Γκολ και θέαμα στο Περιστέρι

Τελευταία ενημέρωση:

Χορταστικό ματς στο Περιστέρι, όπου ο Ατρόμητος προηγήθηκε δυο φορές (43' Μπρίτο, 79' Σαμπού) και ο Ολυμπιακός Βόλου απάντησε ισάριθμες (57' Μπρέσκα, 83' Ντολεζάι). Δίκαιο το 2-2, αν και οι Βολιώτες είχαν τη μεγάλη ευκαιρία στο 88' για το νικητήριο γκολ με τον Καμπάνταη.

Οι δύο ομάδες μπήκαν από το πρώτο κιόλας λεπτό για να προσφέρουν θέαμα. Ο ρυθμός ήταν καλός, αλλά οι φάσεις μπροστά στα δύο τέρματα άργησαν να έρθουν. Ένα λάθος του τερματοφύλακα Ρόκα οδήγησε στο 1-0 για τον Ατρόμητο, οι παίκτες του οποίου διαμαρτύρονταν και για δύο πέναλτι νωρίτερα στο παιχνίδι.

Όλα άλλαξαν για τους Βολιώτες με την είσοδο του Μάριο Μπρέσκα. Ο Σλοβάκος παίκτης άλλαξε το ρου του αγώνα, προσφέροντας κίνηση στον Ολυμπιακό, ο οποίος ήταν αισθητά καλύτερος από τους Περιστεριώτες. Ο πρώην επιθετικός του Πανιωνίου ήταν μάλιστα αυτός που πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης, ενώ στο 88' έδωσε την πάσα στον Καμπάνταη, που όμως δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Κανένα πρόβλημα με Σανκαρέ

Λαχτάρησαν οι άνθρωποι του Ολυμπιακού στο τέλος του αγώνα. Ο Πάπα Σανκαρέ έπεσε στο χορτάρι λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα και παρέμεινε εκεί. Οι γιατροί της ομάδας ζήτησαν να μεταφερθεί στο νοσοκομείο. Στο Γενικό Κρατικό Νικαίας διαπιστώθηκε ότι ο Σενεγαλέζος δεν έχει κάτι σοβαρό και η λιποθυμία του οφείλεται σε αφυδάτωση που “κληρονόμησε” από ίωση που πέρασε την προηγούμενη εβδομάδα.

7’
: Ο Ατρόμητος ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Νεμπεγλέρα από τον Ρόκα.
15': Ωραία ατομική ενέργεια και σέντρα του Ουμπίντες από τα δεξιά, ο Μαρτίν δεν βρήκε όπως ήθελε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε παράλληλα προς την εστία του Σάνκτβιστ.
28’: Ο Ντολεζάι έπιασε ωραίο σουτ, όμως καλά τοποθετημένος ο Σάντκβιτς μπλόκαρε.
31': Συρτό σουτ του Ουμπίντες από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ του Ατρόμητου.
37': Ο Ατρόμητος ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καμαρά μέσα στη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού Βόλου από τον Ντολεζάι.
43’ ΓΚΟΛ (1-0). Σέντρα του Καμαρά από τα δεξιά, ο Ρόκα απέκρουσε ασθενώς την μπάλα, ο Μπρίτο έγινε κάτοχος και με υπέροχο ψηλοκρεμαστό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ.
49’ Ο Μπρέσκα από καλή θέση σούταρε, όμως απέκρουσε ο Σάντκβιστ.
57’ ΓΚΟΛ (1-1). Ο Μπρέσκα έφυγε στην αντεπίθεση και από πλάγια δεξιά, πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε στον Ολιβέιρα και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας των γηπεδούχων.
62’ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Καμαρά ύστερα από εξαιρετική ατομική ενέργεια, δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, όμως η μπάλα βρήκε στη δεξιά συμβολή των δοκών της εστίας του Βόλου και κατέληξε άουτ.
71’ Καλό σουτ του Καμαρά, ο Ρόκα έδιωξε με υπερένταση την μπάλα κόρνερ.
79’ ΓΚΟΛ (2-1). Φανταστική σέντρα του Νεμπεγλέρα από δεξιά, ο Σαμπού πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
83’ ΓΚΟΛ (2-2). Ο Ντολεζάι νίκησε στον αέρα τον Νάστο και με υπέροχη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Σάντκβιστ ισοφάρισε σε 2-2.
90’ Ο Μόνχε έδωσε ωραία πάσα στον Καμπάνταη, αυτός πλασαρε, πριν όμως η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας, ο Ολιβέιρα έδιωξε σε κόρνερ.

ΣΚΟΡΕΡ: 43’ Μπρίτο, 79’ Σαμπού-57’ Μπρέσκα, 83’ Ντολεζάι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τσινιάρης (Αθηνών).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:Σφακιανάκης, Μπρίτο, Μπαζίνσκι-Μόνχε, Ρίκκα, Ντολεζάι, Ζαραδούκας, Ρόκα

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Σάντκβιστ, Μπαζίνσκι, Βινιάλ (60’ Νάστος), Σαμπού, Ολιβέιρα, Φαβάλι (68’ Σαρμιέντο), Νεμπεγλέρας, Σφακιανάκης (85’ Καραλής), Μπρίτο, Περόνε, Καμαρά.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Τσιώλης): Ρόκα, Ζέλεσι, Ζαραδούκας (82’ Καμπάνταης), Ντολεζάι, Σανκαρέ, Λεάντρο, Ρόκας, Ουμπίντες, Ρίκκα (46’ Μπρέσκα), Μόνχε, Χουάν Μάρτιν (76’ Φραντσιπάνε).

Είπαν:

Γιώργος Δώνης: «Ήταν ένα αποτέλεσμα που φυσικά δεν μας αφήνει ικανοποιημένους αφού θέλαμε να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι στην έδρα μας, τόσο για βαθμούς όσο και για την ψυχολογία. Συνεχίζουμε, από την αρχή του πρωταθλήματος, να προβληματίζουμε και σε κρίσιμα σημεία, όπως στο σημερινό αγώνα, δεν τα διαχειριζόμαστε τα προβλήματά μας σωστά. Πρέπει να βρούμε τις λύσεις σε αυτά τα προβλήματα και στον τρόπο που δεχόμαστε αυτά τα γκολ, πρέπει να βρούμε το αντίδοτο».

Σάκης Τσιώλης: «Σήμερα έγινε ένα παιχνίδι από αυτά που αρέσουν στον κόσμο. Κάνουν καλό στο ποδόσφαιρο τέτοια ματς γιατί προσφέροντας αυτό το θέαμα, επιστρέφει ο κόσμος στο γήπεδο. Και οι δύο ομάδες έπαιξαν επιθετικά, με πάθος και προσπάθησαν για τη νίκη. Αξίζουν συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου, γιατί έδειξαν χαρακτήρα, γύρισαν το αποτέλεσμα δύο φορές και μάλιστα στο τέλος του αγώνα μπορούσαν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή. Είναι καλή η συγκομιδή των βαθμών μας και μας ικανοποιεί, περισσότερο όμως μας δίνει αισιοδοξία η απόδοση της ομάδας. Έχουμε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα μπροστά μας και πρέπει να κοιτάξουμε το επόμενο παιχνίδι. Ο Ατρόμητος είναι μία πολύ επικίνδυνη ομάδα και μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα σε οποιαδήποτε άμυνα. Μπορεί να μην ξεκίνησε τόσο καλά όσο μπορούσε στο πρωτάθλημα, θα πάρει όμως τη θέση που του αξίζει».