Διακόπηκε στο ημίχρονο ο αγώνας λόγω ακαταλληλότητας του τερέν

Και οι εκλογές αναβάλλουν το Εργοτέλης-Ολυμπιακός

Δεν θα παιχθεί την Κυριακή το β' ημίχρονο

Τελευταία ενημέρωση:

Διέκοψε τον αγώνα Εργοτέλη-Ολυμπιακός ο διαιτητής Γιάχος μετά από 45 λεπτά παιχνιδιού, στα οποία δεν σημειώθηκε γκολ. Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε, με τον διαιτητή να κάνει επιθεώρηση σε 3-4 σημεία του αγωνιστικού χώρου με πολύ νερό και να διαπιστώνει ότι δεν μπορεί να παιχτεί ποδόσφαιρο. Βάσει κανονισμού ο αγώνας θα έπρεπε να συνεχιστεί 24 ώρες αργότερα από το χρονικό σημείο που διακόπηκε, αλλά η Σούπερ Λίγκα ανακοίνωσε ότι λόγω των εκλογών δεν θα παιχθεί την Κυριακη το δεύτερο ημίχρονο.

Η έντονη βροχόπτωση καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας στο Ηράκλειο, δημιούργησε σοβαρά προβλήματα στον αγωνιστικό χώρο του Παγκρήτιου Σταδίου που γέμισε από λιμνοθάλασσες σε αρκετά σημεία. Υπάλληλοι του γηπέδου προσπάθησαν αρκετή ώρα πριν από το ματς και πέτυχαν να βγάλουν με σκούπες μεγάλες ποσότητες νερού από τον αγωνιστικό χώρο. Έτσι παρά το γεγονός ότι η μπάλα δεν κυλούσε αρκετά σημεία, ο διαιτητής Γιάχος άναψε το πράσινο φως λίγο πριν τις 17:30 για τη διεξαγωγή του ματς.

Η βροχή έπεφτε δυνατή σε όλο το πρώτο ημίχρονο και ο αγωνιστικός χώρος επιβαρύνθηκε περισσότερο. Λίγο μετά την ανάπαυλα ο διαιτητής επιθεώρησε τα σημεία στα οποία υπήρχε πρόβλημα, διαπίστωσε ότι η μπάλα δεν έκανε “γκελ” και αποφάσισε την οριστική διακοπή του παιχνιδιού.

Απόφαση που δεν άρεσε στους ανθρώπους του Εργοτέλη, με τον Μιχάλη Φραγκουλάκη να δηλώνει ενοχλήμένος: “Οταν πηγαίνει ο διαιτητής και κυνηγά τα τρία σημεία που υπάρχει το νερό, τότε τι να κάνουμε; Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε κανονικά”. Από την πλευρά του ο αντιπρόεδρος του Ολυμπιακού, Γιάννης Μώραλης είπε: "Συμφωνήσαμε όλοι να αρχίσει το ματς. Στο ημίχρονο, όμως, εκφράσαμε τις αμφιβολίες μας. Ο διαιτητής βγήκε και δοκίμασε το γήπεδο και αποφάσισε τη διακοπή του. Σαράντα πέντε λεπτά έβρεχε οπότε είχε μεγάλη διαφορά το τερέν σε σχέση με αυτό του πρώτου μέρους. Απ' όσο γνωρίζω το δεύτερο ημίχρονο θα γίνει αύριο".

Λίγο αργότερα εξέδωσε ανακοίνωση η Σούπερ Λίγκα που γνωστοποίησε ότι η συνέχεια του αγώνα Εργοτέλη-Ολυμπιακού δεν θα δοθεί την Κυριακή λόγω των αυτοδιοικητικών εκλογών: "Ανακοινώνεται ότι η συνέχεια του αγώνα Εργοτέλης-Ολυμπιακός, ο οποίος διακόπηκε κατόπιν απόφασης του διαιτητή κ. Α.Γιάχου, προκειμένου να διαφυλαχθεί η σωματική ακεραιότητα των ποδοσφαιριστών λόγω της βροχόπτωσης που επιβάρυνε τον αγωνιστικό χώρο, θα οριστεί εκ νέου από τη διοργανώτρια αρχή, καθώς η ΕΛ.ΑΣ. δε συναινεί στη διεξαγωγή του αύριο, όπως προβλέπει ο ΚΑΠ, λόγω των αυτοδιοικητικών εκλογών".

Το ματς

Είναι σαφές ότι δεν παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο, με τον αγωνιστικό χώρο να δυσκολεύει τις κινήσεις των παικτών. Ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται για γκολ του Τοροσίδη (22') που δεν μέτρησε. Ο διεθνής άσος καλυπτόταν από τον Γιαλούση.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Ρουμπάκης, Σασιασβίλι, Χίμπλινγκερ, Σαρρής, Ολίσε, Φραγκουλάκης, Λεάλ, Χαντί, Μπούντιμιρ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πάρντο, Τοροσίδης, Χολέμπας, Α. Παπαδόπουλος, Μοντέστο, Ντουντού, Ουρτάδο, Φουστέρ, Ριέρα, Πάντελιτς, Μιραλάς.