Ο Ολυμπιακός Βόλου με Σολάκη 1-0 την Κέρκυρα

Με γκολ του Ηλία Σολάκη (61’) ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε (1-0) της Κέρκυρας, πέτυχε τη δεύτερη νίκη στην έδρα του και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δύο αγώνες. Με δέκα ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι (κόκκινη στο 84' ο Σανκαρέ), ενω δεύτερη διαδοχική ήττα γνώρισαν οι «Φαίακες».

Ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν κυρίαρχος στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει αισθητά την Κέρκυρα, που με σωστή οργάνωση στο παιχνίδι της και πίεση ψηλά κατάφερε να κρατήσει μακριά από την περιοχή του Κωνσταντόπουλου τους Βολιώτες. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με μακρινά σουτ να σκοράρουν, όμως όποτε χρειάστηκε επενέβη σωτήρια ο Κωνσταντόπουλος. Στο ίδιο διάστημα οι «Φαίακες» είχαν όλη κι όλη μια καλή στιγμή με τον Έπσταϊν στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή διαιτητή, καθώς ο Παμπορίδης αισθάνθηκε ενοχλήσεις στη γάμπα και παραχώρησε τη θέση του στον 4ο «ρέφερι», τον Τσινιάρη. Η είσοδος του Καπετάνου βοήθησε ώστε να βελτιωθεί η εικόνα των γηπεδούχων, οι οποίοι σταδιακά άρχισαν να επισκέπτονται με αξιώσεις τα καρέ της Κέρκυρας. Σε μια από αυτές ο Σολάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κωνσταντόπουλου στο 61’ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Η Κέρκυρα με άξονα τον Έπσταϊν προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως η καλά οργανωμένη άμυνα του Ολυμπιακού Βόλου δεν της επέτρεψε να απειλήσει. Ωστόσο τη νίκη κράτησε στο 94’ ο Γιακούποβιτς αποκρούοντας δυνατό σουτ του Στολτίδη.

Αξιοσημείωτο είναι ότι ο Σάκης Τσιώλης νίκησε για πρώτη φορά τον Μπάμπη Τεννέ μετά από 10 ματς, έχοντας γνωρίσει 4 ήττες.

5' Σουτ του Μαρτίν, η μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι του Κωνσταντόπουλου.
38' Κεφαλιά του Ρόκα, η μπάλα πήρε κατεύθυνση προς την εστία, αλλά ο Στολτίδης την απομάκρυνε.
43' Ο Μαρτίν επιχείρησε ωραίο σουτ, όμως ο Κωνσταντόπουλος απέκρουσε σωτήρια.
44' Δυνατό σουτ του Έπσταϊν από τα πλάγια θέση, απέκρουσε ο Γιακούποβιτς.
54' Σουτ του Καπετάνου στο απλωμένο χέρι του Γκουστάβο, αλλά ο διαιητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
61' ΓΚΟΛ (1-0). Σε σέντρα του Ούμπιντες από δεξιά, ο Σολάκης έσπευσε στο πρώτο δοκάρι και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Κέρκυρας.
73' Ο Μπρέσκα σέντραρε από δεξιά, η μπάλα πέρασε από την άμυνα της Κέρκυρας, αλλά ο Μαρτίν πλάσαρε άστοχα όντας ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι.
76' Ο Τσίγκας προσπάθησε  να απομακρύνει, αλλά έστειλε την μπάλα προς την εστία του, όμως Κωνσταντόπουλος εκτινάχτηκε και αποσόβησε το αυτογκόλ.
80' Σε αριστερό δυνατό σουτ του Καπετάνου από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της Κέρκυρας.
94' Δυνατό ωραίο σουτ του Στολτίδη εκτός περιοχής, ο Γιακούποβιτς εκτινάχτηκε και απέκρουσε.

ΣΚΟΡΕΡ: 61' Σολάκης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παμπορίδης (Κιλκίς), 46' Τσινιάρης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38' Αλβαρες, 77' Ούμπιντες - 83' Βενέτης
ΚΟΚΚΙΝΗ: 84' Σανκαρέ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Τσιώλης): Γιακούποβιτς, Σέλεζι, Ζαραδούκας, Ντολεζάι, Σανκαρέ, Ρόκας (46' Καπετάνος), Αλβάρες, Ούμπιντες, Μόνχε, Σολάκης (67' Μπρέσκα), Μαρτίν (76' Κάστρο).
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Κωνσταντόπουλος, Γκουστάβο, Κοντοδήμος (85' Δεινόπαπας), Βενέτης, Μαϊστόροβιτς, Στολτίδης, Μακρής, Χαμπλ (54' Φλαβίνιο), Καλαντζής (62' Γιάντσης), Έπσταϊν, Τσίγκας.

Είπαν:

Σάκης Τσιώλης
: «Παίξαμε καλό ποδόσφαιρο, κατά διαστήματα εντυπωσιακό, γρήγορο, έτσι όπως πρέπει και εντυπωσιάζει τον κόσμο. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για τη μεγάλη προσπάθεια που έχουν καταβάλει το τελευταίο δεκαήμερο. Αρχικά στην Κρήτη με την πρόκριση επί του ΟΦΗ, στη συνέχεια στον Ηρακλή και κυρίως σήμερα που έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους. Υπάρχει μόνο ένα μελανό σημείο και αφορά την αποβολή του Σανκαρέ. Το παιδί, έστω και αν δεν τον χτύπησε τόσο αλλά τιμωρήθηκε η πρόθεση, αδίκησε τον εαυτό του με την ενέργεια που έκανε. Επίσης, αδίκησε και τους συμπαίκτες του, γιατί με το εύθραυστο αποτέλεσμα αναγκαστήκαμε να έχουμε την αγωνία στο τέλος, γιατί η Κέρκυρα ανέβασε και άλλον παίκτη στην κορυφή».

Μπάμπης Τεννές: «Δεν έχω πολλά να πω για το παιχνίδι. Έγινε ένας δυνατός αγώνας με πάρα πολλές μονομαχίες, όχι ιδιαίτερα ποιοτικός. Ο Βόλος κέρδισε δίκαια. Όταν εμείς είχαμε το αριθμητικό πλεονέκτημα και έπρεπε να πιέσουμε, μας εγκατέλειψαν λίγο οι δυνάμεις μας και δεν είχαμε τη δύναμη να το κάνουμε και έτσι ήρθε η ήττα».