Τέταρτη διαδοχική νίκη για τους Πειραιώτες

Με ηγέτη τον Μιραλάς ο Ολυμπιακός 3-1 τον Βόλο

Τελευταία ενημέρωση:

Ο Ολυμπιακός με ηγέτη και σκόρερ τον Μιραλάς, αποδίδοντας εντυπωσιακό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο κέρδισε (3-1) στο κατάμεστο Καραϊσκάκη τον συνονόματο του Βόλου, πετυχαίνοντας την 4η σερί νίκη στη Σούπερ Λίγκα. Οι Τοροσίδης (7’) και Μιραλάς (21’, 92’) τα γκολ των Πειραιωτών που έχασαν πέναλτι στο 82’ με τον Ριέρα. Ο Ούμπιντες (71’) μείωσε ενδιάμεσα για τους Βολιώτες, που ηττήθηκαν φέτος για πρώτη φορά εκτός έδρας.

Με τον Μιραλάς σε μεγάλη ημέρα (πέτυχε δύο γκολ και κέρδισε πέναλτι) ο Ολυμπιακός απέδωσε πολύ καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο οπότε και προηγήθηκε 2-0. Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, άσκησαν πίεση ψηλά και περιόρισαν τους φιλοξενούμενους σε παθητικό ρόλο. Στην πρώτη ουσιαστική επίθεση οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Τοροσίδη (7’) και στη συνέχεια επικράτησαν ολοκληρωτικά. Οι Βολιώτες επηρεάστηκαν από το γκολ που δέχθηκαν και σε καμία περίπτωση η εμφάνισή τους δεν θύμισε αυτές των προηγούμενων αγώνων. Όταν δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα στο 21’ από τον Μιραλάς, φάνηκε αισθητά η αδυναμία τους να πιέσουν και να προσπαθήσουν να απειλήσουν.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε στο παιχνιδι εφησυχασμένος λόγω του 2-0 και η απόδοσή του έπεσε αισθητά. Οι γηπεδούχοι έδειξαν νωθροί και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη κυρίως στη μεσαία γραμμή. Μόνον ο Μιραλάς στάθηκε στο ύψος τον περιστάσεων και μόνος του προσπαθούσε να τα βγάλει πέρα με τη βολιώτικη άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να πατούν καλύτερα στο γήπεδο, καθώς πλέον δεν είχαν τίποτα να χάσουν και αύξησαν τις επισκέψεις τους στα καρέ του Νικοπολίδη. Ο Σάκης Τσιώλης με τις αλλαγές που έκανε έδωσε περισσότερο επιθετικό προσανατολισμό στην ομάδα του, η οποία μείωσε στο 71’ με τον Ούμπιντες εκμεταλλευόμενος αδράνεια των Μέλμπεργκ και Α. Παπαδόπουλου.

Στη συνέχεια οι Βολιώτες κάτι προσπάθησαν να κάνουν, όμως δεν ήταν αποτελεσματικοί στην τελική πάσα. Πάντως το γκολ επηρέασε τους Πειραιώτες καθώς έχασαν το ρυθμό τους και άρχισαν να υποπίπτουν σε λάθη στο χώρο του κέντρου. Όμως σταδιακά ο Ολυμπιακός άρχισε να βγαίνει και πάλι μπροστά με αξιώσεις και απώλεσε ευκαιρία να πετύχει τρίτο τέρμα με πέναλτι που κέρδισε ο Μιραλάς και εκτέλεσε άουτ ο Ριέρα. Η απώλεια του πέναλτι δεν επηρέασε σε μεγάλο βαθμό τους γηπεοδούχους, που επέμεναν να ψάχνουν το γκολ, κάτι που πέτυχαν στον πρόσθετο χρόνο, όταν ο Μιραλάς με ωραίο πλασέ από έξυπνη κάθετη πάσα του Φετφατζίδη, διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

7’ ΓΚΟΛ (1-0).
Μετά από εκτέλεση κόρνερ και ασταθής απόκρουση του Γιακούποβιτς, ο Τοροσίδης με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
20' Ύστερα από ωραία ατομική ενέργεια ο Μιραλάς  πάσαρε στον επερχόμενο Ιμπαγάσα στο ύψος της μικρής περιοχής, αυτός σούταρε όμως ο Γιακούποβιτς απέκρουσε.
21' ΓΚΟΛ (2-0). Ο Φουστέρ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Μιραλάς άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.
29' Ο Γιακούποβιτς απέκρουσε με γροθιές δυνατό σουτ του Ριέρα.
34’ Ο Ουμπίδες σούταρε από καλή θέση, όμως ο Νικοπολίδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
45' Aπό εκτέλεση κόρνερ, ο Μόνχε σούταρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
52’ Ο ο Ρόμενταλ από καλή θέση σούταρε, αλλά ο Γιακούποβιτς απέκρουσε με τα πόδια.
63’ Ο Μιραλάς πραγματοποίησε εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια, όμως σούταρε άουτ από καλή θέση μέσα από την περιοχή.
71' ΓΚΟΛ (2-1). Ο Καπετάνος σέντραρε συρτά από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από τους Μέλμπεργκ και Α. Παπαδόπολο και ο Ούμπιντες με προβολή μείωσε για τους φιλοξενούμενους.
82’ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Ζαραδούκας ανέτρεψε στην περιοχή τον Μιραλάς και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Το εκτέλεσε  Ριέρα άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιακούποβιτς.
85' Σουτ του Καπετάνου έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Νικοπολίδης.
87' Σουτ του Φουστέρ, ο Γιακούποβιτς έδιωξε σε κόρνερ.
92’ ΓΚΟΛ (3-1). Ο Φετφατζίδης έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Μιραλάς μέσα στην περιοχή και πλάγια πίσω από την πλάτη της άμυνας, ο Βέλγος προχώρησε, πλάσαρε και έκανε το 3-1.

ΣΚΟΡΕΡ: 7’ Τοροσίδης, 21’, 92’ Μιραλάς-71’ Ούμπιντες
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αρετόπουλος (Τρικάλων)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τοροσίδης-Ψυχογιός, Μόνχε, Ζαραδούκας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ραούλ Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ντουντού, Ιμπαγάσα (70’ Γ. Παπαδόπουλος), Ρόμενταλ (76’ Φετφατζίδης), Ριέρα (89’ Χόλεμπας), Φουστέρ, Μιραλάς
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Τσιώλης): Γιακούποβιτς, Ψυχογιός (64’ Καμπάνταης), Ζαραδούκας, Τομάς, Σανκαρέ, Ούμπιντες, Αλβάρες, Ρόκας, Μόνχε, Κάστρο (28’ Μπρέσκα), Σολάκης (53’ Καπετάνος).

Είπαν

Ερνέστο Βαλβέρδε: "Είμαι ευχαριστημένος, είμαι ικανοποιημένος από το παιχνίδι. Ηξερα ότι θα είναι δύσκολο το ματς απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Ιμπαγάσα όλη την εβδομάδα έκανε λιγότερη προπόνηση γιατί είχε μυικό πρόβλημα. Για αυτό κουράστηκε προς το τέλος και τον άλλαξα. Παίξαμε δύο παιχνίδια στην έδρα μας και κάναμε το δύο στα δύο. Ξεκινήσαμε πολύ καλά. Με πολλή ένταση και δύο γκολ. Όλα καλά μέχρι εκεί. Μετά έπεσε ο ρυθμός. Προς το τέλος του πρώτου μέρους δεν ήμασταν τόσο καλοί όσο στην αρχή. Η αλήθεια είναι πως ο Ολυμπιακός Βόλου δεν έκανε τόσες πολλές ευκαιρίες ενώ προερχόταν από τα παιχνίδι με τους ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, που δημιούργησε αρκετές φάσεις. Εμείς θα μπορούσαμε νωρίτερα να πετύχουμε και τρίτο τέρμα, όμως μετά το 2-0 ήμασταν πιο ήσυχοι. Σίγουρα μας ανησυχεί ότι δεν αξιοποιούμε όλες αυτές τις ευκαιρίες, όμως το σημαντικό στο ποδόσφαιρο είναι να κάνεις το παιχνίδι σου"

Κέβιν Μιραλάς: «Είμαι χαρούμενος για τα δύο γκολ που πέτυχα, αλλά πρέπει να ευχαριστήσω τους συμπαίκτες μου γιατί είναι αποτέλεσμα ομαδικής δουλειάς». Σχετικά με την επικείμενη συνάντηση του ατζέντη του για το μέλλον του στον Ολυμπιακό, ο Βέλγος επιθετικός τόνισε ότι είναι ιδιαίτερα ικανοποιημένος από την παρουσία του στην ομάδα.

Βασίλης Τοροσίδης: «Το πιο σημαντικό σήμερα είναι ότι κερδίσαμε και ότι δημιουργήσαμε και πάλι πολλές ευκαιρίες, πρέπει όμως να τις τελειώνουμε για να δημιουργούμε βάρος στους αντιπάλους που μας ακολουθούν και ειδικά σε αυτούς που έχουν και το βάρος στην Ευρώπη. Δεν έπρεπε να είχα δεχτεί κίτρινη κάρτα. Ο Μόνχε έπαιζε αντιαθλητικά και με χτύπησε τρεις ή τέσσερις φορές στο ματς»,

Ντουντού: «Κάναμε ένα καλό παιχνίδι, όμως πρέπει να είμαστε πιο αποτελεσματικοί, γιατί δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες. Αυτό που μετράει είναι η νίκη και οι τρεις βαθμοί. Δεν θα μας επηρεάσει η διακοπή, απλά θα μας κόψει το ρυθμό που είχαμε βρει. Είναι όμως ευκαιρία να ξεκουραστούμε, να δουλέψουμε στις προπονήσεις και να παρουσιαστούμε καλύτεροι στην συνέχεια. Η παρουσία του κόσμου είναι πολύ σημαντική. Μας βοηθάει πάρα πολύ σε κάθε αγώνα».

Σάκης Τσιώλης: «Σίγουρα δεν περιμέναμε ένα τέτοιο δυνατό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό, αλλά ούτε και ένα φτηνό γκολ που φάγαμε όπως το πρώτο που δεχτήκαμε. Μας πίεσε ο Ολυμπιακός στην έδρα του. Προσπαθήσαμε με τον Σολάκη να πιέσουμε, παίζοντας με δυο επιθετικούς, αλλά δεν τα καταφέραμε. Στο πρώτο ημίχρονο απλά παρακολουθούσαμε τον αντίπαλο να παίζει. Στο δεύτερο βελτιωθήκαμε. Αν λειτουργούσαμε περισσότερα έξυπνα, ύστερα από την στιγμή που μειώσαμε, θα μπορούσαμε να είχαμε βάλει και δεύτερο γκολ. Όμως κάναμε το λάθος καθώς παίζαμε από τον άξονα και όχι από τα άκρα, καθώς οι Αβραάμ και Μέλμπεργκ ήταν απροσπέλαστοι. Ήμασταν γενικά αρκετά νευρικοί στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός διαθέτει μια πολύ καλή ομάδα με πλούσιο ρόστερ και μπορεί να ανατρέψει ανά πάσα στιγμή ένα ματς. Ο κόσμος των Πειραιωτών, όπως και το γήπεδο της ομάδας είναι καταπληκτικά και είναι πολύ δύσκολο να παίζεις στο Καραϊσκάκη».

Κώστας Καπετάνος: «Χάσαμε από τον Ολυμπιακό που αυτή την στιγμή παίζει το καλύτερο ποδόσφαιρο στην Ελλάδα. Προσπαθήσαμε, τα δώσαμε όλα αλλά δεν μας βγήκε το παιχνίδι. Θα πρέπει να κοιτάξουμε τα λάθη μας και να μην τα επαναλάβουμε.»

Ηλίας Σολάκης: «Ήταν καλή εμπειρία για εμάς το παιχνίδι στο ‘Καραϊσκάκης’. Πιστεύω πως δυσκολέψαμε τον Ολυμπιακό, αλλά πρέπει να παραδεχτώ ότι ήταν δίκαιη η νίκη του. Προσπαθήσαμε σε όλη την διάρκεια του αγώνα, καταφέραμε να μειώσουμε, αλλά στο τρίτο γκολ τελείωσε το παιχνίδι. Πρώτος στόχος για εμάς είναι η εύκολη παραμονή στην κατηγορία».