Ανώτερη νίκησε δίκαια 1-0 τον Παναθηναϊκό

Η ΑΕΚ κυριάρχησε με Τζιμπούρ

Ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η ΑΕΚ κέρδισε δίκαια στο Ολυμπιακό Στάδιο με 1-0 τον Παναθηναϊκό, χάρη σε γκολ του Ράφικ Τζιμπούρ στο 4ο λεπτό. Η “Ένωση” με πρωταγωνιστές τους Λαγό, Τζιμπούρ κυριάρχησε απέναντι σ' έναν Παναθηναϊκό που παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών.

Και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν με απουσίες, η μεν ΑΕΚ χωρίς τους Σκόκο, Λυμπερόπουλο, Πατσατζόγλου, Μανωλά, Ντιοπ και Γεωργέα, ενώ ο Παναθηναϊκός χωρίς τους Νίνη, Λέτο, Γκοβού, αλλά και τον καραγκούνη, που μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς δεν μπορούσε να βγάλει όλο το 90λεπτο. Ωστόσο, οι ελλείψεις των φιλοξενούμενων έδειξαν να επηρεάζουν περισσότερο τη λειτουργία της ομάδας, καθώς η ΑΕΚ βρήκε λύσεις, με έναν πολύ καλό Λαγό ως αριστερό χαφ, έναν Μάκο καλύτερο από κάθε άλλη φορά, έναν Δέλλα που δεν άφησε τον Σισέ να πάρει ανάσα, έναν Νταντόμο που στην πρώτη του συμμετοχή έδειξε πράγματα και φυσικά έναν κινητικό Τζιμπούρ, που εκτός του πολύ όμορφου γκολ, τραβούσε παίκτες και άφηνε χώρους στους Μπερνς και Γκερέιρο.

Οι δύο αντίπαλοι είχαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν, σε ένα παιχνίδι με ρυθμό και πολλές φάσεις. Ο μεν Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε λόγω αστοχίας (ένα δοκάρι και δύο σουτ πάνω από το δοκάρι), η δε ΑΕΚ λόγω των εντυπωσιακών επεμβάσεων του πολύ καλού Τζόρβα, και λόγω της αστοχίας του Τζιμπούρ, όταν δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από το τρία μέτρα.

Πλέον, η ΑΕΚ δείχνει υπολογίσιμη αντίπαλος, αφού η πρόοδός της σε σχέση με πριν από ένα μήνα είναι προφανής. Το θέμα είναι να δείξει και διάρκεια ώστε να μπορέσει να διεκδικήσει με αξιώσεις κάτι περισσότερο από την είσοδο στα πλέι οφ.

4’ ΓΚΟΛ (1-0).
Μετά από βαθιά μπαλιά στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Σαριέγκι έδιωξε λανθασμένα πάνω στον Τζιμπούρ κι εκείνος με αριστερό σουτ στην κίνηση -από πλάγια θέση- έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Τζόρβα.
20' Μετά από κόρνερ του Γκερέιρο από αριστερά, ο Δέλλας έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα και περνάει εκ νέου κατέληξε κόρνερ.
29' Σε εκτέλεση κόρνερ του Γκερέιρο από αριστερά, ο Νασούτι έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
41’ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Λουίς Γκαρσία έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά, έπιασε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα κοντράρει και αφού χτύπησε στην εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού, κατέληξε κόρνερ.
44’ Μετά από συνεργασία των Τζιμπούρ και Μπερνς, η μπάλα έφθασε στον Γκερέιρο, που έπιασε το απευθείας σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα.
48’ Μετά από συνεργασία των Τζιμπούρ και Μπερνς, η μπάλα κατέληξε στον Γκερέιρο, που σούταρε απευθείας μέσα από την περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα.
49’ Ο Σισέ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και δεξιά, έπιασε το δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Σάχα.
51’ Ο Τζιμπούρ βγήκε με καλές προϋποθέσεις στην αντεπίθεση, σούταρε δυνατά από το ύψος του ημικυκλίου, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.
64’ Σε εξαιρετικό γύρισμα του Τζεμπούρ από δεξιά, ο Λαγός έπιασε το φαλτσαριστό σουτ στην κίνηση και ανάγκασε τον Τζόρβα να πέσει στη δεξιά του γωνία και να αποκρούσει εντυπωσιακά.
83’ Μετά από μια μικρή σύγχυση στα καρέ της ΑΕΚ, ο Ζιλμπέρτο βρέθηκε μόνος με το τέρμα, αλλά κατάφερε με αριστερό πλασέ να στείλει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
85’ Ο Τζιμπούρ έστρωσε με κεφαλιά τη μπάλα στον Λεονάρντο, εκείνος έπιασε στον αέρα το σουτ, αλλά ο Τζόρβας έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

ΣΚΟΡΕΡ: 4’ Τζιμπούρ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδ/νησου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπερνς, Σάχα-Λουίς Γκαρσία

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Αργυρίου, Λαγός, Νασούτι, Δέλλας, Καφές, Μάκος (66' Γκέντσογλου), Νταντόμο (82’ Καράμπελας), Μπερνς, Γκερέιρο (74’ Λεονάρντο), Τζιμπούρ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος (84’ Ιωαννίδης),Μπουμσόνγκ, Σαριέγκι (71’ Μαυρίας), Ζιλμπέρτο, Σιμάο (46' Καραγκούνης), Κατσουράνης, Λουίς Γκαρσία,Χριστοδουλόπουλος, Σισέ.

Είπαν:

Μανόλο Χιμένεθ:
«Θεωρώ ότι η ανωτερότητα μιας ομάδας απέναντι στην άλλη μόνο μέσα στο γήπεδο μπορεί να φανεί. Η ΑΕΚ έδειξε ανώτερη, σήμερα από τον Παναθηναϊκό. Μία ομάδα Τσάμπιονς Λιγκ. Θέλω να βαθμολογήσω τους παίκτες μου με 20, με άριστα το... 10. Έδειξαν πάθος, δύναμη και τα έδωσαν όλα στο γήπεδο. Αφιερώνουμε αυτή τη νίκη στους φιλάθλους μας, που μας βοήθησαν να φθάσουμε στη νίκη. Κερδίσαμε δύο σημαντικά παιχνίδια στο πρωτάθλημα, κρατώντας το μηδέν στην άμυνα, αλλά ακόμα δεν έχουμε καταφέρει τίποτα. Ότι κάνουμε, το κάνουμε με καρδιά. Για την ομάδα, για τον κόσμο».

Ραφίκ Τζιμπούρ
: «Κερδίζοντας το σημερινό παιχνίδι, πλησιάσαμε στην κορυφή. Το πιο σημαντικό είναι να νικάει η ομάδα. Πάντως είμαστε πολύ κουρασμένοι, κάτι που μπορεί να μας προκαλέσει πολλά προβλήματα».

Γρηγόρης Μακος: «Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι και ειδικά για περίπου ένα εξηντάλεπτο πιάσαμε πολύ καλή απόδοση. Ειδικά στα πρώτα λεπτά του πρώτου και του δεύτερου ημιχρόνου ήμασταν πολύ καλοί. Δεν απειληθήκαμε από τον αντίπαλό μας και αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να μείνουμε συγκεντρωμένοι και να κοιτάμε μπροστά»

Λεονάρντο: «Είναι μια μεγάλη νίκη που χρειαζόμασταν. Παίξαμε πολύ καλά και είχαμε δουλέψει πάρα πολύ σκληρά. Κάναμε ότι ζήτησε ο προπονητής και πήραμε τη νίκη. Ο κάθε προπονητής δουλεύει με τον δικό του τρόπο. Εμείς δουλεύουμε υπό τις οδηγίες του και πάμε καλά. Μόλις ήρθε ξεκινήσαμε από το μηδέν, όλοι έχουν ευκαιρίες. Ο Παναθηναϊκός ήθελε να ισοφαρίσει, εμείς όμως καταφέραμε να κερδίσουμε και να φτιάξουμε την ψυχολογία μας. Δουλεύουμε για τον τίτλο».

Ρότζερ Γκερέιρο: «Είμαι χαρούμενος που ξεκίνησα βασικός και στο λεωφορείο με πείραζαν. Τελευταία φορά που ξεκίνησα ήταν πριν δέκα μήνες. Αποδείξαμε ότι η ομάδα μας είναι πολύ δυνατή και μπορεί να κερδίσει κάθε αντίπαλο. Οπωσδήποτε αποδείξαμε πως είμαστε ίσοι διεκδικητές του τίτλου και πιστεύω ότι μπορούμε να το παλέψουμε. Είναι σημαντικό για έναν παίκτη να νιώθει σημαντικός. Αυτό κάνει ο προπονητής μας. Μας επισημαίνει τα λάθη. Όλοι οι παίκτες έχουμε πάρει το μήνυμα, νιώθουμε καλύτερα και όλοι οι παίκτες ακολουθήσαμε την τακτική που μας είπαν».

Νίκος Νιόπλιας: «Δεν μπήκαμε καλά στο ματς. Δεχθήκαμε ένα γρήγορο γκολ και δεν αντιδράσαμε στο πρώτο ημίχρονο. Προσπαθήσαμε το τελευταίο μισάωρο να ανατρέψουμε το αποτέλεσμα. Πέρα όμως από τη φάση του Ζιλμπέρτο απλά είχαμε υπεροχή αλλά όχι καθαρές ευκαιρίες. Προερχόμαστε και οι δύο από δύσκολα ματς στην Ευρώπη και ξέραμε ότι η ομάδα που θα έπαιρνε τη νίκη, θα είχε μεγάλο πλεονέκτημα, όπως συμβαίνει με την ΑΕΚ.  Τα προβλήματα μας είναι πάρα πολλά, ιδιαίτερα στον επιθετικό τομέα, αλλά και ανασταλτικά δεν ήμασταν καλοί. Δεν είναι δυνατό να γίνεται μια τόσο μακρινή μπαλιά και να βγαίνει παίκτης της ΑΕΚ σε προσωπική μονομαχία ένας προς έναν με αμυντικό. Δεν μετράει ούτε η διάταξη, ούτε τίποτα. Όταν έχεις τέτοια εικόνα δεν σου φταίει ένα μόνο πράγμα. Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από εμάς. Όποιος προπονείται δεν σημαίνει ότι είναι καλά, δεν παίζουμε πέντε επί πέντε, πρέπει να είσαι έτοιμος για να παίζεις».

Ζαν Αλέν Μπουμσόνγκ: «Δεν ξεκινήσαμε καλά το ματς. Έπρεπε να μπούμε δυνατά γιατί στα ντέρμπι η ομάδα που προηγείται έχει τον πρώτο λόγο. Ήμασταν κουρασμένοι από το παιχνίδι με την Ρουμπίν Καζάν. Πήραμε ένα μάθημα σήμερα και πρέπει να επανέλθουμε στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά, να αφήσουμε στην άκρη την πίεση και να μπούμε δυνατά στον αγώνα με τον Ολυμπιακό. Πρόκειται για το μεγαλύτερο ντέρμπι της Ελλάδας, αλλά για να το πάρουμε, πρέπει να είμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι και να μη σκεφτόμαστε την πίεση και το άγχος».

Λουίς Γκαρσία: «Το πρόβλημα είναι ότι δεχτήκαμε γκολ πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα να αγχωθούμε και όταν είσαι αγχωμένος δεν μπορείς να παίξεις καλά. Στο δεύτερο ημίχρονο πήγαμε πολύ καλύτερα, καταφέραμε να δημιουργήσουμε ευκαιρίες αλλά δεν μπορέσαμε να πετύχουμε κάποιο γκολ. Πιστεύω πως είμαστε στη σωστή κατεύθυνση, παίζουμε καλά αλλά δεν έρχονται τα σωστά αποτελέσματα. Να μη ξεχνάμε ότι έχουμε παιχνίδι τη Τετάρτη για το Κύπελλο και μετά είναι το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό».