Ο Ονουάτσι το γκολ στο 42'

Πρώτη νίκη της Καβάλας με «διπλό» στο Καυτατζόγλειο

Τελευταία ενημέρωση:

H Καβάλα με εξαιρετική εμφάνιση πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Ονουάτσι στο 42' πέτυχε το γκολ (0-1) στο Καυτατζόγλειο, υποχρεώνοντας τον Ηρακλή στην πρώτη του φετινή ήττα. Η Καβάλα άντεξε και στο τελευταίο 20λεπτο όταν έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντουγκλάο (69').

Η Καβάλα είχε από την αρχή του αγώνα την πρωτοβουλία των κινήσεων και μόλις στο 3ο λεπτό απείλησε με τον Νταρσεβίλ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κέρδισαν τη μάχη της μεσαίας γραμμής και δεν επέτρεψαν στον Ηρακλή να επιβάλει το ρυθμό του, ενώ παράλληλα οι παίκτες του υπέπιπταν διαρκώς σε αμυντικά λάθη. Ωστόσο είχε δοκάρι στο 18ο λεπτό με τον Σίσιτς, σε μια από τις ελάχιστες φορές που απείλησε την εστία του Γκαλίνοβιτς. Η Καβάλα στο 42ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Ονουάτσι, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα της.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο έφεραν το ματς στα μέτρα τους, πρέσαραν τον Ηρακλή στη μεσαία γραμμή αναγκάζοντας τους παίκτες του να κάνουν λάθη και με αντεπιθέσεις προσπαθούσε να βγει στην κόντρα. Σε μια από αυτές λίγο έλειψε να πετύχουν δεύτερο γκολ με τον Αμπντούν, όμως έσωσε τον Ηρακλή ο Ελευθερόπουλος. Ο «γηραιός» προσπαθούσε να αντιδράσει σπασμωδικά και δεν εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική του υπεροχή στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οπότε η Καβάλα αναγκάστηκε να συνεχίσει με δέκα λόγω αποβολής του Ντουγκλάο με απευθείας κόκκινη στο 69’, για χτύπημα εκτός φάσης στον Γιάκομπ. Η Καβάλα ουσιαστικά δεν κινδύνεψε και πέτυχε μεγάλη νίκη στη Θεσσαλονίκη.

3' Σε σέντρα του Πετκάκη από δεξιά ο  Νταρσεβίλ έπιασε καρφωτή κεφαλιά, όμως ο Ελευθερόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
6' Σε Εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ονουάτσι, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Ελευθερόπουλου.
15' Ο Σολτάνι σέντραρε,  ο Σίσιτς με κεφαλιά τροφοδότησε τον Γιάκομπ, ο οποίος δεν κατάφερε από κοντά να ανοίξει το σκορ.
18' ΔΟΚΑΡΙ. Ο Μάρα επιχείρησε σουτ, έδιωξε  ο Γκαλίνοβιτς, στην επαναφορά η μπάλα κατέλεξε στον Σίσιτς που έστειλε  την μπάλα στο κάθετο δοκάρι της Καβάλας.
23' Ο Αμπντούν έβγαλε σέντρα, ο Βουτσίτσεβιτς πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Ελευθερόπουλου.
36' Σε σουτ του Ντιε από τα 30 μέτρα, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ηρακλή.
42' ΓΚΟΛ (0-1). Τραγικό λάθος στη μεσαία γραμμή από τους παίκτες του Ηρακλή, ο Καρντόσο έγινε κάτοχος της μπάλας, τροφοδότησε τον Ονουάτσι που δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.
61' Λάθος του Χοσέμι εκμεταλλεύτηκε ο Αμπντούν που βρέθηκε μόνος με τον Ελευθερόπουλο και σούταρε, όμως ο τερματοφύλακας του Ηρακλή απέκρουσε.
75' Σέντρα του Αραμπατζή από δεξιά, ο Γιάκομπ πήρε την κεφαλιά, όμως ο Γκαλίνοβιτς απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

ΣΚΟΡΕΡ: 42’ Ονουάτσι
ΔΑΙΤΗΤΗΣ: Αρετόπουλος (Τρικάλων)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαστεργιανός, Γιάκομπ-Ονουάτσι, Ντουγκλάο, Γκαλίνοβιτς, Χργκόβιτς
ΚΟΚΚΙΝΗ: 69’ Ντουγκλάο (απευθείας αποβολή).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής, Λίμα, Κατσαμπής (77’ Ρομάν), Χοσέμι, Ντάνι, Παπαστεργιανός (48’ Καρλίνιος), Σίσιτς, Μάρα, Σολτάνι, Γιάκομπ.
ΚΑΒΑΛΑ (Ντράγκαν Οκούκα): Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Χργκόβιτς, Ντουγκλάο, Τόμασιτς, Καρντόσο, Ντιέ, Αμπντούν, Βουτσίτσεβιτς, Ονουάτσι (71’ Θεωδορέλλης), Νταρσεβίλ.

Είπαν:

Μαρίνος Ουζουνίδης: «Συγχαρητήρια στην Καβάλα, εμείς θεωρώ ότι στο πρώτο ημίχρονο είχαμε το καλύτερο διάστημα μέχρι τώρα, κυκλοφορήσαμε τη μπάλα σωστά, δημιουργήσαμε ευκαιρίες αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Μπορεί να κάνεις κλασικές ευκαιρίες και να μην το βάλεις. Το άσχημο για μας ήταν ότι λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο, έπειτα από μια δική μας ασυνεννοησία εκεί που προσπαθούσαμε να αναπτυχθούμε κάναμε το λάθος και το εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος».

Ντράγκαν Οκούκα: «Θέλω να συγχαρώ την ομάδα μου που έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Γνωρίζοντας την δυσκολία του αγώνα, ειδικά για μας έγινε δυσκολότερο μετά την αποβολή του Ντουγκλάο, αφού περίπου 25 λεπτά παίξαμε με 10 παίκτες, όμως οι παίκτες μου είχαν πειθαρχία. Είμαι ικανοποιημένος τόσο από τον τρόπο που αγωνιστήκαμε, αλλά και από το αποτέλεσμα. Είμαι χαρούμενος που δεν χάσαμε και αυτό το γήπεδο αποδεικνύεται τελικά τυχερό για μένα, γιατί έχω ξαναβρεθεί αντίπαλος του Ηρακλή, αλλά σήμερα ήταν πολύ πιο σημαντικό παιχνίδι για μας. Ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα και νομίζω ότι ξεκινάει η καλή πορεία».