Στο 88' ισοφάσρισε (1-1) ο Ηρακλής στο Περιστέρι

Ο Σολτάνι χάρισε τον βαθμό στο τέλος

Ο Καρίμ Σολτάνι που ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής πριν από 15 μέρες στη νίκη του Ηρακλή επί του Ολυμπιακού πέτυχε στο 88ο λεπτό το “χρυσό” γκολ της ισοφάρισης (1-1) του Ηρακλή στο Περιστέρι. Ο Ατρόμητος είχε προηγηθεί στο 63' με πλασέ του Περόνε.

Το παιχνίδι είχε δυο όψεις. Χωρίς ρυθμό, λίγες φάσεις, κακό θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, με εμφανή τα προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, ιδίως από τον Ατρόμητο. Αντιθέτως το δεύτερο ημίχρονο ήταν χορταστικό και οφείλεται περισσότερο στη θεαματική βελτίωση της εικόνα των γηπεδούχων.

Ο Ατρόμητος πίεσε, δημιούργησε ευκαιρίες, αξιοποίησε μονάχα μια με τον Περόνε κι ενώ έδειχνε πως θα έφτανε στην πρώτη του φετινή νίκη, “χτύπησε” στο τέλος ο Αλγερινός Σολτάνι και ισοφάρισε ουσιαστικά στην πρώτη ξεκάθαρη ευκαιρία του Ηρακλή!

Στα αξιοημείωτα ότι μπήκε στο ματς ο Αναστασάκος που κατάφερε να πάρει δυο κίτρινες κάρτες στον πρόσθετο χρόνο και να αποβληθεί!

14'  Σουτ του Περόνε εκτός περιοχής, απέκρουσε σε κόρνερ ο Ελευθερόπουλος.
30' Συρτή σέντρα του Μπαζίνσκι από δεξιά, ο Καμαρά δεν έκανε σωστό κοντρόλ στη γωνία της μικρής περιοχής και ο Ελευθερόπουλος μπλόκαρε άνετα
43' σουτ στην κίνηση του Μπαζίνσκι διώχνει και πάλι ο ο Ελευθερόπουλος.
48' Μακρινό δυνατό σουτ του Ολιβέιρα, η μπάλα μόλις άουτ.
54' Κόρνερ του Φαβάλι, προβολή του Μπαζίνσκι, σε ετοιμότητα ο  Ελευθερόπουλος.
61' Ο Περόνε έστρωσε στον Μπρίτο που σούταρε και μπλόκαρε ο Ελευθερόπουλος.
65' ΓΚΟΛ (1-0): Έξοχη κάθετη πάσα του Μπρίτο, ψύχραιμο πλασέ του Περόνε στα δίχτυα
78' Δυνατό σουτ άουτ του Καμαρά
80' Ο Περόνε βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ηρακλή, προσπάθησε να αποφύγει τον Ελευθερόπουλο που εξουδετέρωσε τον κίνδυνο
88' ΓΚΟΛ (1-1): Σέντρα του Λίμα από αριστερά, ο Σολτάνι άψογο κοντρόλ και δυνατό κοντινό σουτ στα δίχτυα .
90' Σέντρα του Καμαρά από δεξιά, πλασέ του Αναστασάκου, ο Ελευθερόπουλος απέκρουσε με τα πόδια.

ΣΚΟΡΕΡ: 63' Περόνε - 88' Σολτάνι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θάνος (Γρεβενών)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 91' Αναστασάκος (2η κίτρινη)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ολιβέιρα, Νεμπεγλέρας, Σφακιανάκης - Λίμα, Γιάκομπ, Αραμπατζής, Σολτάνι,

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μιχαηλίδης, Ολιβέιρα, Μελισσάς, Μπαζίνσκι, Σαμπού, Νεμπεγλέρας, Σαρμιέντο (71' Σφακιανάκης), Φαβάλι, Καραγκούνης (62' Μπρίτο), Καμαρά, Περόνε (83' Αναστασάκος).
ΗΡΑΚΛΗΣ: Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής, Λίμα, Κατσαμπής, Χοσέμι, Ντάνι, Παπαστεριανός (66' Σολτάνι), Κομπαγιάσι (67' Πίτου Γκαρσία), Σίσιτς (72' Βέλλιος), Μάρα, Γιάκομπ.

Είπαν

Γιώργος Δώνης: “Πολλές φορές οι προπονητές λένε ότι αυτά συμβαίνουν στο ποδόσφαιρο. Εμείς πάντως δεν θέλουμε να τα ρίξουμε μόνο στην τύχη. Σε όλο το παιχνίδι κάναμε μόνο ένα λάθος και το πληρώσαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο θα μπορούσαμε να έχουμε διαλύσει τον αντίπαλό μας. Να πετύχουμε δυο με τρία γκολ, αλλά δεν τα καταφέραμε. Χάσαμε κι άλλους βαθμούς σε ένα παιχνίδι που είχαμε την υπεροχή. Κάποιες στιγμές αναρωτιόμουν στον πάγκο αν αντίπαλό μας είχαμε τον Ολυμπιακό ή τον Παναθηναϊκό και αυτό που λέω οφείλεται στην προστασία που έδειξε η διαιτησία στον Ηρακλή. Δεν μας αξίζει τέτοια αντιμετώπιση, είμαστε και εμείς ένα υγιές σωματείο. Κι εγώ θα ήθελα να έχω τέτοιου τύπου διαιτησίες στο μέλλον”

Μαρίνος Ουζουνίδης: “Σταθήκαμε πολύ τυχεροί που δεν δεχτήκαμε ένα δεύτερο γκολ. Δεν παραλείπω ότι είχαμε αρκετή δόση τύχης για να πάρουμε τέσσερις βαθμούς στα πρώτα δύο ματς. Πήραμε έναν πολύ σημαντικό βαθμό σε μία πολύ δύσκολη έδρα απέναντι σε μία ομάδα που έχει υψηλές βλέψεις στο πρωτάθλημα. Δεν αισθανθήκαμε πίεση στο πρώτο ημίχρονο. Και στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, μόνο το διάστημα 45'-65' δεχτήκαμε μεγάλη πίεση. Θέλω να ευχαριστήσω τους παίκτες μου που προσπάθησαν. Στα πρώτα λεπτά χάναμε την μπάλα πολύ εύκολα. Σταθήκαμε πολύ τυχεροί που δεν δεχτήκαμε ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο και εμείς πήγαμε την μπάλα στην περιοχή του αντιπάλου, αλλά βρήκαμε απέναντί μας τον Σαμπού, ένα πολύ καλό αμυντικό"