Ο Εργοτέλης “ρέφαρε” στον Βόλο

Τελευταία ενημέρωση:

Ο Εργοτέλης “ρέφαρε” τη ζημιά από την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας, κερδίζοντας στο Πανθεσσαλικό Στάδιο τον Ολυμπιακό Βόλου με 1-0. Ο Κροάτης Μάριο Μπούντιμιρ στο 67ο λεπτό πέτυχε το “χρυσό” γκολ, ο Σήφης Δασκαλάκης με σωτήριες επεμβάσεις δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Αν και δεν σημειώθηκαν μεγάλες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, το ματς ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό. Ο Εργοτέλης δεν κλείστηκε, έψαξε το γκολ στις αντεπιθέσεις με κινητήριο μοχλό τον Λεάλ. Και οι δυο ομάδες διακρίθηκαν αμυντικά στο πρώτο μέρος, με τις έγκαιρες και αποτελεσματικές επεμβάσεις.

Ο Ολυμπιακός Βόλου εμφανίστηκε πιο ορεξάτος και περισσότερο δραστήριος επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο. Πίεσε, ιδίως με την είσοδο και του Αργεντινού Μαρτίν, κυριάρχησε στο ψηλό παιχνίδι, αλλά σε μι ανύποπτη φάση δέχτηκε το γκολ από τον Μπουντιμίρ με κεφαλιά (67'). Μ ετο γκολ αυτό η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου κλείστηκε στην άμυνα της και ο τερματοφύλακας Δασκαλάκης ήταν ανίκητος σε όλες τις φάσεις που έφτιαξαν οι γηπεδούχοι, μικρές και μεγάλες, στην εστία του. Πιο σημαντική ήταν η απόκρουση του 88ου λεπτού στο σουτ του Μόνχε.

19' Ο Λεάλ εκτέλεσε το φάουλ, ο Μπέτο έπιασε την κεφαλιά αλλά μπλόκαρε ο Γιακούποβιτς.
25' Από σέντρα του Λεάλ ο Μπούντιμιρ έπιασε κεφαλιά εξ επαφής αλλά ο Γιακούποβιτς πραγματοποίησε εκπληκτική απόκρουση.
43' Ο Δασκαλάκης έδιωξε λανθασμένα την μπάλα πάνω στον Μόνχε, εκείνος προσπάθησε να πλασάρει ψηλοκρεμαστά, όμως ο Αλεξόπουλος απέκρουσε με το κεφάλι πάνω στη γραμμή.
47' Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρομάνο από δεξιά, ο Χίμπλινγκερ έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Γιακούποβιτς απέκρουσε σωτήρια.
57' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λεάλ, όμως ο Γιακούποβιτς απέκρουσε.
58' Ο Μάρτιν πήρε την κεφαλιά, μετά από ωραία σέντρα του Μόνχε από αριστερά, όμως έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι
59' Νέα μεγάλη στιγμή από τον Μάρτιν που πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Δασκαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά.
67' ΓΚΟΛ (0-1). Ο Ρομάνο εκτέλεσε το φάουλ, ο Μπούντιμρ πετάχτηκε αφύλαχτος μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον Εργοτέλη.
88' Ο Μόνχε μπήκε στην περιοχή από αριστερά, σούταρε δυνατά, αλλά ο Δασκαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ!

ΣΚΟΡΕΡ: 67’ Μπούντιμιρ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλόπουλος (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σανκαρέ-Λεάλ, Χίμπλινγκερ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σ. Τσιώλης): Γιακούποβιτς, Ζέλεσι, Ζαραδούκας, Σανκάρε, Χαβιέ, Ούμπιντες, Αλβάρες, Ρίκκα (70’ Σολάκης), Μόνχε, Μπρέσκα (53' Ρόκκας), Καμπάνταης (53' Μάρτιν).
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ν. Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Ρουμπάκης, Αλεξόπουλος, Χίμπλινγκερ, Μπέτο, Ολίσε (77’ Φραγκουλάκης), Τζούνιορ, Ρομάνο, Λεάλ, Μπούντιμιρ.

Είπαν:

Σάκης Τσιώλης: «Η τύχη μας γύρισε την πλάτη. Στο ποδόσφαιρο όμως όλα είναι δανεικά. Όπως μας στέρησε βαθμούς η τύχη, έτσι πιστεύω ότι θα μας τους ανταποδώσει στο μέλλον. Για μας αυτό το παιχνίδι είχε ιδιαίτερη σημασία. Νιώθουμε πικραμένοι και στεναχωρημένοι από το αποτέλεσμα, διότι δεν μας άξιζε μια ήττα».

Νίκος Καραγεωργίου
: «Παίξαμε επιθετικά και ήμασταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Σταθήκαμε άτυχοι στο δεύτερο ημίχρονο χάνοντας του δύο αμυντικούς χαφ μας, αφού οι παίκτες που μπήκαν δεν ανταποκρίθηκαν όσο περιμέναμε και νιώσαμε έντονη πίεση. Γενικότερα και ο Βόλος προσπάθησε πολύ, αλλά η ομάδα μου ήταν καλύτερη».