1-0 ο Ηρακλής τον Άρη

Ο Σολτάνι έκρινε το ντέρμπι

Ύστερα από 5 διαδοχικές ισοπαλίες και 6 ματς χωρίς νίκη, ο Ηρακλής κέρδισε με 1-0 τον Άρη στο Καυταντζόγλειο και βελτίωσε τη βαθμολογική του. Ο Σολτάνι με ένα αρκετά τυχερό γκολ έκρινε το τοπικό ντέρμπι σκοράροντας στο 74ο λεπτό.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Ηρακλή μετά τις 18 Σεπτεμβρίου και το 1-0 επί της Λάρισας, ενώ έσπασε την παράδοση που τον ήθελε να μην κερδίζει στα ντέρμπι με τον Άρη στο Καυταντζόγλειο από τη σεζόν 2003-04.

Και οι δύο ομάδες είχαν αρκετές απουσίες, με τον γηπεδούχο Ηρακλή να παρατάσσεται χωρίς τους Καρλίνιος και Κομπαγιάσι και τον Άρη δίχως του Κόκε, Ρονάλντο Γκιάρο, παπαζαχαρία, Φαμπιάνο, Τσέζαρεκ και Τσεσνάουσκις. Μετά από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο, ο “γηραιός” προσπάθησε να απειλήσει, πήρε τα ηνία του αγώνα και το τέταρτο φετινό γκολ του Σολτάνι (που πήγαινε για σέντρα και όχι για σουτ), αρκούσε για να πάρει τη νίκη.

Το παιχνίδι ήταν αναμενόμενο ότι θα κρινόταν στο γκολ με δεδομένο ότι κοντραρίστηκαν δύο από τις χειρότερες επιθέσεις της φετινής Σούπερ Λίγκας. Ο Άρης μπορεί να ήταν κακός, όμως θα μπορούσε να ζητήσει κάτι περισσότερο αν δεν είχε απέναντί του έναν εξαιρετικό Δημήτρη Ελευθερόπουλο. Ο πρώην διεθνής τερματοφύλακας πραγματοποίησε εξαιρετικές αποκρούσεις και κράτησε το μηδέν στην άμυνα. Εξαιρετικός ήταν και ο Σολτάνι που σε δύο περιπτώσεις έφτασε κοντά στο γκολ με πιο... ορθόδοξο τρόπο από αυτόν που τελικά κατάφερε να νικήσει τον Σηφάκη. Ωστόσο, ο τίτλος του κορυφαίου του γηπέδου ανήκει σίγουρα στον Μίρνες Σίσιτς. Μόλις πέρασε στο γήπεδο ο Σλοβένος μέσος ανέβασε το ρυθμό του Ηρακλή και του έδωσε τη δυνατότητα να βγαίνει γρήγορα στις αντεπιθέσεις.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα κατατάσσεται ασφαλώς ότι αμέσως μετά το γκολ του Αλγερινού μεσοεπιθετικού, άνοιξε το... αυτόματο σύστημα ποτίσματος, με τον Κούπερ να διαμαρτύρεται ότι κόπηκε ο ρυθμός των παικτών του στην προσπάθεια να φτάσουν στην ισοφάριση.

3’
Ο Τόχα βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, έπιασε το δυνατό σουτ αλλά ο Ελευθερόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά.
14’ Σέντρα του Κανακούδη από τα αριστερά, ο Κατσαμπής  σούταρε από καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σηφάκη.
30’ Μετά από σέντρα του Μίσελ από αριστερά, ο Ελευθερόπουλος έπεσε στα πόδια του Ρουίς και τον πρόλαβε πριν σπρώξει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα.
36’ Ο Μάρα εκτέλεσε συρτά ένα κόρνερ  από τα δεξιά, ο Σολτάνι έκανε με τη μια το σουτ, αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα και ο Σηφάκης μπλόκαρε.
37’ Πάσα του Μίσελ από τα αριστερά, ο Κάλβο σούταρε απευθείας, αλλά μπλόκαρε ο Ελευθερόπουλος.
44’ Μετά από γύρισμα του Τόχα από αριστερά, η μπάλα έφθασε στον Χαβίτο, που από το ύψος του πέναλτι σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ελευθερόπουλου.
52’ Ο Κυριαζής σέντραρε από δεξιά, ο Σολτάνι στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά άουτ.
59’ Μετά από ωραία ενέργεια και γύρισμα του Σίσιτς από δεξιά, ο Σολτάνι έπιασε απευθείας σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σηφάκη.
71’ Σε αντεπίθεση του Ηρακλή, ο Μάρα βγήκε κατά μέτωπο με την εστία, έπιασε φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
74’ ΓΚΟΛ (1-0). Ο Σολτάνι από πλάγια θέση δεξιά επιχείρησε σέντρα σουτ, η μπάλα πήρε φάλτσα, βρήκε στο δεξί δοκάρι του Σηφάκη και κατέληξε στα δίχτυα.
85' Ωραία κίνηση του Κάλβο από τα αριστερά που απέφυγε τον Κυριαζή, μπήκε στην περιοχή σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά μπλόκαρε ο Ελευθερόπουλος.

ΣΚΟΡΕΡ: 74’ Σολτάνι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αραμπατζής, Γιάκομπ, Ντάνι, Χοσέμι-Χαβίτο, Λίμα, Οριόλ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Κυριαζής, Κανακούδης, Κατσιαμπής, Χοσέμι, Ντάνι, Πίτου Γκαρσία, Αραμπατζής (55’ Σίσιτς), Μάρα (86’ Ηλιάδης), Σολτάνι (96’ Κατσικάς), Γιάκομπ.
ΑΡΗΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Βανγκέλι, Μίσελ, Οριόλ, Λαζαρίδης, Χαβίτο, Ναφτί, Πρίττας (82’ Λίμα), Κάλβο, Τόχα, Ρουίς (72’ Τσέζαρεκ).

Είπαν:

Μαρίνος Ουζουνίδης:
«Συγχαρητήρια στους παίκτες μας, όχι τόσο για το ποιοτικό παιχνίδι, αλλά κυρίως για την διάθεση και το πάθος που έδειξαν. Ήταν ένα ματς που κρίθηκε στις μονομαχίες. Πιέσαμε ψηλά τον αντίπαλο αλλά με την πάροδο του χρόνου γίναμε προβλέψιμοι. Ο Άρης ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος αλλά στο δεύτερο είχαμε πιο σωστή διάταξη με αποτέλεσμα να προβληματίσουμε τον αντίπαλο. Μας βοήθησε πολύ η αλλαγή του Σίσιτς με τον Σολτάνι στα δεξιά και είχαμε την δυνατότητα να πετύχουμε ένα τυχερό γκολ. Σε γενικές γραμμές νικήσαμε δίκαια και θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που μας συμπαραστάθηκε. Σχετικά με το επόμενο ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό, η αλλαγή προπονητή δίνει επιπλέον κίνητρο και περιμένουμε την αντίδραση του».

Καρίμ Σολτάνι: «Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη, για την ομάδα και τους φιλάθλους μας. Ήταν ένα ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ένα ξεχωριστό ματς. Σημασία έχει ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς και στόχος μας είναι να συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φιλάθλους  μας που μας βοήθησαν πολύ κι ελπίζουμε να συνεχίσουν να έρχονται τόσοι πολλοί και στη συνέχεια».

Για τη φάση του γκολ είπε: «Είδα τον Γιάκομπ στο δεύτερο δοκάρι και προσπάθησα περισσότερο για σέντρα παρά για σουτ. Η ουσία είναι πως ήρθε το γκολ και πήραμε τους τρεις βαθμούς».

Έκτορ Ραούλ Κούπερ: «Χωρίς να έχω την παραμικρή πρόθεση να μειώσω τον αντίπαλο, η εκτίμησή μου είναι ότι το ματς έπρεπε να λήξει ισόπαλο. Θεωρώ ότι το αποτέλεσμα είναι άδικο για την ομάδα μου, όμως πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι και να κοιτάξουμε το μέλλον. Θα πρέπει να βελτιωθούμε σε ατομικό επίπεδο, γιατί κάποιοι ποδοσφαιριστές μου δεν βρίσκονται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Θα πρέπει να δουλέψουμε στον τομέα της παραγωγικότητας  γιατί δυσκολευόμαστε να σκοράρουμε. Αυτό που μας χρειάζεται άμεσα είναι μια νίκη, ώστε να ανακτήσουμε την αυτοπεποίθησή μας. Πάντως στην παρούσα φάση δεν βρισκόμαστε σε καλή κατάσταση και θα πρέπει να δουλέψουμε για να βελτιωθούμε».

Οριόλ: «Ήταν μία άδικη ήττα γιατί χάσαμε το ματς με ένα τυχερό γκολ. Ο Σολτάνι ήθελε να βγάλει σέντρα και τελικά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Πρέπει άμεσα να επιστρέψουμε στα θετικά αποτελέσματα για να ανακτήσουμε την εμπιστοσύνη στις δυνατότητές μας».