Νίκησε 2-0 στο «Αλκαζάρ»

Θρίαμβος του Αστέρα στη Λάρισα

Τελευταία ενημέρωση:

Σπουδαία νίκη (2-0) πέτυχε ο Αστέρας στο «Αλκαζάρ» επί της Λάρισας, κερδίζοντας για 2η φορά φέτος μακριά από την Τρίπολη. Οι γηπεδούχοι που συμπλήρωσαν πέντε ματς χωρίς νίκη, έχασαν για δεύτερη διαδοχική φορά. Οι Κρις (38’) και Ρομπέρτο (41’) τα γκολ του Αστέρα, ενώ η Λάρισα είχε χαμένο πέναλτι στο 13’ με τον Μετίν.

Για πρώτη φορά ο Αστέρας κατάφερε να νικήσει τη Λάρισα, καθώς στα έξι προηγούμενα ματς είχε από τρεις ισοπαλίες και ήττες. Οι Αρκάδες ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, κατάφεραν και μπλόκαραν τη Λάρισα στη μεσαία γραμμή και δεν την επέτρεψαν να επιβάλει το ρυθμό της.

Οι γηπεδούχοι μετά το χαμένο πέναλτι του Μετίν στο 13’, αποδιοργανώθηκαν και δεν κατάφεραν να απειλήσουν. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των «βυσσινί» και βγαίνοντας στην κόντρα κατάφεραν να προηγηθούν στο 38’ με τον Κρις, ενώ τρία λεπτά αργότερα πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ροτζέριο «παγώνοντας» το «Αλκαζάρ».

Στο δεύτερο μέρος η Λάρισα προσπάθησε απεγνωσμένα και τις περισσότερες φορές ανορθόδοξα να φθάσει κοντά στο γκολ. Όμως η καλή οργάνωση του Αστέρα στη μεσαία γραμμή, καθώς και η αποτελεσματικότητα της άμυνας του, δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να απειλήσουν αισθητά και μοιραία γνώρισαν την ήττα, πρώτη φετινή στην έδρα τους.

3’ Ο Ροτζέριο εκτέλεσε φάουλ, ο Μπαρτολίνι πήρε την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, όμως ο Βιέρα έδιωξε ενστικτωδώς.
6’ Ο Ροτζέριο από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ.
13' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Σίμιτς έκανε τη σέντρα εντός περιοχής, ο Μπαρτολίνι βρήκε τη μπάλα με το χέρι κι ο Λαμπρόπουλος καταλόγισε πέναλτι. Τηνεσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Μετίν, όμως ο Ντεγκρά μάντεψε σωστά, έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε.
25' Σε συρτό δυνατό σουτ του Μετίν, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
38’ ΓΚΟΛ (0-1). Ο Ροτζέριο σέντραρε από αριστερά, η άμυνα της Λάρισας ολογώρησε, ο Κρις πήρε τη μπάλα με την άνεσή του και με ωραίο γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ.
41’ ΓΚΟΛ (0-2). Ο Ροτζέριο έβγαλε  ωραία κάθετη πάσα στον Ρομπέρτο που μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, η μπάλα βρήκε στον Ταυλαρίδη και κατέληξε στα δίχτυα.
44’ Ο  Αράς με ατομική προσπάθεια έφτασε μέχρι την αριστερή γωνία της μικρής περιοχής της Λάρισας, όμως σούταρε απελπιστικά άουτ.
48’ Ο Μετίν σούταρε συρτά, αλλά  ο Ντεγκρά έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
53’ Ο Αστέρας Τρίπολης δημιούργησε δυο φάσεις σε μισό λεπτό. Η πρώτη με το πλασέ του Αράς, έπειτα από την εξαιρετική κάθετη πάσα του Ροτζέριο, που μπλόκαρε ο Βιέρα και η δεύτερη με την ατομική προσπάθεια του Ουριμπάρι που πέρασε τρεις αντίπαλους και σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Ρομπέρτο έκανε την κεφαλιά, όμως η άμυνα της ΑΕΛ απομάκρυνε.
66’ Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κανόμπιο τρία μέτρα έξω από την περιοχή, ο Ντεγκρά έδιωξε με γροθιές, ο Κουζέν πήρε το «ριμπάουντ», όμως το σουτ που έκανε ήταν κακό και πέρασε άουτ.
68’ Κάθετη πάσα του Μετίν στον Αμπουχατζίρα, που μπήκε στην περιοχή, σούταρε διαγώνια, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
76' Σουτ του Σίμιτς έξω από την περιοχή, ο Ντεγκρά απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
91’ Καλό σούτ του Σίμιτς ο Ντεγκρά έδιωξε σε κόρνερ.
94’ Ωραία ομαδική προσπάθεια, κάθετη πάσα του Σίμιτς στον Αμπουχατζίρα που πλάσαρε όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 38' Κρις, 41' Ρομπέρτο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βενετίδης, Αμπουχατζίρα-Μπαρτολίνι, Ουριμπαρί, Ντεγκρά,
ΚΟΚΚΙΝΗ: 15’ Βλάχος

ΛΑΡΙΣΑ (Γιάννης Παπακώστας): Βιέρα, Ταλ (73’ Βελάσκο), Βενετίδης, Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Σίμιτς, Γκέρεμι (46’ Αμπουχατζίρα), Μετίν, Ρομέου, Πούρι, Κουζέν,
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βαγγέλης Βλάχος): Ντεγκρά, Αργυρόπουλος (60’ Φυτανίδης), Ουριμπάρι, Πουλίδο, Μπαρτολίνι, Λαδάκης, Κρις, Καρέρα, Ροτζέριο, Αράς (72’ Φορτούνης), Ρομπέρτο (89’ Σκόνδρας).

Είπαν:

Γιάννης Παπακώστας: «Αυτή τη στιγμή είμαι τόσο στενοχωρημένος που σκέφτομαι χίλια δύο πράγματα. Η εμφάνιση ήταν ένα απρόβλεπτο γεγονός και ο πρώτος που φταίει είμαι εγώ. Όταν κερδίζαμε ήμουν Θεός και τώρα είμαι και εγώ δεν ξέρω τι. Πρέπει να δούμε τι φταίει και παρουσιάσαμε αυτήν την εικόνα. Στατιστικά δεν πετυχαίνει πάντα η αλλαγή προπονητή, όμως μακάρι να είναι αυτή η λύση και να γίνει εύκολα. Γιατί να μην πούμε ότι όπως ήξερα πέρσι να τη βγάλω από τη δύσκολη θέση την ομάδα γιατί να μη μπορώ και τώρα. Συγχαρητήρια στον Αστέρα για τη δίκαιη νίκη του. Δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά από την αρχή. Είχαμε πολλή πίεση, άγχος και κάναμε λάθη. Μας δόθηκε η ευκαιρία στο πέναλτι, όμως με το που χάσαμε το πέναλτι, μας κόπηκαν τα γόνατα. Θα έχω μια κουβέντα αναλυτική με τον πρόεδρο. Συγγνώμη στον κόσμο, τον απογοητεύσαμε πλήρως. Το θέμα είναι πως μπορείς να ξεφύγεις από την κάκιστη σημερινή εικόνα. Θα έχω μια κουβέντα αναλυτική με τον πρόεδρο».

Κώστας Πηλαδάκης: «Δεν πρέπει να δρούμε εν βρασμώ ψυχής, χρειάζεται να ηρεμήσει η κατάσταση, να αφήσουμε τον χρόνο να μας δώσει τη δυνατότητα να σκεφτούμε τα πράγματα όσο το δυνατόν καλύτερα. Έχω λάβει τις αποφάσεις μου και να ξέρετε ότι θα τις γνωστοποιήσουμε πριν από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Βόλου. Πιστεύω ότι η ψυχολογία παίζει σημαντικό ρόλο και εμάς μας λείπει μία νίκη».

Βαγγέλης Βλάχος: «Έχω την εντύπωση ότι ο Αστέρας μέχρι σήμερα παίζει καλό ποδόσφαιρο τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας. Σήμερα κερδίσαμε δίκαια και θα μπορούσε αυτή η νίκη να είναι μεγαλύτερη αν ήμασταν προσεκτικοί. Συγχαίρω τους παίκτες μου που κάνουν προσπάθεια να παίξουν καλό ποδόσφαιρο γιατί αυτό είναι που θέλω. Εύχομαι καλή πορεία στη Λάρισα. Είχα πει ότι η ΑΕΛ έχει πρόβλημα όταν η μπάλα πέσει πίσω από τους αμυντικούς χαφ. Είχαμε δουλέψει πολύ στην τακτική των αντεπιθέσεων, έτσι πετύχαμε διάνα 100%».

Λαϊκά δικαστήρια

Οι οπαδοί της Λάρισας  έστησαν λαϊκά δικαστήρια έξω από τα αποδυτήρια μετά την ήττα της ομάδας από τον Αστέρα Τρίπολης, αποδοκιμάζοντας με συνθήματα τον Γιάννη Παπακώστα και τους παίκτες. Το αποτέλεσμα ήταν οι ποδοσφαιριστές να μείνουν κλεισμένοι στα αποδυτήρια, ώστε να μην έρθουν σε επαφή με τους αγανακτισμένους οπαδούς. Επεισόδια δεν υπήρξαν σε καμία περίπτωση, όμως η ατμόσφαιρα ήταν τεταμένη. Όταν ο κόσμος άρχισε να αποχωρεί, τότε και οι παίκτες βγήκαν από τα αποδυτήρια.