“Διπλό” στο Παγκρήτιο ο Αστέρας Τρίπολης

Ο Αστέρας Τρίπολης ξεκίνησε με το δεξί στο πρωτάθλημα. Κέρδισε στο Παγκρήτιο τον Εργοτέλη με 1-0 χάρη σε εξαιρετικό μακρινό σουτ του Λαδάκη στο 4ο λεπτό.

Το γρήγορο γκολ του Αστέρα αποδιοργάνωσε τους γηπεδούχους που διατήρησαν φλύαρη υπεροχή μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Λεάλ ήταν ορεξάτος, αναστάτωσε κάποιες φορές την άμυνα του Αστέρα, αλλά σε γενικές γραμμές η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στη σωστή αμυντική λειτουργία του αντιπάλου του.

Η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε σημαντικά ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Εργοτέλης δεν βελτίωσε την εικόνα του αν και προσπάθησε σε δυο-τρεις περιπτώσεις να φανεί απειλητικός για την εστία του Ντεγκρά.

4' ΓΚΟΛ (0-1)
Ο Λαδάκης επιχείρησε μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενους των γηπεδούχων, πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Δασκαλάκη.
19’ Ο Φραγκουλάκης σούταρε από καλή θέση, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
39' Ο Λεάλ πλάσαρε από μακρινή απόσταση, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Ντεγκρά.
45' Ο Ρομάνο εκτέλεσε κόρνερ, ο Μπούντιμιρ έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα.
52' Σέντρα του Λεάλ, ο Φραγκουλάκης έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
74' Ο Ρομάνο απέφυγε με εντυπωσιακό τρόπο τους αντιπάλους του, σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.
85': Ο Ουντότζι από καλή θέση σούταρε άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 4' Λαδάκης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μήτσιος (Ηπείρου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιαλούσης, Τζούνιορ, Αλεξόπουλος-Αργυρόπουλος
ΚΟΚΚΙΝΗ: 70’ Καραγεωργίου

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ν. Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Ρουμπάκης, Σασιασβίλι (8' Ορφανός), Αλεξόπουλος, Μπέτο (65’ Βερπακόφσκις), Τζούνιορ, Φραγκουλάκης (57’ Ολίσε), Ρομάνο, Μπούντιμιρ, Λεάλ.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Β. Βλάχος): Ντεγκρά, Αργυρόπουλος, Πιπίνης, Μπαρτολίνι, Φυτανίδης, Λαδάκης, Ορόζκο, Ουντότζι, Αράς (53’ Καρέρα), Ριός (65’ Ροτζέριο), Ρομπέρτο (79’ Κερ).

Είπαν

Νίκος Καραγεωργίου: «Αν κάποιος έβλεπε το παιχνίδι απ' έξω θα έλεγε ότι έπαιζε μια ομάδα Β΄ Εθνικής με μια ομάδα Α΄ Εθνικής. Αυτή ήταν η διαφορά στην απόδοση των δύο αντιπάλων. Ο Αστέρας ήταν μια ομάδα που στήθηκε μέσα στην εστία και το μόνο που έκανε ήταν να προσπαθεί να διώχνει την μπάλα. Δεν ξεκινήσαμε καλά το πρωτάθλημα από βαθμολογικής άποψης μετά την ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης. Νομίζω ότι όλοι είδαν ότι ήμασταν καλύτεροι και δικαιούμασταν τη νίκη. Κάναμε πολλές επιθέσεις από τα πλάγια χωρίς ωστόσο να καταφέρουμε να σημειώσουμε κάποιο γκολ, καθώς η αντίπαλη ομάδα αμυνόταν μαζικά με όλους τους παίκτες πίσω από το κέντρο».

Βαγγέλης Βλάχος: «Θέλω να ευχηθώ καλή χρονιά σε όλες τις ομάδες. Το σημερινό παιχνίδι ήταν τραγικό και δύσκολα θα το θυμόμαστε. Είχαμε την τύχη με το μέρος μας, καταφέραμε να κερδίσουμε χωρίς να παίξουμε καλά, αλλά ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Είχαμε την τύχη με το μέρος μας, πετύχαμε ένα γκολ που δύσκολα μπαίνει στα ελληνικά γήπεδα. Μετά το γκολ κοιτάξαμε να κρατήσουμε το προβάδισμα. Ο Εργοτέλης ήταν νευρικός ενώ υπήρχε και αφόρητη ζέστη».