Με 9 παίκτες πήρε ισοπαλία ο Πανιώνιος

Τελευταία ενημέρωση:

Χωρίς νικητή (1-1) έληξε η αναμέτρηση Ξάνθης-Πανιωνίου στα Πηγάδια, με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν τον αγώνα με 9 παίκτες. Αποβλήθηκαν στο 36΄ ο Τσότσαλιτς και στο 89' ο Ριέρα που είχε κάνει το 0-1 στο 12'. Η Ξάνθη ισοφάρισε με πέναλτι του Μαρσελίνιο στο 51ο λεπτό.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε πιο επιθετικά, έδειξε να πατά καλύτερα στο γήπεδο, ιδίως μετά το γρήγορο γκολ από τον Ριέρα στο 12'. Οι ισορροπίες άλλαξαν μετά την ανόητη αποβολή του Τσότσαλιτς που κατάφερε μέσα σε 8 λεπτά να πάρει δυο κίτρινες και να αφήσει τον Πανιώνιο με 10 παίκτες από το 36ο λεπτό.

Η Ξάνθη αναθάρρησε, με την είσοδο του Μποάτενγκ έγινε και πιο επιθετική, η πίεση καρποφόρησε στο 51' όταν ισοφάρισε με πέναλτι ο Μαρσελίνιο, αλλά η αλήθεια είναι ότι στο τελευταίο ημίωρο δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα. Αναιμικές επιθέσεις, φανερή η έλλειψη ενός στράικερ όπως του Βρετανού Έλινγκτον που είδε το ματς τραυματίας από την εξέδρα. Ο Πανιώνιος αμύνθηκε αποτελεσματικά, με σωστή αλληλοκάλυψη και έναν εξαιρετικό Γιάννη Μανιάτη να εξελίσσεται σε κυρίαρχη φυσιογνωμία. Στο τέλος αποβλήθηκε ανόητα (κλώτσησε την μπάλα) και ο Ριέρα.

12' ΓΚΟΛ (0-1). Ο Γουνδουλάκης τροφοδότησε με κεφαλιά τον Ριέρα, ο οποίος απέφυγε τον Κωστούλα και πλάσαρε δίνοντας το προβάδισμα στον Πανιώνιο.
27' Μετά από ασίστ του Ριέρα, ο Κουμορτζί μόνος απέναντι στον Γκσπούρνινγκ, δεν κατάφερε να σκοράρει, καθώς ο Γκσπούρνιγκ έσωσε.
Ο Τσότσαλιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, μετά το σκληρό μαρκάρισμα στον Βασιλακάκη.
45' Ο Μαρσελίνιο τροφοδότησε με ωραία πάσα τον Μπούγκα ο οποίος πλάσαρε, αλλά ο Μάχο έδιωξε με το πόδι.
47' Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαρσελίνιο και αναταραχή στην άμυνα του Πανιωνίου, ο Γκλέισον έκανε προβολή από καλή θέση, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
51’ ΓΚΟΛ (1-1). Ο Βασιλακάκης μπήκε στην περιοχή του Πανιωνίου, απέφυγε τον Βαρό ο οποίος τον ανέτρεψε παραχωρώντας πέναλτι. Ο Μαρσελίνιο ευστόχησε στην εκτέλεση και ισοφάρισε για την Skoda Ξάνθη.
79' Ο Κατόνγκο σέντραρε και ο Αντεφέμι έπιασε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, προλαβαίνοντας τον Μάχο, αλλά αστόχησε.

ΣΚΟΡΕΡ: 51’ πεν. Μαρσελίνιο-12' Ριέρα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκλέισον -Μανιάτης, Ριέρα, Λάτκα, Σιόβας, Κουμορτζί, Μάχο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 36' Τσότσαλιτς (2η κίτρινη), 89’ Ριέρα (2η κίτρινη)

SKODA ΞΑΝΘΗ (Ν. Κεχαγιάς): Γκσπούρνιγκ, Μπέρτος, Τζάγκι, Κωστούλας (23' Μπόατενγκ), Γκλέισον, Βασιλακάκης, Αντεφέμι, Στρμπα (56' Μπεκαμένγκα), Κατόνγκο, Μπούγκα (64’ Πόι), Μαρσελίνιο.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μ. Στάρε): Μάχο, Μανιάτης, Βαρό, Λάτκα, Σιόβας, Κουμορτζί, Τσότσαλιτς, Βαζ Τε (83’ Σαλαλί), Ριέρα, Μπάλαμπαν (94’ Όμο), Γουνδουλάκης (46' Κοντοές).

Είπαν:

Νίκος Κεχαγιάς: «Νομίζω ότι το πρώτο ημίχρονο ήταν πάρα πολύ κακό για την ομάδα μου, ιδιαίτερα στα πρώτα 30 λεπτά. Είχαμε λάθος επιλογές, πολλά ατομικά λάθη με αποτέλεσμα να δεχθούμε γκολ και να επιτρέψουμε στον αντίπαλό μας να δημιουργήσει ευκαιρίες. Όταν έμεινε με δέκα παίκτες ο Πανιώνιος εμείς πιέσαμε, ισοφαρίσαμε, αλλά δεν είχαμε καθαρό μυαλό για να κάνουμε την σωστή πάσα ή να παίξουμε πιο γρήγορα. Σίγουρα είμαστε στεναχωρημένοι από το αποτέλεσμα και από την εμφάνιση. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε να μας δει αν και τον στεναχωρήσαμε. Θέλουμε να φτιάξουμε μία ομάδα που θα έχει καλές εμφανίσεις αλλά θα παίρνει και το αποτέλεσμα. Μέσα από τη δουλειά θα γίνουμε καλύτεροι, αλλά αυτό πρέπει να γίνει σύντομα. Ο Πανιώνιος έπαιξε πολύ δυνατά, αυτό φαίνεται και από τις κάρτες που δέχθηκε και νομίζω ότι η φάση του Ριέρα στο πρώτο ημίχρονο ήταν απευθείας κόκκινη».

Μίκαελ Στόρε: «Είχαμε στόχο τους τρεις βαθμούς όταν ήρθαμε εδώ, αλλά πήραμε έναν εξαιτίας των λανθασμένων κινήσεών μας με τις κίτρινες κάρτες. Επίσης ήταν πολύ άσχημο ότι δεχθήκαμε ένα γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημίχρονου. Είχαμε ευκαιρίες και στο δεύτερο μέρος να σκοράρουμε αλλά φύγαμε μόνο με ένα βαθμό. Δεν είμαστε χαρούμενοι από τις πολλές κίτρινες και τις δύο κόκκινες. Είναι σημαντικό για μένα να έχουμε πειθαρχία μέσα στο παιχνίδι. Θέλαμε να είμαστε επιθετικοί αλλά όχι κατ’ αυτόν τον τρόπο. Συμφωνώ ότι ο Ριέρα θα έπρεπε να είχε αποβληθεί νωρίτερα, στη φάση του πρώτου ημιχρόνου».

Έξι εβδομάδες εκτός ο Κωστούλας

Για διάστημα έξι εβδομάδων θα παραμείνει εκτός αγωνιστικής δράσης ο Θανάσης Κωστούλας. Ο αμυντικός της Skoda Ξάνθη τραυματίστηκε στο 23ο λεπτό από σκληρό μαρκάρισμα του Ριέρα.