3-2 ο ΠΑΟΚ τον εξαιρετικό Πανσερραϊκό

Γκολ και θέαμα στην γεμάτη Τούμπα

Ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ κέρδισε στη (σχεδόν) κατάμεστη Τούμπα με 3-2 τον Πανσερραϊκό. Ο Θανάσης Παπάζογλου στο 70' πέτυχε το νικητήριο γκολ του “δικεφάλου” για τον οποίο σκόραραν ακόμα οι Βιεϊρίνια (45') και Τσιρίλο (47'). Μεγάλος πρωταγωνιστής του Πανσερραϊκού με δυο γκολ ο Σέρβος Μπέλιτς (19' 55').

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 19' ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο. Με την ώθηση και από τον κόσμο που γιόρταζε την πρόκριση επί της Φενερμπαχτσέ, ο ΠΑΟΚ πίεσε και προσπάθησε να απαντήσει γρήγορα στο γκολ του Μπέλιτς. Πάντως ήταν άμεση και η αντίδραση του Δερμιτζάκη που απέσυρε τον Σορλέν και ενίσχυσε την επιθετική γραμμή (στο 30') με τον Παπάζογλου. Η πίεση καρποφόρησε στο 45' όταν ισοφάρισε με έξοχο γκολ του Βιεϊρίνια.

Ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να ξεκινήσει το δεύτερο μέρος με γκολ από τα αποδυτήρια, αλλά οι πανηγυρισμοί για το γκολ του Τσιρίλο κράτησαν μόνο 8 λεπτά. “Χτύπησε” ξανά ο Νικόλα Μπέλιτς, ο 27χρονος Σέρβος μεσοεπιθετικός που αποκτήθηκε το καλοκαίρι από την Μπέογκραντ και τον περασμένο Απρίλιο έκανε την παρθενική συμμετοχή στην Εθνική ομάδα της χώρας του.  Ο Δερμιτζάκης στη συνέχει με την είσοδο και του Φιλόμενο το γύρισε σε 4-4-2, ο ΠΑΟΚ πέτυχε στο 70' το νικητήριο γκολ με τον Παπάζογλου και στα τελευταία λεπτά είχε ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ.

11' Ο Λίνο εκτέλεσε φάουλ, οι αμυντικοί του Πανσερραϊκού δεν κατάφεραν να απομακρύνουν, αλλά ο Σαλπιγγίδης δεν πρόλαβε μέσα από τη μικρή περιοχή να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
19' ΓΚΟΛ (0-1) Ο Μπέλιτς απέφυγε με εντυπωσιακή ενέργεια τους Λίνο, Γκαρσία και Μαλεζά και μέσα από την περιοχή με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
24'  Ο Σαλπιγγίδης σούταρε διαγώνια μέσα από την περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.
31'  Μετά από σέντρα του Βιτόλο ο Ιβιτς έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ράτμαν έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
44' Ο Σαλπιγγίδης σέντραρε προς τον Βιεϊρίνια, ο οποίος απέφυγε τον Γαλανόπουλο, σούταρε, αλλά ο Ράντμαν καλά τοποθετημένος μπλόκαρε
45’ ΓΚΟΛ (1-1) Ο Βιεϊρίνια δέχτηκε την πάσα από τον Γκαρσία, απέφυγε με ωραίο τρόπο τους Γαλανόπουλο και Παπάζογλου και με διαγώνιο αριστερό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.
47' ΓΚΟΛ (2-1) Ο Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ, ο Σαλπιγγίδης με κεφαλιά-πάσα τροφοδότησε τον Τσιρίλο και ο Ιταλός με νέα κεφαλιά πέτυχε το 2-1.
55' ΓΚΟΛ (2-2) Ο Μπέλιτς  σούταρε, η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Μαλεζά και κατέληξε στη δεξιά γωνία του Κρέσιτς.
70' ΓΚΟΛ (3-2) Σε μια φάση διαρκείας που άρχισε με σέντρα του Λίνο, γύρισμα του Βιεϊρίνια και κατέληξε με προβολή-πάσα του Σαλπιγγίδη στον Παπάζογλου, ο οποίος πέτυχε το 3-2.
76' Ο Παπάζογλου τροφοδότησε τον Φιλομένο που σούταρε διαγώνια, αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ράντμαν.
81' Ο Γκαρσία σέντραρε, ο Φιλομένο έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Ράντμαν απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

ΣΚΟΡΕΡ: 45' Βιεϊρίνια, 47’ Τσιρίλο, 70’ Παπάζογλου-19', 55’ Μπέλιτς.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσιρίλο, Παπάζογλου, Βιτόλο-Αμπουμπακάρι, Βρούτσινα

ΠΑΟΚ (Π. Δερμιτζάκης): Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Λίνο (83’ Σνάουτσερ), Τσιρίλο, Μαλεζάς, Πάμπλο Γκαρσία, Βιτόλο, Βιεϊρίνια, Ίβιτς (60’ Φιλομένο), Σορλέν (30' Παπάζογλου), Σαλπιγγίδης.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ντ. Κοκότοβιτς): Ράντμαν, Γαλανόπουλος, Παντελιάδης, Άμο, Παπάζογλου, Κάστρο, Αμπουμπακάρι, Μπέλιτς, Λεοζίνιο (67’ Σουμπίνιο), Τάντιτς (82’Ανάκογλου), Βρούτσινα (73’ Γεωργιάδης).

Είπαν

Παύλος Δερμιτζάκης:  «Σίγουρα υπήρχε το άγχος και η πίεση της πρεμιέρας. Θέλαμε να μπούμε με το δεξί στο πρωτάθλημα, ενώ υπήρχε μια ιδιαίτερη κούραση μετά το παιχνίδι Φενέρμπαχτσε. Θεωρώ ότι τα παιδιά υπερέβαλαν εαυτούς και έκαναν το καθήκον τους, που ήταν να πάρουμε τη νίκη και τους 3 βαθμούς, γιατί πιστεύω ότι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός».

Ντράγκαν Κοκότοβιτς
: «Αξίζουν συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League, αλλά και για την αποψινή νίκη. Χωρίς να θέλω να μειώσω τη νίκη του ΠΑΟΚ, πιστεύω ότι σήμερα αδικήσαμε τους εαυτούς μας. Είμαι ικανοποιημένος για τους παίκτες μου. Εύχομαι στον ΠΑΟΚ τα καλύτερα σε πρωτάθλημα και Ευρώπη».