Ολυμπιακός Βόλου-Λάρισα 1-1

Ισοπαλία στο ντέρμπι της Θεσσαλίας

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της Θεσσαλίας στο Βόλο, καθώς ο Ολυμπιακός και η Λάρισα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό με τον Μόνχε, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 79’ με τον Μετίν. Με δέκα έμειναν οι Βολιώτες στο 86’ (κόκκινη ο Μόνχε) που είχαν δοκάρι στο 20'. Πέντε ματς χωρίς νίκη συμπλήρωσε η Λάρισα, που διαμαρτύρεται για γκολ του Μετίν που δεν μέτρησε στο 85’.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλο το διάστημα του πρώτου ημιχρόνου και άσκησε ασφυκτική πίεση στη Λάρισα, που προσπαθούσε να κρατήσει μακριά από τα καρέ τους παίκτες των γηπεδούχων. Οι Αλβάρες, Μόνχε και Ούμπιντες κυριάρχησαν στη μεσαία γραμμή, ο Μπρέσκα αναστάτωσε την άμυνα των φιλοξενούμενων, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Μόνχε. Μετά το γκολ που πέτυχαν οι Βολιώτες στο 21ο λεπτό με τον Μόνχε έπαιξαν περισσότερο συγκρατημένα, όμως η Λάρισα με μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των γραμμών της δεν κατάφερε να απειλήσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε, καθώς οι Γκέρεμι και Μετίν που μπήκαν στο παιχνίδι έδωσαν ώθηση στη Λάρισα και βελτίωσαν σε σημαντικό βαθμό την εικόνα της. Σταδιακά η απόδοσή της βελτιωνόταν και ήταν πλέον αυτή που απέκτησε τον έλεγχο του ματς. Οι γηπεδούχοι πλέον έπαιξαν συγκρατημένα και έδειξαν ότι πρωτίστως τους ενδιέφερε να διατηρήσουν τα κεκτημένα. Τελικά η Λάρισα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 79’ με τον Μετίν και θα μπορούσε να πάρει το ματς αν στο 85’ μετρούσε το γκολ που πέτυχε ο Τούρκος. Ωστόσο η φάση ήταν οριακή και το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

8’ Μετά από κεφαλιά-πάσα του Μπρέσκα, ο Μόνχε σούταρε απευθείας, αλλά ο Αμπάρης πέφτει στη δεξιά γωνία και απέκρουσε εντυπωσιακά, η μπάλα κατέληξε στον Μπρέσκα που σούταρε από πλάγια θέση, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας της Λάρισας έσωσε.
16’ Ο Βενετίδης σούταρε στην κίνηση από καλή θέση, όμως έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Γιακούποβιτς.
20’ ΔΟΚΑΡΙ. Σε σέντρα από δεξιά στην περιοχή της Λάρισας, ο Μόνχε έπιασε το απευθείας γυριστό σουτ και μετά από κόντρα, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αμπάρη.
21’ ΓΚΟΛ (1-0). Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιντες από δεξιά, ο Μάρτιν έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Μόνχε που βρισκόταν στο δεύτερο δοκάρι, με νέα κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα της Λάρισας.
26' Ο Κανόμπιο έπιασε αριστερό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Γιακούποβιτς μπλόκαρε με εντυπωσιακό πλονζόν.
51’ Ωραία ατομική προσπάθεια του Ούμπιντες από δεξιά και συρτό σουτ στην απέναντι γωνία, μπόκαρε ο Αμπάρης.
60’ Ο Γιακούποβιτς έδιωξε με δυσκολία σέντρα-σουτ του Κουζέν, ο Μετίν πήρε την επαναφορά, αλλά το δυνατό σουτ που έπιασε στην κίνηση, κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
79’ ΓΚΟΛ (1-1). Μετά από απόκρουση στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Μετίν  έπιασε το δυνατό σουτ και η μπάλα αφού κοντράρει στον Ντολεζάι, κατέληξε στην αριστερή γωνία του Γιακούποβιτς.
85’ Μετά από σέντρα του Βενετίδη από αριστερά, ο Κουζέν έπιασε το απευθείας σουτ και ο Μετίν  που πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας  την έσπρξε από κοντά στα δίχτυ.  Ο βοηθός υπέδειξε σε θέση οφσάιντ τον Τούρκο, με τη φάση -ακόμα και στο ριπλέι- να δείχνει εξαιρετικά οριακή

ΣΚΟΡΕΡ: 21’ Μόνχε-79’ Μετίν
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιακούποβιτς-Κουζέν, Νταμπίζας, Βελάσκο, Ταυλαρίδης.
ΚΟΚΚΙΝΗ: 86’ Μόνχε

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ
(Σάκης Τσιώλης): Γιακούποβιτς, Ψυχογιός, Ζαραδούκας (83’ Καπετάνος), Ντολεζάι, Σανκαρέ, Άλβαρες, Ρόκας, Ούμπιντες, Μπρέσκα (65’ Πλιάγκας), Μόνχε, Μάρτιν (76’ Σολάκης).
ΛΑΡΙΣΑ (Γιάννης Παπακώστας): Αμπάρης, Βελάσκο, Κατσιαρός (46’ Μετίν), Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Πούρι (46’ Γκέρεμι), Ρομέου, Βενετίδης, Σίμιτς, Κανόμπιο (74’ Αμπουχατζίρα), Κουζέν.

Είπαν:

Αχιλλέας Μπέος: «Ήταν ένα ματς που μας στενοχώρησε. Κρατάμε τα θετικά, την παρουσία του κόσμου και το γεγονός ότι δεν άνοιξε μύτη. Στείλαμε μήνυμα ότι δικαιούμαστε πολλά περισσότερα από την πίττα του ποδοσφαίρου.Υπήρχε η αντιπαλότητα με τη Λάρισα, αλλά δεν έγινε τίποτα. Θεωρώ ότι ο Ολυμπιακός Βόλου είχε την δυνατότητα να καθαρίσει το παιχνίδι.Το σημαντικό για εμένα είναι ότι η ομάδα παίζει ένα ποδόσφαιρο που βλέπει την κάθε ομάδα στα μάτια. Οι βαθμοί δεν είναι λίγοι θα μπορούσαμε να έχουμε και περισσότερους. Θέλω να έχουμε διάρκεια. Από την αρχή του πρωταθλήματος θέλουμε να σωθούμε γρήγορα και μετά να διεκδικήσουμε μια διάκριση».

Γιάννης Παπακώστας: «Προερχόμασταν από μια δύσκολη εβδομάδα. Προσπαθήσαμε να είμαστε σοβαροί και πειθαρχημένοι σε ένα δύσκολο ματς, έχοντας διαφοροποιήσει κάποια πράγματα στην τακτική και τα τρεξίματα για να δούμε πως θα πάρουμε τους βαθμούς. Γιατί αυτό είναι το πρόβλημά μας. Μπαίνεις καλά στον αγώνα, πειθαρχημένος και δέχεσαι γκολ από στημένη φάση εξαιτίας ανευθυνότητας. Αυτό ήταν και το μοναδικό μελανό σημείο στο α’ ημίχρονο. Στο β’ ίσως κάναμε το καλύτερο παιχνίδι μας φετος. Δεν κινδυνεύσαμε, είχαμε καλή ανάπτυξη, πίεση, ισοφαρίσαμε και κυνηγήσαμε και την ανατροπή. Έχει δυνατότητες αυτή η ομάδα, αλλά πρέπει να τις δείχνει συνέχεια. Θα πρέπει αυτό που έκαναν στο β’ ημίχρονο να το κάνουν σε όλα τα ματς. Μη με ρωτήσετε για το ακυρωθέν γκολ. Δεν ξανασχολούμε με αυτό το θέμα. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές. Με αυτές τις εμφανίσεις όπως στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα δείχνει ότι έχει μέλλον»