινγκτον (51') τα γκολ

“Γκέλα” του Παναθηναϊκού στην πρεμιέρα πρωταθλήματος

1-1 με τη Skoda Ξάνθη στη Λεωφόρο

Με γκέλα στην έδρα του ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο πρωταθλητής του Παναθηναϊκού. Στην άδεια (λόγω τιμωρίας) Λεωφόρο έφερε 1-1 με τη Skoda Ξάνθη η οποία άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις. Ο Πετρόπουλος με κεφαλιά στο 9' άνοιξε το σκορ, ο Άγγλος Έλινγκτον στο 51' ισοφάρισε για την Ξάνθη.

Χωρίς Σισέ και Ζιλμπέρτο Σίλβα, με κακή απόδοση στη μεσαία γραμμή ο Παναθηναϊκός προβλημάτισε στο πρώτο ματς του πρωταθλήματος. Έλειπε βεβαίως και ο κόσμος από τις εξέδρες για να δώσει την ώθηση, αλλά αυτό δεν μπορεί να αποτελέσει δικαιολογία για το γεγονός ότι δεν μπόρεσε να επιβάλλει έναν ικανοποιητικό ρυθμό.

Κι όλα αυτά παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε νωρίς με τον Πετρόπουλο (9'), ενώ στη συνέχεια δημιούργησε ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ αλλά δεν τα κατάφερε. Η Ξάνθη ισοφάρισε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με εξαιρετικό γκολ του Έλινγκτον και με μεγαλύτερη πλέον αυτοπεποίθηση η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά αποσυντόνισε πλήρως τις κινήσεις των γηπεδούχων.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καθαρό  μυαλό και εγκλωβίστηκε σε παιχνίδι από τον άξονα χωρίς λύσεις. Πολύ καλά δουλεμένη ομάδα η Ξάνθη, με τρεξίματα και πρέσινγκ κι έναν Κατόνγκο να κάνει ...πάρτι από την πλευρά του Σπυρόπουλου με την ταχύτητα και τις ντρίμπλες του. Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την έλλειψη δημιουργικότητας, μιας και βρέθηκαν σε κακή βραδιά όλοι οι χαφ του.

9' 1-0: Εκτέλεση φάουλ του Λέτο, ο Πετρόπουλος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
33' Σουτ στην κίνηση του Γκοβού, η μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι του Γκσμπούρνινγκ.
41' Ύστερα από εντυπωσιακή προσπάθεια του Κατόνγκο, ο Στρέμπα σούταρε αλλά ο Σεϊταρίδης έδιωξε.
42': Σέντρα του Νίνη από δεξιά, ούτε ο Γκοβού, ούτε ο Πετρόπουλος βρήκαν την μπάλα στη μικρή περιοχή.
47' Σουτ του Νίνη, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γκσμπούρνινγκ.
51' 1-1: Σέντρα του Πόι από αριστερά, ο Βασιλακάκης έκανε κεφαλιά-πάσα προς τον Ελινγκτον που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των Καντέ, Μπουμσόνγκ και ισοφάρισε με ωραίο πλασέ.
57' Μακρινό σουτ του Σπυρόπουλου, ο Γκσμπούργινγκ έδιωξε με τις γροθιές.
72' Σουτ με το αριστερό του Καραγκούνη, η μπάλα στην αγκαλιά του Γκσμπούρνινγκ.
73' Αφύλακτος ο Γκουβού έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Γκσμπούρνινγκ μπλόκαρε.
80' Σουτ του Καραγκούνη στην κίνηση, ο Γκσμπούρνινγκ έδιωξε.
86' Μετά από μπαλιά του Καραγκούνη και κεφαλιά-πάσα του Καντέ, κακό κοντρόλ του Πετρόπουλου απέναντι στον Γκσπούρνιγκ, ο Γκλέισον έδιωξε την μπάλα.
92' Σουτ του Μπουμσόνγκ η μπάλα κόντραρε και ο Γκσπούρνιγκ μπλόκαρε.

ΣΚΟΡΕΡ: 9' Πετρόπουλος - 51' Έλινγκτον
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδ/νησου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λέτο - Πόι, Στρμπα, Μπούγκα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Σεϊταρίδης (86΄ Μαρίνος), Καντέ, Μπουμσόνγκ, Σπυρόπουλος, Κατσουράνης (65΄ Καραγκούνης), Σιμάο, Νίνης (75΄ Κλέιτον), Λέτο, Γκοβού, Πετρόπουλος.
SKODA ΞΑΝΘΗ
(Νίκος Κεχαγιάς): Γκσπούρνινγκ, Μπέρτος, Πίντο, Στρμπα, Πόι (70΄ Μαρσελίνιο), Κατόνγκο, Αντεφέμι, Τζάγκι, Βασιλακάκης (89΄ Σταθάκης), Κωστούλας, Έλινγκτον (82΄ Μπούγκα).

Είπαν

Νίκος Νιόπλιας: «Το ξεκίνημά μας ήταν πολύ καλό, αλλά δεν τελειώσαμε το παιχνίδι με τις φάσεις που δημιουργήσαμε. Οσο περνούσε η ώρα η Ξάνθη αναθάρρησε και πήρε τον έλεγχο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο δεν ξεκινήσαμε καλά και με μία φάση έγινε η ισοφάριση. Κάναμε φάσεις αλλά δεν είχαμε τον ιδανικό ρυθμό. Ωστόσο, με τις φάσεις που κάναμε, μπορούσαμε να κερδίσουμε».

Νίκος Κεχαγιάς: «Κάνουμε την δική μας προσπάθεια φέτος. Σταθήκαμε τυχεροί σε κάποιες στιγμές όπως στην φάση του γκολ. Είναι όμως ένα δίκαιο αποτέλεσμα καθώς και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να πετύχουν και άλλα τέρματα. Για εμάς ένα τέτοιο αποτέλεσμα είναι πολύ σημαντικό ειδικά την πρώτη αγωνιστική. Κάναμε πολλά λάθη και οφείλουμε να τα διορθώσουμε ενόψει της συνέχειας. Τώρα κοιτάμε την συνέχεια και κρατάμε χαμηλούς τόνους».