Η «Ένωση» 4-0 τον ανήμπορο να την αντιμετωπίσει Άρη

Θρίαμβος της ΑΕΚ στο “Χαριλάου”

Δύο γκολ ο Σκόκο, κορυφαίος του αγώνα ο Ντιοπ

Μεγαλειώδης εμφάνιση της ΑΕΚ στο “Χαριλάου”, όπου η “Ένωση”, με τον Μανόλο Χιμένεθ για πρώτη φορά στον πάγκο, σκόρπισε στους πέντε ανέμους τον Άρη, με το επιβλητικό 4-0. Δύο γκολ πέτυχε ο καταπληκτικός Σκόκο, ένα εκ των οποίων για χάι-λάιτ, ενώ την παράσταση έκλεψε με ηγετική εμφάνιση ο Ντιοπ.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο του “Κλεάνθης Βικελίδης” με καθαρό 4-3-3, ώστε να εκμεταλλευτεί τις πολλές και σημαντικές απουσίες του Άρη στο χώρο του κέντρου. Η ομάδα του Χιμένεθ πήρε από νωρίς τον έλεγχο των κινήσεων και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους να φανούν απειλητικοί. Το γκολ του Παντελή Καφέ έλυσε τα πόδια των ποδοσφαιριστών, οι οποίοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο πιο ορεξάτοι και έτοιμοι να δώσουν μεγάλες διαστάσεις στο σκορ.

Η φάση που επί της ουσίας “κλείδωσε” τη νίκη για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 58'. Ο Σκόκο βρήκε χώρο και εξαπέλυσε ένα καταπληκτικό σουτ από τα 35 μέτρα, με τον Σηφάκη να είναι αδύνατον να αντιδράσει. Από εκεί και πέρα υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο, αφού ο Ντιοπ σταματούσε εν τη γενέσει τους τις όποιες επιθετικές ενέργειες των παικτών του Άρη. Ο Σκόκο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ανέβασε το δείκτη στο 3-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Τζιμπούρ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Ο Μανόλο Χιμένεθ δεν θα μπορούσε να φανταστεί πιο ονειρικό ντεμπούτο στον πάγκο της νέας του ομάδας από μία εμφατική “τεσσάρα” στη Θεσσαλονίκη. Πλέον, οι φίλοι της ΑΕΚ βλέπουν μία ομάδα που τα δίνει όλα και σίγουρα αυτό θα ωφελήσει και στο κλίμα στις εξέδρες, με τη διάσπαση και την γκρίνια να ανήκει στο παρελθόν.

3’
Ο Τζιμπούρ βγήκε στην αντεπίθεση από τον άξονα, σούταρε με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Σηφάκη.
34’ Μετά από ασυνεννοησία των Μάκου και Καφέ, ο Άρης έκλεψε την μπάλα και βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά ο Μανωλάς επενέβη και έκοψε σωτήρια τον Τσέζαρεκ, που έμπαινε κατά μέτωπο.
41’ ΓΚΟΛ (0-1). Ο Τζιμπούρ σούταρε με δύναμη από πλάγια θέση και δεξιά, ο Σηφάκης απέκρουσε και αφού ο Μάκος απέτυχε στην πρώτη επαναφορά να σκοράρει, ήρθε ο Καφές να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
45’ Ο Μίσελ μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ αλλά το διαγώνιο σουτ ήταν τελείως άστοχο.
54’ Μετά από ωραία σέντρα του Χαβίτο από δεξιά, ο Κόκε έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Δέλλας επενέβη σωτήρια λίγο πριν τη γραμμή και απομάκρυνε.
58’ ΓΚΟΛ (0-2). Ο Σκόκο σούταρε από μιαν απόσταση 30 μετρων, ο Σηφάκης ήταν εκτός θέσης και η μπάλα, έχοντας πολλά φάλτσα κατέληξε στα δίχτυα του Έλληνα τερματοφύλακα.
68’ ΓΚΟΛ (0-3). Ο Λαγός έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Τζιμπούρ προσπάθησε να πλασάρει, δεν τα κατάφερε και ο Σκόκο με ωραίο σουτ κάνει τρία τα τέρματα της «Ένωσης» και δύο τα προσωπικά του. Ο Ρονάλντο Γκιάρο προσπάθησε να σταματήσει την μπάλα, αλλά δεν τα κατάφερε.
71' Ωραία ενέργεια του Μπερνς που
μπήκε από τα αριστερά, σούταρε με το δεξί αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σηφάκη.
80' Ωραίο και δυνατό σουτ του Μενδρινού μπλόκαρε ο καλά τοποθετημένος Σάχα.
84' Ωραία πάσα του Σκόκο στον Τζιμπούρ που μπήκε στην περιοχή από αριστερά, γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι αλλά το πλασέ του Γκερέιρο έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Σηφάκη.
91’ ΓΚΟΛ (0-4). Ο Μπερνς έκλεψε στο χώρο της μεσαίας γραμμής και τροφοδότησε τον  Τζιμπούρ που μπήκε στην περιοχή και με αριστερό σουτ πέτυχε το 4-0.

ΣΚΟΡΕΡ: 41' Καφές, 58’, 68’ Σκόκο, 91’ Τζιμπούρ.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάκος (Κέρκυρας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φατί, Νέτ -Λαγός, Καφές, Μανωλάς, Μπερνς

ΑΡΗΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Μίσελ, Γκιάρο, Λαζαρίδης, Χαβίτο, Φατί, Τόχα (62’ Μενδρινός), Κάλβο (71’ Τσεσνάουσκις), Τσέζαρεκ (74’ Πορτίγια), Κόκε.
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Γιάχιτς (59’ Νασούτι), Λαγός, Μανωλάς, Δέλλας, Ντιόπ (81’ Γκερέιρο), Μάκος, Λεονάρντο (64’ Μπερνς), Καφές, Σκόκο, Τζιμπούρ.

Είπαν:

Έκτορ Ραούλ Κούπε
ρ: «Θέλω να συγχαρώ τους οπαδούς μας γιατί έμειναν μέσα στην βροχή για να στηρίξουν την ομάδα που δεν μπήκε στο παιχνίδι. Ήταν μια δύσκολη βραδιά για μας και πρέπει να μείνουμε ήρεμοι. Νιώθουμε ντροπή για την βαριά ήττα. Αισθάνομαι μεγάλη ντροπή και θα μιλήσω μέχρι το χρονικό σημείο του αγώνα που δεχτήκαμε το δεύτερο γκολ. Δεν καταφέραμε να σκοράρουμε αλλά ήμασταν μέσα στο παιχνίδι. Στη συνέχεια όμως τα χάσαμε όλα. Κυνηγούσαμε την μπάλα, κυνηγούσαμε το σκορ, κυνηγούσαμε την ΑΕΚ. Πρέπει να μιλήσουμε με τους παίκτες για τα λάθη μας και να κοιτάξουμε μπροστά. Στο ποδόσφαιρο υπάρχουν και οι σφαλιάρες και πρέπει να ανοίξουμε τα μάτια μας για να βελτιωθούμε. Δεν κάναμε τίποτα σωστό ούτε και εγώ ακόμα. Αυτό που θέλω είναι να δω είναι την θετική πλευρά και να ξανά γίνουμε και πάλι ομάδα».

Μίσελ: «Υπάρχει απογοήτευση, αλλά πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι. Έχουμε τέσσερις μέρες μπροστά μας για το ματς με τη Λεβερκούζεν και είμαστε υποχρεωμένοι να συνέλθουμε. Ελπίζω να πήραμε το μάθημά μας και στα επόμενα παιχνίδια να παρουσιάσουμε καλύτερη εικόνα».

Μανόλο Χιμένεθ: «Δεν έχω μαγικό ραβδί, το ξαναλέω. Η επιτυχία ανήκει στους παίκτες, με τη μεγάλη προσπάθεια που έκαναν στον αγωνιστικό χώρο. Αξίζουν αυτοί την επιτυχία για όσα έκαναν σήμερα. Τα στοιχεία που έβγαλαν στο γήπεδο με ικανοποίησαν, καθώς είδα ένταση, πίεση, πίστη ότι μπορούμε να πετύχουμε κάτι καλό και να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο. Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για το οποίο έπρεπε να δουλέψουμε πολύ. Αντιμετωπίσαμε μια πολύ μεγάλη ομάδα με το στίγμα της καλής δουλειάς ενός προπονητή όπως ο κ. Κούπερ. Αυτή η νίκη είναι σημαντική γιατί επετεύχθη σε βάρος ενός μεγάλου αντιπάλου. Πίστευα ότι θα μπορούσαμε να κερδίσουμε, όμως δεν περίμενα νίκη με τέσσερα γκολ διαφορά. Οι παίκτες μου προσπάθησαν πολύ το 4-0 είναι αποτέλεσμα κυρίως της πίστης που είχαμε».

Παντελής Καφές: «Είχαμε μια πάρα πολύ καλή απόδοση. Αυτό το παιχνίδι πρέπει να γίνει οδηγός για μας για να διατηρήσουμε όλα τα θετικά που βγάλαμε στο γήπεδο. Είχαμε καλή κατοχή, υπομονή, ομαδικότητα, βεβαίως είχαμε και τύχη. Αν συνεχίσουμε με αυτό το ρυθμό και με ταπεινότητα, μπορούμε να καταφέρουμε. Ήταν μια ομαδική προσπάθεια που μας βγήκε ως αποτέλεσμα και εμφάνιση. Σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου δεν επιτρέψαμε στον Άρη να δημιουργήσει ευκαιρίες. Είχαμε πολύ καλή αμυντική λειτουργία από τον επιθετικό ως τον τερματοφύλακα. Δεν θυμάμαι κλασική ευκαιρία του Άρη, σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες, απέναντι σε μια ομάδα με επιθετικογενείς παίκτες. Διαχειριστήκαμε πολύ καλά το δεύτερο ημίχρονο, πετύχαμε ένα απίστευτο γκολ με το σουτ του Νάτσο και εκεί τελείωσε το παιχνίδι».