Τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων

Σοβαρά επεισόδια στο παιχνίδι Ιταλίας-Σερβίας στη Γένοβα

Οριστική η διακοπή του αγώνα

Τελευταία ενημέρωση:

Διακόπηκε οριστικά στη Γένοβα ο αγώνας Ιταλίας-Σερβίας, εξαιτίας σοβαρών επεισοδίων πριν και κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Σέρβοι χούλιγκαν συγκρούστηκαν με την αστυνομία έξω από το γήπεδο, ενώ συνέχισαν τη δράση τους και στις εξέδρες, ορμώμενοι από την πρόσφατη ήττα με 3-1 από την Εσθονία στο Βελιγράδι. Πλέον, η σερβική ομοσπονδία κινδυνεύει με βαριά καμπάνα, από αποκλεισμό της έδρας μέχρι αποβολή από τη διοργάνωση.

Αρχικά, περίπου 300 οπαδοί των φιλοξενούμενων επιτέθηκαν στο πούλμαν της αποστολής της ομάδας τους. Ο βασικός τερματοφύλακας των Σέρβων, Βλάντιμιρ Στόικοβιτς, τραυματίστηκε και κόπηκε από την αποστολή. Αμέσως μετά, οι Σέρβοι οπαδοί έξω από το γήπεδο συγκρούστηκαν με αστυνομικούς, οι οποίοι έκαναν χρήση χημικών. Την ίδια στιγμή, η κατάσταση εκτροχιαζόταν και στις κερκίδες του “Λουίτζι Φεράρις”. Με το που έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο οι 22 ποδοσφαιριστές για να αρχίσουν προθέρμανση, 1.600 Σέρβοι αποδοκίμαζαν τους παίκτες τους, ενώ κάποιοι εξ αυτών άρχισαν να πετάνε φωτοβολίδες, πέτρες, ακόμα και αναμμένα στουπιά!

Ο διαιτητής έστειλε τους ποδοσφαιριστές στα αποδυτήρια πάνω στην ώρα, καθώς πριν προλάβει να επέμβει η αστυνομία, μερίδα οπαδών μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, φορώντας κουκούλες! Οι πρώτες πληροφορίες κάνουν λόγο για περισσότερες από 100 συλλήψεις.

Τελικά ο αγώνας ξεκίνησε με 35λεπτη καθυστέρηση, για να διακοπεί εκ νέου στο 6ο λεπτό, για ρίψη καπνογόνων. Ύστερα από λίγα λεπτά η UEFA αποφάσισε την οριστική διακοπή του αγώνα.