2-1 τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ – Αποβλήθηκε στο 89' ο Νίνης

Νίνης και Κατσουράνης οδήγησαν τον Παναθηναϊκό

Πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ (2-1) νίκησε ο Παναθηναϊκός στο Ολυμπιακό Στάδιο τον Πανιώνιο μπροστά σε περίπου 35.000 κόσμο. Σκόραραν Νίνης (44') και Κατσουράνης (63'), ενώ για τον Πανιώνιο μείωσε στο 93' ο Κουμορτζί. Στο 89' αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Νίνης.

Στο πρώτο ημίωρο ο Παναθηναϊκός εγκλωβίστηκε από το πολύ καλό παιχνίδι αμυντικά του Πανιωνίου που είχε σωστά μαρκαρίσματα και αλληλοκάλυψη. Ο Παναθηναϊκός λειτούργησε καλύτερα μετά το 25' όταν και άρχισε να απειλεί την εστία των φιλοξενουμένων. Η συνεχής εναλλαγή θέσεων από Νίνη, Λέτο και Λουίς Γκαρσία ήταν η αφετηρία για να ανοίξουν χώροι και να κινηθεί πιο επιθετικά ο Παναθηναϊκός που ευτύχισε να προηγηθεί με τον πολύ καλό Νίνη λίγο πριν την εκπνοή του α' ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός έδειξε να έχει επαναπαυτεί στο 1-0 και ο Πανιώνιος προσπάθησε να γίνει πιο απειλητικός για να ισοφαρίσει. Υπήρχαν χρονικά σημεία που η άμυνα της ομάδας του Νίκου Νιόπλια έκανε αβίαστα λάθη, αλλά δεν τα εκμεταλλεύτηκε  ο Πανιώνιος. Στο 63' σιγούρεψε κατά κάποιο τρόπο τη νίκη ο Παναθηναϊκός με το δεύτερο γκολ από τον Κατσουράνη.

Με το 2-0 οι “πράσινοι” έκαναν συντήρηση δυνάμεων και είχαν το μυαλό τους στο ματς της Τετάρτης με την Κοπεγχάγη. Προς το τέλος ένας αδικαιολόγητος εκνευρισμός έφερε την αποβολή του Νίνη ενώ στις καθυστερήσεις μείωσε ο Κουμορτζί.

18' Ο Ριέρα πλάσαρε υπό πίεση άουτ.
21' Πρώτο σουτ του Παναθηναϊκού από τον Κατσουράνη, μπλόκαρε ο Μάχο.
31' Ο Λέτο από καλή θέση σούταρε μόλις άουτ.
32' Λάθος από τον Μπουμσόνγκ στο κέντρο, ο Ριέρα μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό.
33' Εξ επαφής προβολή του Σισέ μετά από παράλληλη μπαλιά του Λέτο, μπλόκαρε ο Μάχο.
44' ΓΚΟΛ (1-0): Εξαιρετική ενέργεια του Νίνη, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Μάχο, ο Νίνης πήρε το ριμπάουντ και με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.
63' ΓΚΟΛ (2-0): Ο Κατσουράνης με δυνατό σουτ πέτυχε το δεύτερο γκολ.
66' Ο Βαζ Τε έβγαλε μόνο του τον Ριέρα, ο οποίος απέναντι από τον Τζόρβα έστειλε την μπάλα άουτ.
71' Ωραίο σουτ του Μανιάτη, ο Τζόρβας έδιωξε σε κόρνερ.
83' Ο Σισέ από κοντά έκανε το σουτ, αλλά ο Μάχο απέκρουσε με τα πόδια.
89' Με δέκα παίκτες ο Παναθηναϊκός, καθώς αποβλήθηκε ο Σωτήρης Νίνης για μαρκάρισμα στον χώρο του κέντρου.
93' ΓΚΟΛ (2-1): Σε φάση διαρκείας και αδράνεια της άμυνας του Παναθηναϊκού, ο Κουμορτζί με σουτ μείωσε το σκορ.

ΣΚΟΡΕΡ: 44' Νίνης, 63' Κατσουράνης - 93' Κουμορτζί.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μήτσιος (Ηπείρου).
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 89' Νίνης (δεύτερη κίτρινη).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σαριέγκι, Κατσουράνης - Μανιάτης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τζόρβας, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Βύντρα, Καντέ (74' Σιμάο), Κατσουράνης (85' Καραγκούνης), Ζιλμπέρτο, Λουίς Γκαρσία (67' Μαρίνος), Νίνης, Λέτο, Σισέ.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μάχο, Μανιάτης, Λάτκα, Βαρό (71' Χίκα), Κουμορτζί, Σιόβας, Κοντοές, Τσότσαλιτς, Βαζ Τε (86’ Κούκετς), Ριέρα (85' Σαλαλί), Μπάλαμπαν.

Είπαν

Νίκος Νιόπλιας: "Κερδίσαμε δίκαια. Πετύχαμε δύο γκολ και εκεί που πετύχαμε τα δύο τέρματα άνοιξε το παιχνίδι και θα μπορούσαμε και τρίτο. Μετά το 2-0 είχαμε τον έλεγχο και βρισκόμασταν πιο εύκολα μπροστά και στο τέλος δεχτήκαμε ένα γκολ που δεν επιτρέπεται. Δεν είναι ο τρόπος που το πετυχαίνει ο Πανιώνιος αν και εκεί έγιναν λάθη αλλά για μένα πιο πολύ μας στοίχισε η αποβολή γιατί πιστεύω ότι ήταν λάθος επιλογή. Δεν δικαιολογείται, δεν είναι να πεις ότι σε βάζουν μέσα στο τέρμα, χάνουν ευκαιρίες και πρέπει να γίνουν όλα αυτά στο τέλος. Να παίξουμε το φάουλ να το παίξουμε γρήγορα. Αυτό που έχει σημασία είναι να λειτουργεί το μυαλό. Δεν σε πιέζουν και πάει στο 91' και γίνεται αυτό το πράγμα. Να τελειώσουμε με δέκα παίκτες και να χάσουμε και ένα σημαντικό παίκτη. Αυτό το αποτέλεσμα θα μας βοηθήσει να γινόμαστε καλύτεροι. Γιατί έχουμε τις δυνατότητες να γίνουμε και να φέρουμε τα αποτελέσματα τα περσινά".

Σωτήρης Νίνης: "Νιώθω αδικημένος, η άποψή μου είναι ότι στη δεύτερη κάρτα δεν βρήκα καθόλου τον αντίπαλό μου. Ο παίκτης του Πανιωνίου την κέρδισε έξυπνα και μας άφησε με δέκα παίκτες. Ισως ήταν και λάθος δικό μου που σε ένα τέτοιο χρονικό σημείο πήγα έτσι στη φάση. Οσο για τον διαιτητή, ο κόσμος βλέπει και κρίνει. Δεν θέλω να τον κατηγορίσω γιατί καμιά φορά όταν μιλάμε συνέχεια για διαιτητές καταντάει κουραστικό".

Τζιμπρίλ Σισέ: "Ήταν πολύ σημαντικό για εμάς να πάρουμε τη νίκη σε αυτό το παιχνίδι. Κάναμε ένα καλό ματς, εγώ προσωπικά είχα κάποιες ευκαιρίες για να σκοράρω και δεν τα κατάφερα, αλλά το σημαντικό είναι ότι δημιουργήσαμε ευκαιρίες για να σκοράρουμε. Είχαμε πολύ καιρό να παίξουμε στο γήπεδό μας μπροστά στον κόσμο μας και όλα πήγαν καλά. Θέλουμε να κρατήσουμε τον τίτλο του Πρωταθλητή και του Κυπελλούχου και πιστεύω ότι μπορούμε".

Μίκαελ Στόρε: "Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό. Στα 90 λεπτά ήταν καλύτερη ομάδα, αλλά πιστεύω ότι και εμείς παίξαμε πολύ καλά. Προσπαθήσαμε να παίξουμε ποδόσφαιρο, δεν ήρθαμε εδώ για να καταστρέψουμε το παιχνίδι. Προσπαθήσαμε να είμαστε δημιουργικοί. Μια κακή στιγμή στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφερε το γκολ. Ηταν ένα λάθος αλλά και μια καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Δεχθήκαμε ένα εύκολο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Είχαμε ευκαιρίες αλλά πρέπει να παραδεχθούμε ότι και ο Παναθηναϊκός είχε ευκαιρίες. Ο Μάχο μας έσωσε αρκετές φορές. Ηταν ένα άσχημο αποτέλεσμα σε ένα καλό παιχνίδι."