Skoda Ξάνθη-Ηρακλής 2-2

Γκολ και θέαμα στα Πηγάδια

Χορταστικό θέαμα με τέσσερα γκολ παρακολούθησαν οι φίλαθλοι στα «Πηγάδια», όπου η Skoda Ξάνθη και ο Ηρακλής σε συναρπαστικό παιχνίδι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2. Οι Βάλλας (18’) και Στιούαρτ (73’) τα γκολ των γηπεδούχων, Μάρα (22’) και Σολτάνι (29’) σκόραραν για τον «γηραιό» που έφερε τέταρτη ισοπαλία σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια. Χωρίς νίκη οι γηπεδούχοι για 5ο σερί ματς.

Οι γηπεδούχοι είχαν μια ελαφρά υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να προηγηθούν στο 18ο λεπτό με τον Βάλλα. Όμως ο Ηρακλής που από την αρχή έπαιξε ανοιχτό ποδόσφαιρο αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε στο 22’ με τον Σολτάνι και εννέα λεπτά αργότερα έκανε την ανατροπή καθώς πέρασε μπροστά στο σκορ με τον Σολτάνι. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν τον αγώνα, ενώ η Skoda Ξάνθη έδειξε να τα έχει χαμένα από την ανατροπή του σκορ.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησαν, κέρδισαν τη μάχη της μεσαίας γραμμής, πίεσαν ψηλά τον «Γηραιό», ο οποίος είχε οπισθοχωρήσει και προσπαθούσε να διατηρήσει το προβάδισμα στο σκορ, ενώ έδειξε ότι δεν ενδιαφερόταν να βγει στην επίθεση. Όσο πέρναγε η ώρα η Skoda Ξάνθη ενέτεινε τις προσπάθειές της και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 73ο λεπτό με τον Στιούαρτ. Στη συνέχεια προσπάθησε για ένα τρίτο γκολ που θα της χάριζε τη νίκη, όμως ο Ηρακλής άντεξε και παραλίγο να σκοράρει στο 3ο λεπτό του πρόσθετου χρόνου με τον Ηλιάδη.

14'
Σουτ στην κίνηση από τον αμαρκάριστο Φλίσκα, έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι η μπάλα.
15' Σουτ του Οντεφέμι έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η μπάλα πέρασε άουτ.
18' ΓΚΟΛ (1-0). Ο Μπούγκα έκανε τη βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ηρακλή η οποία τραβήχτηκε για οφσάιντ, αλλά ο Βάλλας καλυπτόμενος από τον Κατσαμπή, με πλασέ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.
22' ΓΚΟΛ ( 1-1). Εξαιρετική κάθε πάσα του Πίτου Γκαρσία στον κενό χώρο για τον Μάρα, ο οποίος πλάσαρε και ισοφάρισε σε 1-1.
29’ ΓΚΟΛ (1-2). Ο Πίτου Γκαρσία έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον ύψος της περιοχής, αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Σολτάνι που με πλασέ πέτυχε το δεύτερο γκολ του Ηρακλή.
33’ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάρα, ο Κυριαζής έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά αστόχησε.
50’ Σουτ του Μαρσελίνιο έξω από την περιοχή από καλή θέση, η μπάλα πέρασε άουτ.
64’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πόι, μπλόκαρε ο Ελευθερόπουλος.
73’ ΓΚΟΛ (2-2). Ο Στιούαρτ μπήκε στην περιοχή και με δυνατό συρτό σουτ ισοφάρισε σε 2-2.
78' Σε μία περίεργη σέντρα-σουτ από τον Σουάνη, ο  Ελευθερόπουλος εκτινάχθηκε και έδιωξε με το χέρι την μπάλα σε κόρνερ.
93’ Σε σουτ του Ηλιάδη η μπάλα μόλις πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκσπούρνινγκ

ΣΚΟΡΕΡ: 18’ Βάλλας, 73’ Στιούαρτ-22’ Μάρα, 29’ Σολτάνι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάνταλος (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κιντάν, Βάλλας, Σουάνης-Σολτάνι, Ηλιάδης

SKODA ΞΑΘΗ (Γιώργος Παράσχος): Γκσπούρνινγκ, Φλίσκας, Στιούαρτ, Κωστούλας, Βάλλας, Αντεφέμι, Στρμπα (68’ Βασιλακάκης), Πόι, Μπούγκα (46’ Κιντάνα), Μαρσελίνιο (60’ Σουάνης), Έλινγκτον.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Κυριαζής, Κανακούδης, Κατσαμπής, Χοσέμι, Ντάνι, Πίτου Γκαρσία, Αραμπατζής, Μάρα (86’ Βέλλιος), Σζοτ (68’ Ηλιάδης), Σολτάνι (92’ Κατσικάς).

Είπαν:

Γιώργος Παράσχος:
«Δυστυχώς για άλλο ένα παιχνίδι στην έδρα μας δεν κερδίσαμε παρότι προηγηθήκαμε στο σκορ. Στις φάσεις αυτές δείξαμε ότι αμυντικά δεν λειτουργήσαμε καλά παρά το γεγονός ότι  το έχουμε τονίσει πολλές φορές. Δεχθήκαμε δύο γκολ καρμπόν κι ο Ηρακλής γύρισε το παιχνίδι. Μετά την ισοφάριση είχαμε μία νευρικότητα και δεν ήμασταν καλοί, αντίθετα με την ομάδα του Ηρακλή που έβγαινε οργανωμένα μπροστά. Δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε την μπάλα και γενικά δεν μπορούμε να βρούμε ισορροπία στις γραμμές. Στο δεύτερο μέρος είχαμε μία άκαρπη υπεροχή, δείξαμε μία διάθεση και φάνηκε ότι διαθέταμε περισσότερες δυνάμεις από τους φιλοξενούμενους, αλλά δεν μπορούσαμε να διασπάσουμε την άμυνά τους. Παρά τις ευκαιρίες δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε κι ένα τρίτο γκολ που πιθανό να έδινε και τη νίκη».

Μαρίνος Ουζουνίδης: «Δεν μας αφήνει ικανοποιημένους ο βαθμός της ισοπαλίας. Στο πρώτο μέρος ήμασταν πολύ καλοί και θα μπορούσαμε να πετύχουμε κι άλλο γκολ. Παρόλα αυτά ήμασταν καλοί κι αντιδράσαμε σωστά μετά το 1-0, που επιτεύχθηκε χωρίς να μας απειλήσει ιδιαίτερα ο αντίπαλος. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη όπως ήταν φυσιολογικό πίεσε περισσότερο και χωρίς να βγάλει ευκαιρίες ισοφάρισε. Εμείς όμως πάλι κυνηγήσαμε το παιχνίδι και θα μπορούσαμε στο τέλος να πάρουμε τους βαθμούς. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου. Χρειαζόταν πολύ προσοχή και συγκέντρωση αυτή η αναμέτρηση και πήραμε τον βαθμό. Ένα ‘Χ’ που στα εκτός έδρας παιχνίδια περισσότερο θα έλεγα ότι κόβει βαθμούς στους γηπεδούχους παρά δίνει ώθηση στους φιλοξενούμενους».