Ολική επαναφορά (2-1) του Ηρακλή με εντυπωσιακό τον Γαλλοαλγερινό

Ένας Σολτάνι «χόρεψε» τον Ολυμπιακό!

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με Μήτρογλου

Ένας 26χρονος Γαλλοαλγερινός που μπήκε αλλαγή, ο Καρίμ Σολτάνι έκανε άνω-κάτω την άμυνα του Ολυμπιακού και βοήθησε τον Ηρακλή να πετύχει τη μεγάλη νίκη-ανατροπή (2-1). Πρώτα κέρδισε το πέναλτι (79') για το 1-1 και στο 86' δημιούργησε με καταπληκτικό τρόπο το 2-1. Ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί με εξαιρετικό γκολ του Μήτρογλου στο 59'.

Ο Ηρακλής στάθηκε εξαιρετικά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Εγκλώβισε τα ατού των “ερυθρολεύκων” και με κινητήριο μοχλό τον Πίτου Γκαρσία δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Νικοπολίδη. Ο Βαλβέρδε αιφνιδίασε αφήνοντας στον πάγκο τον Ιμπαγάσα, αλλά η αλήθεια είναι ότι στο δημιουργικό κομμάτι έκανε ωραία πράγματα στον αγωνιστικό χώρο ο νεαρός Φετφατζίδης.

Αφού σπατάλησε δυο-τρεις καλές ευκαιρίες και ειδικά μια ...απίστευτη με τον Μήτρογλου, ο τελευταίος έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με όμορφο γκολ στο 59'. Ήταν το χρονικό σημείο που οι “ερυθρόλευκοι” με την είσοδο και του Ιμπαγάσα έδειξαν να κυριαρχούν πλήρως και να φέρνουν το παιχνίδι στα μέτρα τους.

Η είσοδος του Σολτάνι άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα. Ο Γαλλοαλγερινός με θητεία τα τελευταία πέντε χρόνια στα ολλανδικά γήπεδα (Βένλο και Ντεν Χάαγκ) αναστάτωσε με τις επελάσεις του την άμυνα του Ολυμπιακού. Πρώτα κέρδισε το πέναλτι  με το οποίο ισοφάρισε ο Ρουμάνος Μάρα που είχε χαρίσει τη νίκη στον Ηρακλή και στο περσινό ματς με τον Ολυμπιακό, πάλι με πέναλτι. Τρία λεπτά πριν τη λήξη ο Σολτάνι έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα του Ολυμπιακού, σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Βέλλιο κι έτσι ολοκληρώθηκε η μεγάλη νίκη-ανατροπή του Ηρακλή.

6' Ο Κάτσικας έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάρα και ο Χολέμπας έδιωξε πάνω στη γραμμή.
18' Συρτό δυνατό σουτ του Πίτου Γκαρσία, η μπάλα μόλις άουτ.
21' Εξαιρετική κάθετη πάσα του Ντουντού, ο Ριέρα τετ-α-τετ με τον Ελευθερόπουλο που απέκρουσε το πλασέ του Ισπανού.
24' Ο Φουστέρ έβγαλε μόνο του τον Μήτρογλου με τον Ελευθερόπουλο που απέκρουσε και στη συνέχεια της φάσης ο Φετφατζίδης σούταρε άουτ.
35' Μακρινό φαλτσαριστό σουτ του Αραμπατζή από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
49' Εντυπωσιακή επέμβαση του Ελευθερόπουλου σε σουτ του Φετφατζίδη μέσα από την περιοχή!
51' Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Λίμα, ο Νικοπολίδης έπεσε κι έδιωξε με υπερένταση στην αριστερή του γωνία.
54' Ο Τοροσίδης έδωσε έτοιμο γκολ στον Μήτρογλου, ο οποίος σε κενή εστία έχασε την ευκαιρία της ...χρονιάς!
59' 0-1: Με εξαιρετικό φαλτσαριστό πλασέ από τη γωνία της περιοχής ο Μήτρογλου έστειλε την μπάλα στο δεξί “παραθυράκι” του Ελεθερόπουλου.
63' Ο Χολέμπας γύρισε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι, ο Φετφατζίδης προσποιήθηκε και  σούταρε μόλις άουτ.
70' Ο Σολτάνι μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού, σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
73' Ο Κομπαγιάσι βρέθηκε απέναντι από τον Νικοπολίδη, όμως σούταρε άουτ
79' 1-1: Ο Νικοπολίδης ανέτρεψε τον Σολτάνι και ο Μάρα με εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε.
87' 2-1: Ο Σολτάνι έκλεψε την μπάλα από τον Μοντέστο, απέφυγε καταπληκτικά τον Αβραάμ Παπαδόπουλο, έστρωσε στον Βέλλιο και αυτός πλάσαρε σωστά.
89' Νέα έξοχη προσπάθεια και σουτ του Σολτάνι, απέκρουσε ο Νικοπολίδης.

ΣΚΟΡΕΡ: 79' πεν. Μάρα, 86' Βέλλιος - 59' Μήτρογλου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαστεργιανός - Τοροσίδης, Παπαδόπουλος, Ντουντού, Νικοπολίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ: Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής, Λίμα, Κατσαμπής, Κατσικάς, Καρλίνιος (68' Βέλλιος), Παπαστεργιανός, Κομπαγιάσι, Πίτου (62' Σολτάνι), Μάρα, Σίσιτς (75' Βουτσιάς).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Χολέμπας, Μοδέστο, Αβρ.Παπαδόπουλος, Μοϊσές, (46' Ιμπαγάσα), Ντουντού, Φετφατζίδης, Φουστέρ, Ριέρα (74' Μιραλάς), Μήτρογλου (60' Πάντελιτς),

Είπαν

Μαρίνος Ουζουνίδης: "Συγχαρητήρια στα παιδιά και στον κόσμο που πραγματικά βοήθησε πάρα πολύ για να φθάσουμε σε αυτή τη σπουδαία νίκη. Είχα πει ότι θέλω ως ομάδα να αποκτήσουμε νοοτροπία νικητή και σήμερα δείξαμε ότι την είχαμε. Δεν πρέπει όμως να ενθουσιαζόμαστε. Ξέρουμε ότι δεν είμαστε έτοιμοι 100%, αλλά ότι υπάρχουν δυνατότητες για να πετύχουμε καλά πράγματα. Πολλά παιδιά είναι πίσω σε φυσική κατάσταση, αλλά ο χρόνος κυλάει υπέρ μας. Ανατρέψαμε το παιχνίδι και μετά πιο εύκολο ήταν να γίνει το 3-1 παρά το 2-1. Ο αντίπαλος έδωσε μεγαλύτερο κίνητρο, αλλά για μένα αυτό το παιχνίδι δεν είναι κριτήριο. Να κρατήσουμε χαμηλούς τους τόνους. Ο Σολτάνι έχει δυνατότητες. Δεν τον χρησιμοποιήσαμε στην αρχή, γιατί θέλαμε να είμαστε πιο συγκρατημένοι στο πρώτο ημίχρονο. Ο Καρίμ όταν βρει χώρο είναι πολύ επικίνδυνος".

Απόστολος Βέλλιος: "Είχα πει στους συμπαίκτες μου ότι θα σκοράρω. Έτσι κι έγινε. Θέλω κάθε φορά που μπαίνω μέσα να πετυχαίνω γκολ κι αυτό θα προσπαθήσω να κάνω από εδώ και πέρα".

Μπογκντάν Μάρα: "Είναι μια μεγάλη νίκη, μεγάλη μέρα τόσο για εμάς όσο και τους φιλάθλους μας. Η επιτυχία ανήκει σε όλο τον κόσμο. Μπορεί να ευστόχησα στο πέναλτι, αλλά μετρά η νίκη και η καλή εμφάνιση".

Καρίμ Σολτάνι: "Είμαι χαρούμενος για τη νίκη. Ήταν τρεις σημαντικοί βαθμοί κόντρα σε μια σπουδαία ομάδα. Μου είπα όλοι ότι βοήθησα πολύ και χάρηκα από την αποδοχή των φιλάθλων. Είμαι λίγο καιρό εδώ, αλλά νιώθω πολύ καλά".

Ερνέστο Βαλβέρδε: "Ο Ηρακλής έπαιξε με ένταση και πίεση. Εμείς κάναμε πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες και βάλαμε το γκολ στην πιο δύσκολη από αυτές. Χρειαστήκαμε πολλές ευκαιρίες για να βάλουμε ένα γκολ και ο Ηρακλής με λίγες ευκαιρίες κατάφερε να βάλει δύο. Αυτό είναι δικό μας πρόβλημα. Το δεύτερο γκολ του Ηρακλή ήρθε όταν όλη η δική μας ομάδα ήταν στην περιοχή του Ηρακλή. Δεν οπισθοχωρήσαμε. Δεν είχαμε αρκετό χώρο, ο Ηρακλής κλείστηκε από την αρχή κι έπαιζε με αντεπιθέσεις. Ίσως κι εμείς θα έπρεπε να κάτσουμε πιο πίσω για να μην έχουμε πρόβλημα στις αντεπιθέσεις του Ηρακλή. Κρίναμε ότι έπρεπε να παίξουμε με τους Μοϊσές και Ντουντού. Στη συνέχεια, έτσι όπως εξελίσσονταν ο αγώνας εκτιμήσαμε ότι ο Ιμπαγάσα θα μπορούσε να βοηθήσει. Ο Ιμπαγάσα μπορεί να προσφέρει όταν έχει απέναντί του έναν κλεισμένο αντίπαλο, ενώ ο Μοϊσές μπορεί να εξισορροπήσει καλά το κέντρο. Ο Φουστέρ πήγε καλά, ήταν η πρώτη συμμετοχή, μπορεί να βοηθήσει σε άμυνα και επίθεση. Ναι, δεν μας βοήθησε η τύχη, αλλά η ευθύνη ανήκει σε μας. Πρέπει να μάθουμε να τελειώνουμε τις φάσεις μας, γιατί οποιαδήποτε αντεπίθεση του αντιπάλου μπορεί να καταλήξει σε γκολ".