0-0 με Ολυμπιακό Βόλου

Tέταρτη σερί ισοπαλία του Ηρακλή

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, Ηρακλής και Ολυμπιακός Βόλου έμειναν στο 0-0 στο Καυταντζόγλειο στάδιο. Αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική ισοπαλία του “Γηραιού” στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό με φάσεις μπροστά στα δύο τέρματα, αλλά και ιδιαίτερα σκληρό. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο διαιτητής Γιάχος σφύριξε 54 φάουλ και μοίρασε 8 κάρτες.

Στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ο Ηρακλής αυτός που πίεζε περισσότερο, αφού ο Ολυμπιακός είχε παραταχθεί με αμυντικογενές σχήμα. Η είσοδος του Μπρέσκα στο ημίχρονο και η άνοδος του Καπετάνου έδωσε πνοή στην επίθεση των φιλοξενούμενων, και αν ο Σλοβάκος ήταν πιο γρήγορος στις περιπτώσεις που του άνοιξαν την μπάλα οι συμπαίκτες του, ίσως το αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικό.

12' Από εκτέλεση κόρνερ του Μάρα, ο Ντάνι έπιασε καρφωτή κεφαλιά όμως ο Σέλεσι έδιωξε με το κεφάλι πάνω στη γραμμή.
19' Πολύ ωραία ατομική ενέργεια του Μάρα, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Γιακούποβιτς, αλλά πλάσαρε πολύ άσχημα πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων.
21' Σε ωραίο σουτ του Στσοτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού Βόλου.
25' Σέντρα του Καπετάνου από τα δεξιά, ο Καμπάνταης έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Ηρακλή, όμως έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ελευθερόπουλου.
36' Τετ α τετ του Στσοτ με τον Γιακούποβιτς, ο μέσος του Ηρακλή πλάσαρε, όμως  με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Βόλου να απέκρουσε.
48' Σε δυνατό σουτ του Ρόκα από τα αριστερά εντός της περιοχής και από καλή θέση, η μπάλα πέρασε άουτ.
52' Σέντρα του Χοσέμι, κεφαλιά ανάποδη του Ιάκομπ, μπλόκαρε ο Γιακούποβιτς.
56' Δυνατό σουτ του Μπρέσκα έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Ελευθερόπουλος.
67' Σέντρα του Μπρέσκα από τα δεξιά, ο Καπετάνος έπιασε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή και αριστερά,  όμως ο Ελευθερόπουλος μπλόκαρε.
68' Από μπαλιά του Ρόκα, ο Μαρτίν βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ηρακλή και έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Ελευθερόπουλος δεν αιφνιδιάστηκε.
83' Η μπάλα κατέληξε στον Μαρτίν μετά από κόντρες, όμως το σουτ που έπιασε μέσα από την περιοχή κατέληξε άουτ.
88' Ο Μπρέσκα μπήκε μόνος του στην μεγάλη περιοχή, όμως ο Χοσέμι τον σταμάτησε με σωτήριο τάκλιν την τελευταία στιγμή.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάχος (Χίου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντάνι, Στσοτ, Χοσέμι, Μάρα-Ντολεζάι, Γιακούποβτς, Ρόκα, Σέλεσι.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Κυριαζής, Αραμπατζής (74’ Βουτσιάς), Κατσαμπής, Χοσέμι, Ντάνι, Κανακούδης, Στσοτ (59’ Βέλλιος), Μάρα, Πίτου Γκαρσία (82’ Ρομάν), Ιάκομπ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Τσιώλης): Γιακούποβιτς, Σέλεσι, Ζαραδούκας, Ντολεζάι, Σανκαρέ, Αλβάρεζ, Ρόκας, Ρίκκα (70’ Κάστρο), Καμπάνταης (46’ Μπρέσκα), Καπετάνος (80’ Τ’ομας), Μάρτιν.

Είπαν:

Μαρίνος Ουζουνίδης: «Η ισοπαλία είναι ένα αποτέλεσμα που δεν ήταν το επιθυμητό για μας. Είχαμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες. Ήταν ένα διάστημα που θα έπρεπε να προηγηθούμε στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο, όχι μόνο δεν μπήκαμε καλά αλλά συνεχίσαμε ακόμη χειρότερα. Κάναμε κάποιες αλλαγές για να βοηθήσουμε την ομάδα, να δώσουμε κινητικότητα, περισσότερη κίνηση και όχι μόνο δεν έγινε αυτό, αλλά νομίζω ότι πήγαμε δύο ταχύτητες πιο πίσω. Έτσι όπως εξελισσόταν το παιχνίδι φαινόταν ότι πιο εύκολα θα δεχτούμε γκολ παρά θα βάλουμε. Εδώ και αρκετές αγωνιστικές, οι κινήσεις που κάνουμε δεν μας βοηθούν κι αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει αλλά θα πρέπει να προβληματίσει και αυτούς που μπαίνουν. Να δίνουν περισσότερα. Οι ισοπαλίες στο πρωτάθλημα δεν λένε τίποτα. Πρέπει να κερδίζουμε τα παιχνίδια, αλλά και είναι απαραίτητο να επιστρέψουν οι τραυματίες που έχουμε. Δεν φτάνει μόνο η καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας, περιμένουμε περισσότερα από την επίθεση».

Σάκης Τσιώλης: «Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Νομίζω ότι το τελικό αποτέλεσμα είναι δίκαιο, αν και πάντα μένει η πικρία στην ομάδα που χάνει τις τελευταίες ευκαιρίες και αυτή ήταν η δική μου. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ηρακλής πίεσε ψηλά, δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις ενώ εμείς μπήκαμε μουδιασμένα, χωρίς να υπήρχε ουσιαστικός λόγος, αφού από μόνοι μας πηγαίναμε προς τα πίσω. Από τη στιγμή που εμείς δεν δεχθήκαμε γκολ στο ημίχρονο, στο δεύτερο ήμασταν καλύτεροι. Η είσοδος του Μάριο Μπρέσκα μας βοήθησε πολύ, συνυπολογίζοντας και τις απουσίες που είχαμε με τους Μόνχε, Ούμπιντες, αλλά τα παιδιά που τους αντικατέστησαν ήταν αρκετά καλοί. Πλέον εμείς πρέπει να εκμεταλλευτούμε τους αγώνες στην έδρα μας,. Στόχος μας είναι να συγκεντρώσουμε 20 βαθμούς στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος και πιστεύω ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε».