Εμεινε στο 1-1 με τη Λάρισα στο Ολυμπιακό Στάδιο

Γκρίνια και αποδοκιμασίες στην γκέλα του Παναθηναϊκού

Βαθμούς πέταξε ο Παναθηναϊκός σε ένα θεωρητικά εύκολο παιχνίδι, κόντρα στη Λάρισα στο Ολυμπιακό Στάδιο (1-1, 22' Σισέ - 7' Κουζέν), κάτι που προκάλεσε γκρίνια από τους οπαδούς του. Η Λάρισα άξιζε πέρα για πέρα να φύγει από την Αθήνα με το βαθμό, γιατί αμύνθηκε σωστά και κράτησε τους «πράσινους», που για ένα ημίχρονο έπαιζε με δύο σέντερ φορ.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, όμως γρήγορα κατάφερε να ισοφαρίσει, δείχνοντας ότι έχει βρει ρυθμό για να "καθαρίσει" γρήγορα το παιχνίδι. Όμως με την ΑΕΛ να αμύνεται ιδανικά και τον Παναθηναϊκό να μοιάζει χαμένος (ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν σαν να παίζει με 10, αφού άλλη μία φορά ήταν "απών" ο Σίντνεϊ Γκοβού).

Σίγουρα ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να είχε "κλέψει" για δεύτερο σερί ματς τη νίκη κόντρα στη ροή του αγώνα, με το δοκάρι του Γκαρσία στο 94'. Ωστόσο, ανάλογα μεγάλη ευκαιρία είχε νωρίτερα η Λάρισα με τον Μακίνουα, όταν μπροστα στον Τζόρβα δεν είχε την ψυχραιμία να πλασάρει σωστά.

Έτσι, το παιχνίδι έληξε φυσιολογικά 1-1 με τους οπαδούς του "τριφφυλιού" να αποδοκιμάζουν (εξίσου δικαιολογημένα) τον Νίκο Νιόπλια και τους παίκτες του.

7' ΓΚΟΛ (0-1): Σέντρα του Βενετίδη από τα αριστερά, ο Κουζέν πρόλαβε τον Καντέ και άνοιξε το σκορ με προβολή
21' Καλό σουτ του Καραγκούνη έξω από την περιοχή, η μπάλα μόλις άουτ
22' ΓΚΟΛ (1-1): Σέντρα του Βύντρα, λάθος του Κολοβέτσιου και ο Σισέ από κοντά ισοφάρισε
26' Σέντρα σουτ του Σίμιτς, έδιωξε δύσκολα σε κορνερ ο Τζόρβας
39' Μακρινό σουτ του Καραγκούνη, ο Αμπάρης έπεσε και μπλόκαρε
70' Ο Σισέ σούταρε από μακριά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ
76' Δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά ο Μακίνουα που βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι
81' Μεγάλη απόκρουση του Αμπάρη σε δυνατό σουτ του Πετρόπουλου
83' Σωστά δεν μετράει γκολ του Σισέ, ο οποίος ήταν οφσάιντ
94' ΔΟΚΑΡΙ: Η κεφαλιά του Λουίς Γκαρσία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων σταμάτησε στο δοκάρι

ΣΚΟΡΕΡ: 22' Σισέ - 7' Κουζέν
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θάνος (Γρεβενών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κατσουράνης, Καραγκούνης - Ρομέου, Κανόμπιο, Σίμιτς, Αμπάρης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Καντέ, Κατσουράνης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Μαρίνος, Καραγκούνης, Γκοβού (46' Πετρόπουλος), Χριστοδουλόπουλος (74' Λουίς Γκαρσία), Σισέ
ΛΑΡΙΣΑ (Γιάννης Παπακώστας): Αμπάρης, Κατσιαρός, Βενετίδης, Ταλ, Κολοβέτσιος, Ρομέου, Μετίν, Κανόμπιο (84' Πούρι), Ιγκλέσιας (53' Γκέρεμι), Σίμιτς (59' Μακίνουα), Κουζέν

Είπαν

Νίκος Νιόπλιας: "Η Λάρισα απέκτησε αυτοπεποίθηση μετά το γκολ και δεν καταφέραμε να ανατρέψουμε το σκορ. Είχε ένα κεντρικό δίδυμο για πρώτη φορά και πιστέψαμε ότι αν τους πιέζαμε θα τα καταφέρναμε. Δεν ήμασταν καλοί, αλλά μπορούσαμε να έχουμε κερδίσει. Θα πρέπει να παίζεις καλά και να κερδίζεις. Ο Παναθηναϊκός έχει στόχους. Το ιδανικό είναι να συνδυάζεις απόδοση και αποτέλεσμα. Δεν το κάναμε πολλές φορές στο φετινό πρωτάθλημα και σήμερα μπορούσαμε τη νίκη αλλά δεν ήταν καλή η εικόνα μας. Πάντα πιστεύεις ότι θα προσπαθήσεις να αλλάξεις κάτι, κάποιες φορές το πετυχαίνεις άλλες όχι. Ήταν λογικό να ακουστούν αποδοκιμασίες, γιατί ήταν μια ευκαιρία να περάσουμε μπροστά. Ο κόσμος πάντα μας στηρίζει. Σας έχω πει ότι δεν μπορούμε να ρίξουμε τις ευθύνες σε ένα πράγμα. Όταν δεν παίζεις καλά είναι η συνολική εικόνα.” (Στην ερώτηση αν σκέφτεται να παραιτηθεί, είπε: “Οκ, μπορούμε να πάμε παρακάτω!”)

Νικόλας Πατέρας: “Συγχαρητήρια στην Λάρισα, έπαιξε έξυπνα. Από εκεί και πέρα τα αγωνιστικά θα τα συζητήσουν ο προπονητής και οι παίκτες. Δεν θα κάνω δημόσια κριτική στους παίκτες και τον προπονητή, ό,τι είναι να πω θα το πω στους ίδιους. Τώρα την Τρίτη έχουμε το Δ.Σ. της Λίγκας και θα δούμε εκεί τι θα γίνει. (Στην ερώτηση αν η διοίκηση στηρίζει τον Νιόπλια, επανέλαβε: “Ο,τι έχω να πω θα το πω στους ίδιους”)

Γιώργος Καραγκούνης: “Παίζαμε εντελώς ανορθόδοξα λες και το πρωτάθλημα τελειώνει αύριο το πρωί. Δεν είναι έτσι, θα πρέπει να έρθουν και παιχνίδια που θα πρέπει να έχουμε υπομονή, να παίξεις όπως πρέπει και αν δεν έρθει το γκολ δεν ήρθε. Πρέπει να παίξεις όμως σαν Παναθηναϊκός, να έχεις υπομονή να βγάζεις άκρη όπως παίζαμε μέχρι ενός σημείο. Και να μην δημιουργούμε από μόνοι μας πίεση. Το πρωτάθλημα δεν τελειώνει αύριο το πρωί και πρέπει να το καταλάβουμε αυτό. Θα πρέπει να φύγει αυτή η πίεση. Είμαστε Παναθηναϊκός υπάρχει πίεση αλλά έως ένα σημείο. Δημιουργούμε μόνοι μας άγχος και στρες. Υπάρχουν ματς που μπορείς να κερδίσεις στο 90 το 95 και το 100.”

Γιάννης Παπακώστας: “Με ενισχυμένο κέντρο και σωστή πίεση προσπαθήσαμε να βρούμε χώρο και ευτυχήσαμε να βάλουμε γκολ στις πρώτες φάσεις. Δεν κρατήσαμε το γκολ, ισοφαριστήκαμε γρήγορα, αλλά δεν κινδυνεύσαμε, αφού κρατήσαμε μακριά τον αντίπαλο από την περιοχή. Στο πρώτο μέρος είχαμε κατοχή μπάλας και κυκλοφορία, στο δεύτερο όμως όχι. Βέβαια δεν κινδυνεύσαμε. Καθοριστική είναι η φάση του Μακίνουα, στην οποία αν ήμασταν λίγο πιο προσεκτικοί θα μπορούσαμε να πετύχουμε κι άλλο γκολ. Συγχαρητήρια στον Κολοβέτσιο για την εμφάνισή του. Τα κατάφερε άριστα απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο. Να συνεχίσει προσγειωμένος και αυτό που κάνει ο κ. Σάντος με την Εθνική μας δίνει την ευκαιρία να δουλέψουμε και με άλλα νέα παιδιά. Έχουμε κι άλλα τέτοια παιδιά και θα τα δείτε σύντομα.”