2-0 τον Ατρόμητο στο Χαριλάου

Ο Άρης επέστρεψε στις νίκες

Μετά τις δυο ήττες από ΑΕΚ και Ολυμπιακό, αλλά και τον αποκλεισμό του μεσοβδόμαδα στο Κύπελλο από τα Τρίκαλα, ο Άρης επέστρεψε στις νίκες με το 2-0 επί του Ατρόμητου στο “Κλεάνθης Βικελίδης”. Τα γκολ της ομάδας του Έκτορ Ραούλ Κούπερ πέτυχαν οι Χαβίτο (18`) και Λαζαρίδης (27`).

Λίγες μέρες μετά το «χαστούκι» στα Τρίκαλα, ο Άρης βρήκε τα πατήματά του και με τους Χαβίτο, Κόκε, Κάλβο και Ρουίς σε μεγάλα κέφια έκαναν ότι ήθελαν τον Ατρόμητο, που θέλησε να επιτεθεί από νωρίς και άφησε ανοιχτή την άμυνα.

Το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν συγκλονιστικό, με πολλές φάσεις εκατέρωθεν, όμως στο δεύτερο 45λεπτο οι δύο ομάδες φάνηκαν συμβιβασμένες με το 2-0 και ο ρυθμός έπεσε. Κορυφαίος του αγώνα ο Χαβίτο με ένα πολύ όμορφο (αν και λίγο τυχερό) γκολ και μία ασίστ.

2'
Σέντρα του Καμαρά από τα δεξιά, ο Περόνε δεν βρήκε την μπάλα και ο Μπρίτο από κοντά σούταρε πάνω στον Ρονάλντο Γκιάρο.
11' ΔΟΚΑΡΙ: Κούρσα του Κάλβο από δεξιά, ο οποίος σούταρε από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι
12' Σέντρα του Νέτο από αριστερά, ο Ρουίς πήρε την κεφαλιά, όμως ο Μιχαηλίδης ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε.
14' Σέντρα του Ρουίς, ο Ολιβέιρα με κεφαλιά-ψαράκι παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, όμως ο Μιχαηλίδης απομάκρυνε με τα ακροδάκτυλα
17' Μπαλιά του Καμαρά από δεξιά, ο Καραλής από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ
18' ΓΚΟΛ (1-0): Λάθος του Σκόνδρα, ο Χαβίτο έκλεψε, σούταρε και η μπάλα, που κόντραρε στον Ολιβέιρα, κατέληξε στα δίχτυα.
27' ΓΚΟΛ (2-0): Εκτέλεση κόρνερ του Χαβίτο, ο Λαζαρίδης με βολέ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Μιχαηλίδη
34' Δυνατό σουτ του Νεμπεγλέρα από τα 30 μέτρα, ο Σηφάκης έδιωξε σε κόρνερ
39' Καταπληκτικός συνδυασμός Χαβίτο, Κόκε και Ρουίς, ο Μιχαηλίδης με τα πόδια απέκρουσε το σουτ του τελευταίου
79' Ο Περόνε προσπάθησε να νικήσει τον Σηφάκη από δύσκολη γωνία, όμως ο διεθνής τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ.
89' Κεφαλιά του Κόκε, η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Μιχαηλίδη.

ΣΚΟΡΕΡ: 18' Χαβίτο, 27' Λαζαρίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ναφτί - Νάστος, Μπρίτο, Τάτος

ΑΡΗΣ (Εκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο Γκιάρο, Λαζαρίδης, Βανγκέλι, Ναφτί (73' Φατί), Τόχα, Τόνι Κάλβο (61' Τσεσνάουσκις), Χαβίτο, Κόκε, Ρουίς (80' Φαμπιάνο)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης , Μπαζίνσκι, Νάστος, Ολιβέιρα , Σκόνδρας (58' Τάτος), Νεμπεγλέρας, Σφακιανάκης, Μπρίτο (77' Καραγκούνης), Καραλής (64' Σαγκανόφσκι), Καμαρά, Περόνε,

Είπαν

Έκτορ Ραούλ Κούπερ: "Σήμερα υπήρχε μόνο μία λέξη η νίκη, για να βγούμε από μια κρίσιμη και δύσκολη στιγμή. Έπρεπε να κάνουμε τη κάθε δυνατή προσπάθεια για να κερδίσουμε, να δώσουμε ότι είχαμε. Μετά από διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα και τον αποκλεισμό στο Κύπελλο, δεν υπήρχε άλλος τρόπος για να σηκώσουμε κεφάλι, πέρα από τη νίκη. Υπήρχε αγωνία και νευρικότητα στην ομάδα και ανησυχία, λόγω των τελευταίων αποτελεσμάτων. Οι τρεις βαθμοί όμως δεν σβήνουν τα όσα έχουν γίνει μέχρι τώρα, απλά το σημαντικό είναι ότι μας ανυψώνουν το ηθικό και μας βγάζουν από μια δύσκολη στιγμή. Θα σας είμαι πολύ ειλικρινής. Η ομάδα μου δεν έπαιξε καλά στα δέκα λεπτά λόγω της ανησυχίας που υπήρχε, αλλά. Δεν με ενδιαφέρει. Δεν με ανησυχεί γιατί ήξερα πολύ καλά τι πέρασε η ομάδα την τελευταία εβδομάδα και πώς προσπαθήσαμε να ανεβάσουμε τους παίκτες ψυχολογικά. Εξαρχής για μας μετρούσε μόνο η νίκη, γιατί αυτό μένει",

Γιώργος Δώνης: "Μπήκαμε πολύ καλά στο παιχνίδι. Στο ξεκίνημα είχαμε τρεις ευκαιρίες που δυστυχώς δεν τις αξιοποιήσαμε. Πληρώσαμε πάλι το ίδιο λάθος. Ξεκινήσαμε καλά, μπήκαμε δυνατά και μετά συνεχίσαμε με μέτρια απόδοση. Είναι ξεκάθαρο ότι δεν μπορούμε να θεραπεύσουμε τα προβλήματα που έχουμε στην άμυνα. Θα προσπαθήσουμε μέσα από τις προπονήσεις να διορθώσουμε τις αδυναμίες μας και τα λάθη μας"