Συνέτριψε 5-0 τον Πανιώνιο

Στο ρελαντί πέντε γκολ ο Ολυμπιακός

Εξαιρετικός και πάλι ο Μιραλάς

Με το θριαμβευτικό 5-0 ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Πανιώνιο στο Καραϊσκάκη και επέστρεψε στις επιτυχίες μια εβδομάδα μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν την 7η νίκη τους στο πρωτάθλημα που είναι και η μεγαλύτερη σε έκταση. Δύο γκολ ο Μιραλάς (34’, 68’) και από ένα οι Τοροσίδης (51’), Πάντελιτς (78’) και Ριέρα (93’).

Με τον Μιραλάς σε μεγάλη βραδιά για ακόμα ένα παιχνίδι και τον Ριέρα σε κέφια στην κόντρα με την ομάδα του αδερφού του, ο Ολυμπιακός ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός και επικράτησε άνετα του Πανιωνίου. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά, όμως δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των «κυανέρυθρων». Χρειάστηκε μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Μιραλάς στο 34’ για να «ξεκλειδώσει» ο Ολυμπιακός την αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων και να ανοίξει το σκορ. Μετά το γκολ ο Πανιώνιος προσπάθησε να επιτεθεί, άφησε ανοιχτούς χώρους και οι γηπεδούχοι άρχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες.

Στο 51’ ο Τοροσίδης έκανε το 2-0 για τους «ερυθρόλευκους» και από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε το… πάρτι. . Ο Πανιώνιος μετά το δεύτερο γκολ που δέχτηκε κατέρρευσε και οι γηπεδούχοι δεν συνάντησαν ουσιαστική αντίσταση. Ο Ολυμπιακός πλέον έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, ο Ριέρα ανέλαβε ρόλο διοργανωτή και από τα πόδια του ξεκινούσαν οι επιθετικές προσπάθειες της ομάδας του. Στο 68ο λεπτό ήρθε το τρίτο γκολ των γηπεδούχων με δημιουργό τον Ριέρα και εκτελεστή τον Μιραλάς, ενώ στο 78’ ο Πάντελιτς έκανε το 4-0. Το θρίαμβο ολοκλήρωσε στο 3ο λεπτό του πρόσθετου χρόνου με ωραίο σουτ ο Ριέρα, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

8' Καλό σουτ του Ριέρα έξω από την περιοχή, δεν αιφνιδιάστηκε ο Μάχο που μπλόκαρε.
21’ Σε δυνατό σουτ από πλάγια θέση του Γουνδουλάκη, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
34’ ΓΚΟΛ (1-0). Ο Μιραλάς εκμετελλεύτηκε το λάθος του Λάτκα στο χώρο του κέντρου, προχώρησε και με φοβερό σουτ άνοιξε το σκορ.
36’ Πολύ καλό σουτ του Ραούλ Μπράβο μέσα από την περιοχή, όμως απέκρουσε ο Μάχο σε κόρνερ.
38’ Ο Ριέρα ταλαιπώρησε την άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Αβραάμ Παπαδόπουλο και κατέληξε στα χέρια του Πάρντο.
44’ Σε απευθείας σουτ του Φουστέρ από κόρνερ του Ριέρα, η μπάλα πέρασε άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μάχο.
51’ ΓΚΟΛ (2-0). Σύγχυση στην περιοχή του Πανιωνίου, ο Ραούλ Μπράβο σέντραρε και ο Τοροσίδης κοντινό γυριστό σουτ πέτυχε το 2-0.
68’ ΓΚΟΛ (3-0). Ο Άλμπερτ Ριέρα έκλεψε την μπάλα από τον αδεδρφό του Σίτο, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Μιραλάς που μόνος απέναντι από τον Μάχο πλάσαρε την μπάλα στα δίχτυα.
78’ ΓΚΟΛ (4-0). Ο Πάντελιτς έπαξε το ''1-2'' με τον Νέμεθ, ο Ούγγρος ανατράπηκε από τον Μάχο, ο Πάντελιτς που ακολουθούσε πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε σε κενή εστία.
80' Σουτ του Μοντέστο από το ύψος του πέναλτι, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μάχο.
93’ ΓΚΟΛ (5-0). Ο Φετφατζίδης βρήκε τον Ριέρα, ο οποίος από αριστερά με ωραίο δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα τουΜάχο.

ΣΚΟΡΕΡ: 34’, 68’ Μιραλάς, 51’ Τοροσίδης, 78’ Πάντελιτς, 93’ Ριέρα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μοντέστο, Ριέρα, Φετφατζίδης-Κουμορτζί

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ (61' Μοντέστο), Τοροσίδης, Μοϊσές, Γ. Παπαδόπουλος, Φουστέρ (71' Πάντελιτς), Φετφατζίδης, Ριέρα, Μιραλάς (77' Νέμεθ).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μάχο, Βαρό, Λάτκα, Σιόβας, Κοντοές, Τσότσαλιτς, Κουμορτζί (83' Κολοβός), Σάμαρης, Γουνδουλάκης (59' Χίκα), Ριέρα, Μπάλαμπαν (65' Κούκετς).

Είπαν:

Ερνέστο Βαλβλερδε: «Η αλήθεια είναι πως δεν ξεκινήσαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο, όμως πρέπει να αναγνωρίσουμε όμως ότι ο Πανιώνιος ξεκίνησε παίζοντας πάρα πολύ καλή άμυνα και κατάφερε να χαλάσει το παιχνίδι μας. Στο δεύτερο μέρος λύσαμε τα προβλήματα που είχαμε και αλλάξαμε την εικόνα μας. Έχουμε συνηθίσει τον κόσμο μας στο να μπαίνουμε δυναμικά στο παιχνίδι. Σήμερα κάναμε το αντίθετο. Στους αγώνες πρέπει να φερόμαστε ώριμα και να διορθώνουμε τα λάθη μας. Στο πρώτο μέρος είχαμε προβλήματα ως προς το παιχνίδι μας. Σήμερα τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Με λίγες ευκαιρίες βάλαμε πολλά γκολ ενώ στα προηγούμενα ματς ήμασταν γεμάτοι ευκαιρίες αλλά δεν βάλαμε τόσα γκολ. Πρέπει να αναγνωρίσουμε πως η ήττα από τον Παναθηναϊκό, μας επηρέασε όσον αφορά στην περηφάνια μας, γιατί σκεφτόμασταν την ευκαιρία που χάσαμε να νικήσουμε στο ντέρμπι. Όμως πέρα από εκείνο το ματς υπάρχει το πρωτάθλημα που είναι πολύ μεγάλο. Πρέπει να μπορέσεις να συνεχίσεις να κερδίσεις για να έχεις μία ομαλότητα. Πρέπει να νικάς και έτσι να μπορείς να ξεπερνάς τις δυσκολίες για να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα. Παρόλο που την περασμένη εβδομάδα χάσαμε, σήμερα νικήσαμε με σκορ 5-0. Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα αυτό εμείς ακολουθούμε μία καθορισμένη γραμμή. Αυτό είναι το σημαντικό διότι στόχος είναι το πρωτάθλημα».

Μάρκο Πάντελιτς: «Αισθάνομαι πάρα πολύ καλά, αυτό απέδειξα όταν ήρθα. Ομως πρέπει να ξέρουμε γιατί είμαστε όλοι εδώ, είμαστε για τον Ολυμπιακό να κερδίζει και να πάμε μπροστά. Είμαι επιθετικός και ένας επιθετικός χωρίς γκολ είναι πεθαμένος. Εγώ έχω το ρυθμό μου, τον έχω βρει εδώ και πέντε χρόνια που έβαζα πολλά γκολ».

Άλμπερτ Ριέρα: «Είναι ωραίο να παίζεις εναντίον του αδερφού σου, όμως αυτό που μετράει, είναι να παίρνεις του τρεις βαθμούς της νίκης και να προχωράς. Κρίμα για εκείνον, ευτυχώς για μας. Οι γονείς μας ήταν και με τους δύο μας, ήθελαν να κάνουμε το καλύτερο δυνατό στο γήπεδο και να κερδίσει ο καλύτερος. Ήταν καλό που κάναμε τόσες ευκαιρίες και πετύχαμε ευρεία νίκη ειδικότερα μετά την ήττα που είχαμε στο ντέρμπι από τον Παναθηναϊκό».

Άκης Μάντζιος: «Κρατάμε μόνο την εμφάνισή μας στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο εμφανίστηκε μία διαφορετική ομάδα στο γήπεδο. Καταρρεύσαμε μετά το 2-0 και η εικόνα μας στο γήπεδο ήταν -το λιγότερο- απαράδεκτη. Χρειάζεται ηρεμία, έχουμε ένα… Γολγοθά να αντιμετωπίσουμε. Θεωρώ ότι σταθήκαμε πολύ καλά στο πρώτο 45λεπτο, καθώς ο Ολυμπιακός δεν είχε κλασική ευκαιρία. Δεχθήκαμε το πρώτο γκολ ύστερα από ατομικό λάθος και μετά το 2-0 ήρθε η κατάρρευση και δεν υπήρχε Πανιώνιος στο γήπεδο. Η φυσική κατάσταση είναι το μόνο πρόβλημα που δεν έχουμε. Τα γκολ που δεχθήκαμε είναι απαράδεκτα για επίπεδο Σούπερ Λίγκας. Είμαι αισιόδοξος και πολεμιστής, δεν μπορούμε να τα παρατήσουμε. Υπάρχει ακόμα πολύς δρόμος στο πρωτάθλημα».

Σίτο Ριέρα: «Πριν τον αγώνα ήμουν χαρούμενος που θα έπαιζα κόντρα στον αδερφό μου, όμως τώρα είμαι θυμωμένος και δεν έχω όρεξη για να πω πολλά. Σίγουρα επιφυλάσσομαι για τη ρεβανς. Στο γήπεδο μας θα είναι διαφορετικό παιχνίδι».