Ο Σισέ το γκολ στο 43'

Με πέναλτι-δώρο μεγάλη νίκη ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από το “Κλεάνθης Βικελίδης” με πέναλτι του Σισέ στο 43'. Πέναλτι που υπέδειξε λανθασμένα ο διαιτητής Δαλούκας, καθώς δεν φάνηκε να ανατρέπεται ο Βύντρα από τον Χαβίτο.

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε πιο οργανωμένος, με σωστή αλληλοκάλυψη και έναν εξαιρετικό Βύντρα στην άμυνα. Η αλήθεια είναι ότι οι δυο ομάδες δεν ρίσκαραν πολύ  στο πρώτο μέρος, δίνοντας μεγαλύτερη έμφαση στην εξουδετέρωση των αντίπαλων ατού. Ο Γκοβού ήταν σε κακή μέρα, ο Σισέ απομονωμένος, ο Λέτο και ο Νίνης ελάχιστες φορές ξέφυγαν και φάνηκαν απειλητικοί.

Στη φάση που ο Δαλούκας έκρινε πως υπήρξε παράβαση, ο Χαβίτο δεν ανέτρεψε τον Βύντρα που έπεσε θεαματικά και ξεγέλασε τον διεθνή διαιτητή.

Με το γκολ αυτό ο Παναθηναϊκός απέκτησε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, ο Άρης πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο, έφτιαξε ευκαιρίες, αλλά έπεσε πάνω σ' έναν πολύ καλό Τζόρβα. Ο Άρης υστέρησε πάντως επιθετικά, διότι ήταν σε κακή μέρα ο Ρουίς και προσπάθησε να ισοφαρίσει κυρίως από στημένες φάσεις.

Σε γενικές γραμμές, πιο δίκαιο αποτέλεσμα με βάση την εικόνα των δυο ομάδων και τις ευκαιρίες που έφτιαξαν θα ήταν μια ισοπαλία.

4' Εκτέλεση φάουλ από τον Τόχα, ο Τζόβας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
24' Ο Νίνης βρήκε χώρο και έκανε το σουτ, ο Σηφάκης έδιωξε με τις γροθιές.
30' Σέντρα του Λέτο από αριστερά, ο Σισέ πλάσαρε στην κίνηση, η μπάλα βρήκε το δοκάρι, στην επαναφορά ο Νίνης έκανε κάτι μεταξύ πάσας και σουτ και έχασε μοναδική ευκαιρία.
43' ΓΚΟΛ (0-1): Ο Χαβίτο προσπάθησε να εμποδίσει τη διείσδυση του Βύντρα, αλλά δεν τον ανέτρεψε. Ο Δαλούκας έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Σισέ το αξιοποίησε.
57' Εκτέλεση φάουλ του Μίτσελ, σωτήρια επέμβαση του Τζόρβα.
63' Ο Σισέ βγήκε απέναντι στον Σηφάκη που έπεσε στα πόδια του και απέκρουσε  το πλασέ.
69' Εκτέλεση φάουλ του Νέτο, άλλη μια απόκρουση του Τζόρβα στην αριστερή του γωνία.
70' Νέα εκτέλεση φάουλ από τον Νέτο, εξ επαφής κεφαλιά του Κόκε, ο Τζόρβας μπλόκαρε σταθερά.
78' Ο Χαβίτο βγήκε απέναντι από τον Τζόρβα, αλλά ο τερματοφύλακας μπλόκαρε στο πλασέ του Ισπανού
83' Διαγώνιο σουτ του Λέτο από αριστερά, ο Σηφάκης απέκρουσε στη δεξιά του γωνία.

ΣΚΟΡΕΡ: 43' πεν. Σισέ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δαλούκας (Θεσσαλίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χαβίτο, Ναφτί - Σιμάο, Ζιλμπέρτο, Λέτο, Μπουμσόνγκ

ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Νέτο, Μίσελ, Γκιάρο, Λαζαρίδης, Ναφτί, Πρίττας, Τόχα (64' Μενδρινός), Χαβίτο, Κόκε, Ρουίς (71' Τσέζαρεκ).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τζόρβας, Μαρίνος, Βύντρα, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Ζιλμπέρτο, Σιμάο, Γκοβού (79' Γκαρσία), Λέτο, Νίνης (75' Κατσουράνης), Σισέ (84' Δημούτσος).

Είπαν

Έκτορ Ραούλ Κούπερ: “Θεωρώ ότι με την εμφάνιση που κάναμε κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και με τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε θα μπορούσαμε να φτάσουμε τουλάχιστον στην ισοπαλία. Ο Παναθηναϊκός έχει εξαιρετικούς παίκτες, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι ήταν ανώτερος σήμερα από τη δική μου ομάδα. Νιώθω στενοχωρημένος από το αποτέλεσμα, αλλά είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση και την όρεξη των παικτών μου. Είναι οδυνηρό γιατί ήμασταν για αρκετά μας αήττητοι στην έδρα μας. Η φάση του πέναλτι προέρχεται από ένα δικό μας παιδαριώδες λάθος. Δεν έχω ακόμη καθαρή άποψη για τη φάση, αλλά πιστεύω πως η πτώση του παίκτη του Παναθηναϊκού ήταν κάπως υπερβολική”

Γιάννης Κόντης: “Δεν με ενδιαφέρει τι δήλωσε ο κ. Μαρινάκης. Τα παιχνίδια τα χαλάνε οι κακοί διαιτητές. Ο Δαλούκας είναι κακός διαιτητής. Μας έπαιξε πριν τρία χρόνια με την ΑΕΚ και δεν απέβαλλε τον Σορεντίνο, πέρυσι δεν είχε το σθένος να μην ξεκινήσει το παιχνίδι με τον Ηρακλή και τώρα είδε ένα πέναλτι που μόνο αυτός είδε. Ο Δαλούκας έχει πρόβλημα με τον Άρη και επαναλαμβάνω ότι είναι κακός διαιτητής. Δεν θέλω να μιλήσω για όλο το παιχνίδι. Στην συγκεκριμένη φάση του πέναλτι όμως όλοι είδαν ότι δεν υπάρχει”

Νίκος Νιόπλιας:“Η νίκη μας είναι δικαιότατη. Ηρθαμε σε μία πολύ δύσκολη να παίξουμε με μία ομάδα που είχε ιδιαίτερα ανεβασμένη ψυχολογία. Η εμφάνισή μας ήταν κατά πολύ ανώτερη του αντιπάλου. Για το πέναλτι δεν έχω άποψη αλλά έτσι και αλλιώς δεν μιλάω ποτέ για τη διαιτησία.  Είτε δίνει πέναλτι, είτε πολλά φάουλ έξω από την περιοχή μας. Αυτός είναι ο διαιτητής και πρέπει να τον σεβόμαστε. Αν το δω στην τηλεόραση και καταλάβω ότι δεν ήταν, θα το πω. Κάτι κακό για τη δική μας ομάδα δεν μπορούμε να πούμε. Ήμασταν καλύτεροι”.

Λουκάς Βύντρα: “Στη φάση του πέναλτι, νομίζω ότι αισθάνθηκα μία επαφή στο σώμα μου και έχασα την ισορροπία μου. Δεν είμαι σίγουρος. Προσπαθούμε να φτάσουμε στο επίπεδο που πρέπει να είναι ομάδα και σιγά-σιγά το καταφέρνουμε”.