Πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το 3-1 κέρδισε τον Εργοτέλη

Με τη ψυχή στο στόμα η ΑΕΚ

Με την ψυχή στο στόμα κέρδισε η ΑΕΚ (3-1) στο Ολυμπιακό Στάδιο τον Εργοτέλη που προηγήθηκε με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη στο 33ο λεπτό. Η ΑΕΚ ισοφάρισε από σπόντα με κεφαλιά του Καφέ στο 44', προηγήθηκε με τον Μπλάνκο στο 55', κινδύνεψε με ισοφάριση και σιγούρεψε τη νίκη με τον Έντερ στο 93ο λεπτό. Άδειο το ΟΑΚΑ, κόπηκαν μόλις 6.712 εισιτήρια.

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε στον αγωνιστικό χώρο του Ολυμπιακού Σταδίου με σύστημα 4-3-2-1 και τον Ίσμαελ Μπλάνκο σε ρόλο δεξιού χαφ! Ο Αργεντινός ήταν μακράν ο καλύτερος του αγώνα, έχοντας ως συμπαραστάτες τους Γκερέιρο και Μάκο. Η ΑΕΚ ήταν όμως μετριότατη, δέχθηκε ένα πανέμορφο γκολ και ευτύχησε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1, λόγω λάθους του Αλεξόπουλου και κόντρα στον Καφέ.

Ο Μπλάνκο έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στο 55', και πάλι με λάθος του Εργοτέλη, αφού ο Σήφης Δασκαλάκης έκανε αποτυχημένη έξοδο. Από εκεί και πέρα η “Ένωση” αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο και αντί να κυνηγήσει άλλο ένα γκολ έμεινε να αμύνεται με νύχια και με δόντια απέναντι σε έναν Εργοτέλη που ελάχιστα απείλησε στο δεύτερο ημίχρονο. Τελικά ένα γκολ του Έντερ στις καθυστερήσεις, μετά από όμορφη μπαλιά του Τζιμπούρ σφράγισε τη νίκη για την ΑΕΚ κόντρα σε μία ομάδα από την οποία δεν έχει χάσει ποτέ.

13’ Ο Γκερέιρο σoύταρε αμαρκάριστος από το ύψος της περιοχής στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.
17' Ωραία προσπάθεια από αριστερά του Λεονάρντο, ο οποίος συνέκλινε, δοκίμασε το σουτ από μακριά και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.
28' Φανταστική εκτέλεση φάουλ του Λεάλ από μακριά και λίγο αριστερά, η μπάλα πήρε φάλτσα και πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σάχα.
33’ ΓΚΟΛ (0-1).  Ο Φραγκουλάκης με εκπληκτικό απευθείας χτύπημα φάουλ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Σάχα, που προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να αποκρούσει.
44’ ΓΚΟΛ (1-1). Ο Μπλάνκο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, ο Καφές πίεσε τον Αλεξόπουλο που δεν βρήκε τη μπάλα η οποία χτύπησε πάνω στο κεφάλι του διεθνή μέσου της ΑΕΚ και κατέληξε στα δίχτυα
55’ ΓΚΟΛ (2-1). Ο Γκερέιρο εκτέλεσε κόρνερ, ο Δασκαλάκης έκανε άστοχη έξοδο και ο Μπλάνκο με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο γκολ της «Ένωσης».
58’ Ο Τζιμπούρ σούταρε δυνατά από το ύψος της περιοχής, όμως ο Δασκαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά.
63’ Ο Μπούντιμιρ σούταρε έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
93’ ΓΚΟΛ (3-1). Ο Έντερ, μετά από ωραία πάσα του Τζεμπούρ, πλάσαρε τον Δασκαλάκη και πέτυχε το 3-1.

ΣΚΟΡΕΡ: 44’ Καφές, 55’ Μπλάνκο, 93 Έντερ-33’ Φραγκουλάκης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μήτσιος (Ηπείρου).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νασούτι, Καφές, Γκερέιρο, Έντερ-Λεάλ, Σαρρής, Ρουμπάκης, Φραγκουλάκης

ΑΕΚ: Σάχα, Πατσατζόγλου, Λαγός,Νασούτι, Δέλλας, Καφές, Μάκος, Γκερέιρο (70’ Γκέντσογλου), Μπλάνκο (90’ Καράμπελας), Λεονάρντο (81’ Έντερ), Τζιμπούρ.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Ρουμπάκης, Αλεξόπουλος (46’ Χρυσοφάκης), Σασιασβίλι, Σαρρής, Ολίσε (46’ Μπέτο), Φραγκουλάκης, Λεάλ (80’ Βερπακόφσκις), Μπούντιμιρ, Ρομάνο.

Είπαν:

Μανόλο Χιμένεθ: «Είμαι χαρούμενος για τη νίκη. Είναι πολύ σημαντικό να κερδίζεις έχοντας γυρίσει ένα ματς. Καταφέραμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς κόντρα σε μια αρκετά καλή ομάδα. Δεν είναι δυνατό να χαρίζουμε ένα ημίχρονο στους αντιπάλους και δεν μπορώ να καταλάβω πώς μία ομάδα, που όντως είναι κουρασμένη, στο πρώτο ημίχρονο να εμφανίζεται τόσο καταπονημένη και στην επανάληψη να είναι βελτιωμένη. Μου αρέσουν τα παιχνίδια μέχρι το 90 συν καθυστερήσεις. Πρέπει να κάνουμε μεγαλύτερη αυτοκριτική και να έχουμε μεγαλύτερες απαιτήσεις στους εαυτούς μας».

Ίσμαελ Μπλάνκο: «Πέτυχα ένα γκολ κι έδωσα μια ασίστ, αλλά έχω κάνει και καλύτερα ματς. Προσπαθώ να βοηθήσω την ομάδα μου και δεν σκέφτομαι το συμβόλαιο. Δεν μου αρέσει πολύ που παίζω στα πλάγια, αλλά κάνω ό,τι ζητήσει ο προπονητής».

Σεμπαστιάν Σάχα: «Ήταν σημαντικό ότι ισοφαρίσαμε πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο. Ο Εργοτέλης ήταν καλά στημένος στο πρώτο μέρος, ενώ εμείς δεν εμφανιστήκαμε σε καλή κατάσταση. Στο γκολ δεν μπορούσα να αντιδράσω καλύτερα. Πλέον έχουμε λίγες ημέρες για να ξεκουραστούμε και να κοιτάξουμε το ματς με τον ΠΑΟΚ. Έχουμε πολλά προβλήματα απουσιών, αλλά η ΑΕΚ διαθέτει πολλούς καλούς παίκτες κι όποιος κληθεί να βοηθήσει θα το κάνει με τον καλύτερο τρόπο».

Νίκος Καραγεωργίου: «Νομίζω ότι κάναμε μια μεγάλη προσπάθεια για να νικήσουμε, όμως σε πολύ καίριες στιγμές δεχθήκαμε γκολ. Το πρώτο ήταν αστείο και το δεύτερο προήλθε από λάθος τακτικής. Έγινε προσπάθεια από όλους και στα τελευταία 20-25 λεπτά είχαμε κλείσει τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο και προσπαθούσαμε με διάφορους τρόπους για το γκολ και τον βαθμό. Δεν ήρθε, αλλά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί ξέρουμε να χάνουμε και είναι αξιέπαινη ήττα όταν έρχεται μετά από προσπάθεια. Οι αλλαγές στο ημίχρονο δεν ήταν ούτε αναγκαστικές ούτε για λόγους τακτικής. Ήταν αλλαγές που έπρεπε να γίνουν γιατί έχουμε μάθει στον Εργοτέλη να είμαστε οικογένεια και να μαχόμαστε. Όποιος δε θέλει να συμμετέχει σε αυτό, μένει έξω από την ομάδα. Είναι εσωτερικό μας θέμα. Θυμόμαστε τα τελευταία τρία χρόνια αν ο Εργοτέλης κερδίζει πέναλτι και ο διαιτητής δεν το δίνει; Το ποδόσφαιρο δεν πάει έτσι μπροστά. Η ΑΕΚ δε γίνεται έτσι μεγάλη ομάδα αλλά επειδή θα παίξει καλά. Γιατί κάθε φορά να συμβαίνει αυτό όταν ερχόμαστε εδώ; Δε χρειάζεται να το δούμε στην τηλεόραση».