Δοκάρι του Κουζέν στο τέλος και 1-1 με τον Άρη

Η Λάρισα μπορούσε και νίκη στο “Χαριλάου”

Κατώτερος των περιστάσεων εμφανίστηκε στο παιχνίδι με τη Λάρισα στο “Χαριλάου” ο Άρης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ (54' Λαζαρίδης), κατάφεραν να ισοφαρίσουν (76' Μακίνουα), ενώ μπορούσαν να πάρουν και τη νίκη, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες με κορυφαία το δοκάρι του Κουζέν στο 88'.

Λίγα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ έλαβε τα δυσάρεστα νέα ότι το γόνατο του Μιχάλη Σηφάκη μάζεψε υγρό και έτσι κάτω από τα δοκάρια αγωνίστηκε ο Χουάνμα. Ο Άρης, πολύ κακός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κατάφερε να προηγηθεί με το δεύτερο συνεχόμενο γκολ του στόπερ του, Νίκου Λαζαρίδη, αλλά κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση διαρκείας της Λάρισας.

Οι “βυσσινί”, που δεν είχαν φανεί μέχρι εκείνη την ώρα, πήραν τον έλεγχο του ματς και ισοφάρισαν με τον Στέφαν Μακίνουα, που είχε να αγωνιστεί από τις 26 Σεπτεμβρίου, λόγω τραυματισμού. Αυτό ήταν το παρθενικό γκολ του Νιγηριανού στη Σούπερ Λίγκα και υποχρέωσε τον Άρη στην πρώτη φετινή του ισοπαλία.

16' Σε σουτ του Κανόμπιο από τα αριστερά αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
25' Ωραίο ένα-δύο από Κανόμπιο και Σίμιτς, όμως ο Ρονάλντο Γκιάρο πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.
26’  Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ιγκλέσιας, ο Ρουίς στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα με το κεφάλι προς την εστία της ομάδας του, όμως ο Χουάνμα απέκρουσε εντυπωσιακά.
47’ Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κανόμπιο, η μπάλα κατέληξε στον Ιγκλέσιας που από το σημείο του πέναλτι έκανε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
52’ ΓΚΟΛ (1-0). Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κάλβο από τα αριστερά, ο Λαζαρίδης αφύλαχτος πετάχτηκε και έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Αμπάρη.
61' Σε ωραίο σουτ του Σίμιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χουάνμα.
63' Σε επικίνδυνη σέντρα σουτ του Ταλ, ο Χουάνμα έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
76’ ΓΚΟΛ (1-1). Στην αντεπίθεση ο Κουζέν βγήκε απέναντι από τον Χουάνμα πλάσαρε, ο γκολκίπερ του Άρη απέκρουσε, στην συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Μετίν που έδωσε στον Μακίνουα, ο οποίος από κοντινή θέση με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.
80' Δυνατό σουτ του Μετίν έξω από την περιοχή, ο Χουάνμα απέκρουσε εντυπωσιακά.
85’ Έπειτα από σέντρα του Χαβίτο από τα δεξιά, ο Τσεσνάουσκις βρέθηκε αφύλαχτος μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
88' ΔΟΚΑΡΙ. Ο Κουζέν μετά από σέντρα του Κατσιαρού έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά ψαράκι.
89’ Από σέντρα του Κατσιαρού από την αριστερή πλευρά, ο Μακίνουα μέσα στην περιοχή έπιασε απευθείας το σουτ από καλή θέση, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 52’ Λαζαρίδης-76’ Μακίνουα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ναφτί, Λαζαρίδης-Σίμιτς, Ρομέου, Κατσιαρός

ΑΡΗΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Χουάνμα, Νέτο, Βανγκέλι, Λαζαρίδης, Γκιάρο, Χαβίτο,Ναφτί, Πρίττας (79’ Λίμα), Κάλβο (84’ Τσεσνάουσκις), Κόκε, Ρουίς (66’ Τόχα).
ΛΑΡΙΣΑ (Γιάννης Παπακώστας): Αμπάρης, Ταλ, Κατσιαρός, Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Ιγκλέσιας (69’ Γκέρεμι), Ρομέου, Πούρι (57’ Μετίν), Κανόμπιο, Σίμιτς (63’ Μακίνουα), Κουζέν.

Είπαν:

Έκτορ Ραούλ Κούπερ:
«Ήταν ένα παιχνίδι αργό και βαρύ από την δική μας πλευρά. Υπάρχουν πολύ λίγα πράγματα να κρατήσεις. Μας στοίχησαν τα πάντα και θα πρέπει να πούμε ότι είμαστε ευχαριστημένοι από τον βαθμό . Δυσκολευτήκαμε και πρέπει να βελτιώσουμε πολύ την εικόνα μας για την συνέχεια. Είναι δύσκολο να έχει τρία συνεχόμενα παιχνίδια. Ούτε η φρεσκάδα μας έδωσε αποτέλεσμα. Υπάρχει μια εβδομάδα να δουλέψουμε και να βελτιώσουμε τα λάθη που κάναμε σήμερα. Πέρα από την εικόνα που είχε η ομάδα βρέθηκε μπροστά στο σκορ και δεν κατάφερε να αμυνθεί του αποτελέσματος. Είναι ξεκάθαρο ότι μας λείπουν τα γκολ. Το μαρτυρά η στατιστική μας».

Γιάννης Παπακώστας: «Σε ένα δύσκολο παιχνίδι σε μία δύσκολη έδρα, θα ξεκινήσω δίνοντας συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές. Στο πρώτο ημίχρονο προσπαθήσαμε να εξουδετερώσουμε τα ατού του Άρη κλείνοντας χώρους. Δεν κινδυνέψαμε αλλά δεν είχαμε τις φάσεις που θα θέλαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο από μία στημένη φάση δεχόμαστε ένα γκολ εκεί δείχνει η ομάδα τα αντανακλαστικά και πετυχαίνει γκολ. Αδικείται από το τελικό σκορ έπαιξε πειθαρχημένα. Η ομάδα πίστεψε τόσο στη νίκη που δεν έκανε ούτε δευτερόλεπτο καθυστέρηση».