Ο ΠΑΟΚ 2-1 την ΑΕΚ στο 93ο λεπτό

Ο Βιεϊρίνια έκανε τη διαφορά στους “δικέφαλους”

Με πρωταγωνιστή του αγώνα τον Βιεϊρίνια, ο οποίος δημιούργησε το πρώτο γκολ (45' Φωτάκης) και πέτυχε το νικητήριο με εκπληκτική προσπάθεια στο 93', ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα με 2-1 την ΑΕΚ που είχε ισοφαρίσει στο 69' με πέναλτι του Λεονάρντο. Με 10 παίκτες από το 78' η ΑΕΚ (κόκκινη ο Μανωλάς), στο 94' αποβλήθηκε και ο Δέλλας.

Το ματς ήταν επεισοδιακό, με πολλά νεύρα, αψιμαχίες, σκληρά μαρκαρίσματα, δυο αποβολές και μερικούς ανεγκέφαλους να πετούν σωρηδόν αντικείμενα και μπουκάλια προς τον πάγκο της ΑΕΚ. Μάλιστα με τις συνεχείς διακοπές το ντέρμπι των “δικεφάλων” έληξε στο ...100ο λεπτό!

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του ματς, απέναντι σε μια ΑΕΚ που σχεδόν σε όλο τον αγώνα έπαιξε παθητικά, με σαφή διάθεση όχι να κερδίσει, αλλά να μην χάσει. Είναι χαρακτηριστικό ότι σ' αυτά τα 100 λεπτά η ΑΕΚ πάτησε στην περιοχή του ΠΑΟΚ μόνο στο 69' όταν ο Τζιμπόυρ κέρδισε το πέναλτι από τον Κρέσιτς.

Το ματς είχε και αρνητικό πρωταγωνιστή τον διεθνή διαιτητή Τάσο Κάκο,που απέτυχε παταγωδώς στον πειθαρχικό έλεγχο. Δεν απέβαλλε τον Τζιμπούρ για αντιαθλητικό και σκληρό μαρκάρισμα στον Γκαρσία, εξήντλησε την αυστηρότητα του στην αποβολή Μανωλά και αντί να διακόψει έστω προσωρινά το ματς από την επίθεση με αντικείμενα που δέχτηκε ο πάγκος της ΑΕΚ, έσπευσε να αποβάλλει τον Δέλλα που δεν συγκρατήθηκε και πέταξε προς την εξέδρα ένα από τα μπουκάλια.

Ο ΠΑΟΚ δεν δημιούργησε τις μεγάλες φάσεις, αλλά αξιοποίησε τις λίγες που έκανε με τον Βιεϊρίνια. Ο Πορτογάλος άσος ταλαιπώρησε από αριστερά τον Πατσατζόγλου αλλά και από δεξιά τον Λαγό, ενώ εξαιρετική απόδοση είχαν οι Φωτάκης, Γκαρσία, Βιτόλο που κυριάρχησαν στο κέντρο.

Ο Χιμένεθ άφησε στον πάγκο Δέλλα, Καφέ και Λυμπερόπουλο και ατύχησε με την επιλογή του Γκερέιρο. Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε ούτε στην “κόντρα”, αλλά ούτε και όταν πίεζε να δημιουργήσει σοβαρές προϋποθέσεις γιατί υστέρησε απελπιστικά στην ανάπτυξη παιχνιδιού.

Με βάση την εικόνα του αγώνα το αποτέλεσμα όπως το διαμόρφωσε με καταπληκτική προσπάθεια στο 93' ο Βιεϊρίνια κρίνεται δίκαιο.

3': Τρίλεπτη διακοπή στο ματς, λόγω τραυματισμού των Γκερέιρο και Τσιρίλο που συγκρούστηκαν σε εναέρια μονομαχία τα κεφάλια τους. Ο Γκερέιρο επέστρεψε στο 6ο λεπτό στο ματς, ο Τσιρίλο στο 8ο με μπανταρισμένο το κεφάλι.
23': Γυριστό σουτ του Φωτάκη, η μπάλα κοντράρει στον Πατσατζόγλου και φεύγει κόρνερ
45': ΓΚΟΛ (1-0): Ο Βιεϊρίνια από αριστερά και προ του Πατσατζόγλου έβγαλε τη συρτή μπαλιά και ο επερχόμενος Φωτάκης με πλασέ άνοιξε το σκορ
55': Πρώτο σουτ της ΑΕΚ, με τον Λεονάρντο, η μπάλα άουτ
62': Εξαιρετικό μακρινό σουτ του Φωτάκη, έδιωξε σε κόρνερ ο Σάχα. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ψηλοκρεμαστό σουτ του Τσιρίλο μόλις άουτ
69' ΓΚΟΛ (1-1): Ο Κρέσιτς ανέτρεψε τον Τζιμπούρ και με εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε ο Λεονάρντο
78' ΚΟΚΚΙΝΗ: Σκληρό τάκλιν στον Κριστιάνο από τον Μανωλά που αποβάλλεται
80': Ένταση στον πάγκο της ΑΕΚ όπου πέφτουν βροχή τα αντικείμενα και τα μπουκάλια, ενώ οπαδός του ΠΑΟΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε μέχρι τον πάγκο των φιλοξενουμένων.
93' ΓΚΟΛ (2-1): Έξοχη ατομική προσπάθεια του Βιεϊρίνια από δεξιά, απέφυγε τον Λαγό και με άπιαστο σουτ λίγο έξω από την περιοχή πέτυχε το δεύτερο γκολ
95' ΚΟΚΚΙΝΗ: Ο Δέλλας εκνευρισμένος πέταξε πίσω προς την εξέδρα ένα μπουκάλι το οποίο είχαν ρίξει στον πάγκο της ΑΕΚ και αποβάλλεται
98': Σωτήρια απόκρουση του Λεονάρντο σε φάουλ του Λεονάρντο.

ΣΚΟΡΕΡ: 45' Φωτάκης, 93' Βιεϊρίνια - 69' πεν. Λεονάρντο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάκος (Κέρκυρας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκαρσία, Τσιρίλο, Μπουσαϊντί, Βιεϊρίνια - Νασούτι, Τζιμπούρ, Αραμπατζής, Λυμπερόπουλος, Μάκος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 78' Μανωλάς, 94' Δέλλας

ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Σακελλαρίου, Μαλεζάς, Τσιρίλο, Βιτόλο, Γκαρσία, Βιεϊρίνια, Ελ Ζαρ (83' Μουσλίμοβιτς), Φωτάκης (76' Κριστιάνο), Σαλπιγγίδης (94' Ζουέλα)
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Πατσατζόγλου, Νασούτι, Μανωλάς, Λαγός, Γκέντζογλου, Μάκος, Γκερέιρο (55' Μπερνς), Λεονάρντο, Τζεμπούρ (72' Καφές), Μπλάνκο (66' Λυμπερόπουλος)

Είπαν

Μάκης Χάβος: “Διαχειριστήκαμε πολύ καλά το παιχνίδι και στο τέλος επικράτησε δίκαια η καλύτερη ομάδα. Είπαμε ότι η ομάδα που θέλουμε είναι να προσπαθεί μέχρι το τελευταίο λεπτό για τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν παθητική. Στο δεύτερο εμείς είχαμε το σκορ και περιμέναμε να παίξουμε στην κόντρα. Ο ΠΑΟΚ πάντα πρέπει να είναι στην κορυφή. Ο Βιεϊρίνια είναι και εξαιρετικός παίκτης είναι και πολυσύνθετος. Σε όποια θέση και αν παίξει θα αποδώσει πάρα πολύ καλά. Δεν έχω να πω κάτι για τι δικό μου μέλλον στην ομάδα. Ο πρόεδρος ξέρει καλύτερα από τον καθένα τι πρέπει να κάνει. Εγώ νιώθω πάρα πολύ χαρούμενος επειδή χαίρεται ο κόσμος του ΠΑΟΚ.”

Αντελίνο Βιεϊρίνια: “Στο παιχνίδι ήμασταν καλύτεροι από την ΑΕΚ. Δεν είμαι σίγουρος αν ήταν πέναλτι της ΑΕΚ. Παρόλα αυτά είμαστε ευχαριστημένοι που πήραμε τη νίκη. Κάναμε ότι κάθε φορά. Μετά την ισοφάριση προσπαθήσαμε ένα παίξουμε καλά και να βάλουμε κι άλλο γκολ. Ευτυχώς αυτό έγινε και πετύχαμε και δεύτερο τέρμα. Είμαστε ΠΑΟΚ και κάθε φορά πρέπει να μπαίνουμε για τη νίκη”

Ντάριο Κρέσιτς: “Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, αλλά εμείς ήμασταν καλά οργανωμένοι. Απέναντι στην ΑΕΚ και σε ένα άλλο άτομο (σ.σ. δεν το κατονόμασε) Για μένα είναι γελοίο το πέναλτι, αν και πρέπει να δω το ριπλέι για να έχω εμπεριστατωμένη άποψη. Αν πάντως υπάρχει επαφή, υπάρχει και παράβαση. Μ’ αυτή τη νίκη ανεβαίνει κι άλλο η ψυχολογία μας”

Μανόλο Χιμένεθ: “Θεωρώ ότι ο ΠΑΟΚ είναι μια καλή ομάδα, αλλά νομίζω ότι σήμερα δεν άξιζε τη νίκη. Δεν έχει σημασία όμως τι λέω εγώ. Το πρώτο ημίχρονο είχε την κατοχή, στο δεύτερο όμως ήμασταν ανώτεροι, μέχρι το σημείο της αποβολής του Μανωλά. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε τον έλεγχο της μπάλας. Στη φάση του πέναλτι χάσαμε τον Τζιμπούρ. Μετά τον Μανωλά με αποβολή και για τα επόμενα παιχνίδια χάσαμε και τον Δέλλα. Βεβαίως και με ανησυχεί το ότι δεν κάναμε ευκαιρίες, γιατί αν εξαιρέσουμε το γκολ με το πέναλτι και την φάση με τον Λεονάρντο, ήταν ελάχιστες οι ευκαιρίες, αλλά δεν νομίζω ότι και ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρίες. Γι’ αυτό μιλάω μόνο για το ποια ομάδα είχε τον έλεγχο. Δεν έχω συνηθίσει να βλέπω να γίνονται πράγματα στον πάγκο όπως αυτά που έγιναν σήμερα. Είναι εύκολο να μιλάς για fair play αλλά δύσκολο να το κάνεις. Μπορείτε και εσείς να κρίνετε τι έγινε για το καλό του ποδοσφαίρου. Θα δείτε την φάση με τον δικό μας παίκτη και γιατί αντέδρασε έτσι. Κρατάω την άποψή μου για τον διαιτητή για μένα, γιατί ούτε όταν κερδίζουμε, ούτε όταν χάνουμε θέλω να μιλάω για την διαιτησία. Δεν χρειάζεται να έχεις μάστερ στα μαθηματικά για να εξηγείς γιατί σήμερα άφησα κάποιους παίκτες έξω. Ο Δέλλας και ο Λυμπερόπουλος προέρχονται από τραυματισμούς και ο Καφές δεν έχει ξεκουραστεί καθόλου, παρά μόνο στο ματς με τον Πανθρακικό”.

Τραϊανός Δέλλας: Συγγνώμη και μήνυση