2-1 τον Πανιώνιο στο «Ανθή Καραγιάννη»

Δεύτερη σερί νίκη για την Καβάλα

Εξαιρετικός ο Γκαλίνοβιτς

Η Καβάλα μ' έναν εξαιρετικό Γκαλίνοβιτς στην εστία του, επικράτησε (2-1) στο «Ανθή Καραγιάννη» του Πανιωνίου πετυχαίνοντας τη δεύτερη διαδοχική νίκη της και πρώτη στην έδρα της. Οι Ονουάτσι (45’) και Βουτσίτσεβιτς (49’) τα γκολ των γηπεδούχων που από το 86’ συνέχισαν με δέκα (δεύτερη κίτρινη ο Αλεξάντροβιτς). Για τον Πανιώνιο που έχασε για 3η φορά φέτος, μείωσε στο 52’ ο Βαζ Τε.

Οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν επιφυλακτικά το παιχνίδι, ο ρυθμός ήταν αργός και οι σκληρές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής ήταν αυτές που κυριάρχησαν. Παράλληλα τόσο η Καβάλα όσο και ο Πανιώνιος συναγωνίζονταν στα λάθη στις μεταβιβάσεις. Οι «κυανέρυθροι» είχαν μια ελαφρά υπεροχή και σε δύο περιπτώσεις πλησίασαν το γκολ στο 13’ με τον Μπάλαμπαν και στο 14’ με τον Κούκετς. Η Καβάλα στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει τους φιλοξενούμενους. Όμως στην εκπνοή του ημιχρόνου άνοιξε το σκορ με προβολή του Ονουάτσι και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 49’ πέτυχαν δεύτερο γκολ με τον Βουτσίσεβιτς. Ο Πανιώνιος αντέδρασε άμεσα και στο 52’ ο Βαζ Τε στην πρώτη του επαφή με την μπάλα με εκπληκτικό σουτ μείωσε σε 2-1 και έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι. Το ματς στη συνέχεια απέκτησε άγρια ομορφιά, καθώς τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν ανοιχτά ψάχνοντας το γκολ και δημιουργήθηκαν ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Στο 83’ η Καβάλα σωστά διαμαρτύρεται για πέναλτι που δεν καταλόγισε ο διαιτητή σε ανατροπή του Χργκόβιτς από τον Τσότσαλιτς. Στον πρόσθετο χρόνο ο Γκαλίνοβιτς έσωσε τους «αργοναύτες», καθώς απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο δυνατό σουτ του Βαζ Τε.

13' Ο Λάτκα με βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Καβάλας, βρήκε τον Μπάλαμπαν που προσπάθησε να πλασάρει στην κίνηση, αλλά έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Γκαλίνοβιτς.
14’ Ο Μανιάτης σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, ο Κούκετς έπιασε τη δυνατή κεφαλιά υποχρεώνοντας τον Γκαλίνοβιτς σε εντυπωσιακή επέμβαση.
41' Ο διαιτητής κακώς ακύρωσε γκολ του Πανιωνίου από απευθείας φάουλ του Μπάλαμπαν, καθώς είδε επιθετικό φάουλ του Κουμορτζί.
45’ ΓΚΟΛ (1-0). Ο Χργκόβιτς κινήθηκε όμορφα από τα αριστερά, γύρισε την κατάλληλη στιγμή την μπάλα στην περιοχή του Πανιωνίου και ο Ονουάτσι με προβολή πέτυχε το 1-0.
49’ ΓΚΟΛ (2-0). Ο Νταρσεβίλ έστρωσε μέσα στην περιοχή του Πανιωνίου στον Βουτσίσεβιτς και ο Σέρβος, με δυνατό σουτ έκανε το 2-0.
52’ ΓΚΟΛ (2-1). Ο Βαζ Τε στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής, στην απέναντι γωνία και μείωσε σε 2-1.
65’ Ο Ογκμπέτσε βρέθηκε μόνος με τον Μάχο από τα αριστερά, ο όμως Αυστριακός τερματοφύλακας του Πανιωνίου κατάφερε να αποκρούσει.
78' Ο Βαρό σούταρε από την μικρή περιοχή όμως ο Γκαλίνοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.
83’ Η Καβάλα ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τσότσαλιτς στον Χργκόβιτς.
92’ Ο Βαζ Τε έπιασε εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή όμως ο Γκαλίνοβις με υπέροχη επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

ΣΚΟΡΕΡ: 45'Ονουάτσι, 49' Βουτσίτσεβιτς-52' Βαζ Τε.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χργκόβιτς, Πετκάκης- Σιόβας, Μπάλαμπαν, Λάτκα, Σαλαλί
ΚΟΚΚΙΝΗ: 86’ Αλεξάντροβιτς (δεύτερη κίτρινη).

ΚΑΒΑΛΑ (Ντράγκαν Οκούκα): Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Χργκόβιτς, Τόμασιτς, Θεοδωρέλης, Ντιέ, Καρντόσο, Αμπντούν, Βουτσίσεβιτς (66' Αλεξάντροβιτς), Ονουάτσι (83’ Ντικρόκ), Νταρσεβίλ (62' Ογκμπέτσε),
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μίκαελ Στόρε): Μάχο, Μανιάτης, Κοντοές, Λάτκα, Σιόβας (69' Πούπο), Κουμορτζί, Τσότσαλιτς, Βαρό, Σαλαλί (81’ Χίκα), Κούκετς (51' Βαζ Τε), Μπάλαμπαν.

Είπαν

Ντράγκαν Οκούκα: «Δεν θα ήθελα να αναφερθώ μεμονωμένα σε έναν ποδοσφαιριστή. Σε μια ομάδα όλοι κερδίζουν και όλοι χάνουν, αλλά δεν μπορώ και να μην παραδεχτώ ότι ήταν πολύ καλός ο Γκαλίνοβιτς. Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους μας. Θέλουμε ακόμα περισσότερους στα επόμενα παιχνίδια. Τους χρειαζόμαστε. Στο πρώτο ημίχρονο δεν τα πήγαμε καλά. Κάναμε όμως καλό παιχνίδι στην επανάληψη. Ο Πανιώνιος έπαιξε ανοιχτά και δεν κλείστηκε καθόλου».

Σερζ Ντιέ: «Δεν ήμασταν τόσο καλοί σήμερα. Αυτό που μετράει είναι οι βαθμοί. Η εκτελεστική ικανότητα κάποιων παικτών ήταν αυτή που μας έδωσε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Αντιμετωπίσαμε μια δύσκολη ομάδα, που έπαιξε πολύ καλά.»

Μπένζαμιν Ονουάτσι: «Δεν με ενδιαφέρει ότι πετυχαίνω εγώ το γκολ, αλλά ότι καταφέρνει να κερδίσει η ομάδα. Αυτό κρατάω. Ηταν μια μεγάλη νίκη επί ενός καλού αντιπάλου».

Μίκαελ Στόρε:  «Θα πρέπει να κάνουμε πιο κοντρολαρισμένες επιθέσεις και να μην ασχολούμαστε με τη διαιτησία. Το γκολ που δεχθήκαμε στις καθυστερήσεις ήταν μια άτυχη στιγμή. Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκινήσαμε αγχωμένοι, δεχθήκαμε και ένα δεύτερο τέρμα, όμως καταφέραμε να μειώσουμε γρήγορα. Μετά όμως παίξαμε ανορθόδοξα, λες και είχαμε ελάχιστο χρόνο στη διάθεσή μας. Παρ' όλα αυτά, δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν τις αξιοποιήσαμε. Η Καβάλα νίκησε δίκαια».

Γιάννης Μανιάτης: «Δεν είναι δυνατόν να γίνεται αυτό το πράγμα συνέχεια. Έχω βγει από τα ρούχα μου. Αδικούμαστε κάθε Κυριακή, ήμαρτον πια. Το γκολ που πετύχαμε στο 41’ νομίζω ότι ήταν καθαρό και κακώς δεν μέτρησε. Αδικούμαστε 100% από το αποτέλεσμα. Ήμασταν καλύτεροι και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο. Μπορούσαμε να αποφύγουμε και τα δύο γκολ που δεχτήκαμε αλλά δεν το κάναμε».