Προηγήθηκε 2-0 στις Σέρρες με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 2-2

Ο Ολυμπιακός Βόλου κυριάρχησε αλλά δεν κέρδισε

Ο Ολυμπιακός Βόλου κυριάρχησε στις Σέρρες, προηγήθηκε με 2-0 (10' Μάρτιν, 45' πέναλτι Ούμπιντες), είχε ευκαιρίες και για τρίτο γκολ, αλλά έπαθε καθίζηση στο τελευταίο ημίωρο όταν και έφτασε στην ισοφάρισε ο Πανσερραϊκός (63' Μπέλιτς, 79' πέναλτι Λεοζίνιο). Το 2-2 αδικεί τους φιλοξενούμενους, σ' ένα από τα πιο θεαματικά ματς του πρωταθλήματος.

Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι η ομάδα του Σάκη Τσιώλη “αυτοκτόνησε” στις Σέρρες. Αντί να φύγει θριαμβεύτρια από το παιχνίδι, με βάση την εικόνα του αγώνα και τις ευκαιρίες που δημιούργησε άφησε στο τέλος δυο βαθμούς. Με ευθύνη και του διαιτητή Καλόπουλου που καταλόγισε ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ του Πανσερραϊκού στο 79ο και διαμορφώθηκε έτσι το 2-2.

Το παιχνίδι ήταν πραγματική διαφήμιση του ποδοσφαίρου. Οι μεσοεπιθετικοί του Ολυμπιακού Βόλου έβγαζαν φωτιές και με συνοπτικές διαδικασίες έγινε το 0-2 στο ημίχρονο. Οι Βολιώτες έχασαν δυο φορές τη μεγάλη ευκαιρία για το 0-3 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και κόντρα στη ροή του αγώνα ο Πανσερραϊκός μειώνοντας σε 1-2 στο 63' ξαναμπήκε στο ματς. Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ο Κροάτης τερματοφύλακας Ράντμαν που έκανε εξαιρετικές αποκρούσεις ακόμα και μετά το 2-2!

Η ισοπαλία αυτή έφερε τον Ολυμπιακό Βόλου στην 7η θέση, διατηρώντας τον σε τροχιά πλέι οφ, όμως οι Βολιώτες σίγουρα δεν είναι ικανοποιημένοι με τον ένα βαθμό. Αντίθετα, μόνο κερδισμένος είναι ο Πανσερραϊκός, που έφτασε στους δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

4' Kεφαλιά του Μόνχε από καλή θέση, μπλόκαρε ο Ράντμαν .
10’ ΓΚΟΛ (0-1). Ωραία προσπάθεια για τους φιλοξενούμενους, όταν μετά από συνδυασμό Σολάκη και Ουμπίντες,ο τελευταίος βρήκε τον Μαρτίν που με πλασέ άνοιξε το σκορ.
18’ Σουτ του Λεοζίνιο από καλή θέση μπλόκαρε ο Γιακούποβιτς.
39’ Σε διαγώνιο συρτό σουτ του Νταλέ από σέντρα του Μπέλιτς, η μπάλα θα περάσει λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο του Γιακούποβιτς.
45’ ΓΚΟΛ (0-2). Ο Βοσκόπουλος ανέτρεψε τον Σολάκη στην περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι που αξιοποίησε ο Ουμπίντες πετυχαίνοντας το 2-0 για τον Ολυμπιακό Βόλου.
53’ Ο Αλβάρεζ βρέθηκε απέναντι στον Ράντμαν ο οποίος απέκρουσε το πλασέ, στην επαναφορά η μπάλα κατέληξε στον  Μόνχε που προ κενής εστίας αστόχησε.
55' Σουτ του Ούμπιντες από πλάγια δεξιά, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ράντμαν.
63’ ΓΚΟΛ (1-2). Ο Αλβάρες σέντραρε από δεξιά και ο Μπέλιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιακούποβιτς.
71’ Ο Μπρέσκα έφυγε πίσω από την πλάτη των αμυντικών, προσπάθησε να «κρεμάσει»  τον Ράντμαν, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
79’ ΓΚΟΛ (2-2). Ο Γεωργιάδης έπεσε μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Κάστρο και ο Καλόπουλος καταλόγισε πέναλτι, αν και, από το ριπλέι φαίνεται πως δεν υπάρχει παράβαση. Το  πέναλτι εκτέλεσε ο Λεοζίνιο και ισοφάρισε σε 2-2.
81’ Από εκτέλεση κόρνερ ο Μαρτίν έκανε  την προβολή και ο Ράντμαν με το πόδι, έχοντας αντίθετη κατεύθυνση, έσωσε την εστία του.
85’ Ο Ουμπίντες από καλή θέση μέσα στην περιοχή σούταρε ψηλά άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 63’ Μπέλιτς, 79’ πεν. Λεοζίνιο-10’ Μάρτιν, 45’ πεν. Ουμπίντες
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλόπουλος (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παντελιάδης, Μπέλιτς, Ασλανίδης-Ουμπίντες, Ζαραδούκας, Κάστρο

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Ράντμαν, Αλβάρεζ, Παντελιάδης, Βοσκόπουλος, Μαβένε, Κάστρο, Μπέλιτς (86’ Ασλανίδης), Λεοζίνιο, Σουμπίνιο (74’ Ανάκογλου), Γεωργιάδης, Νταλέ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Τσιώλης): Γιακούποβιτς, Ζέλεσι, Ζαραδούκας (75’ Κάστρο), Ντολεζάι, Τομάς, Ουμπίντες, Αλβάρες, Ρόκας, Μόνχε, Σολάκης (59’ Μπρέσκα), Μαρτίν (83’ Καπετάνος).

Είπαν:

Ντράγκαν Κοκότοβιτς: «Έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι και έτσι όπως εξελίχτηκε είμαι ευχαριστημένος από το βαθμό της ισοπαλίας. Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε καλά και δεχτήκαμε δύο γκολ που θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει. Στο δεύτερο μέρος βελτιώσαμε την απόδοσή μας, δείξαμε χαρακτήρα, ασκήσαμε πίεση στον αντίπαλό μας που είναι μια ποιοτική ομάδα και καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Είναι πολύ δύσκολο να επιτευχθούν τρεις σερί νίκες. Έμεινα ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών μου και θέλω να τους συγχαρώ για την απόδοσή τους».

Σάκης Τσιώλης: «Τελικά μας μένει η πίκρα γιατί ενώ προηγηθήκαμε 2-0 στο ημίχρονο, δεν καταφέραμε να κερδίσουμε. Δεν ήμασταν όσο συγκεντρωμένοι θα έπρεπε στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να ισοφαριστούμε και να χάσουμε τη νίκη μέσα από τα χέρια μας. Στο ημίχρονο είπα στους παίκτες μου ότι τίποτα δεν έχει τελειώσει και τους ζήτησα να πετύχουν και τρίτο γκολ. Στη συνέχεια χάσαμε δύο ευκαιρίες, ο Πανσερραϊκός μείωσε και κατόπιν ισοφάρισε. Μέχρι το τελευταίο λεπτό και οι δύο αντίπαλοι πάλεψαν για τη νίκη και το ματς ήταν ανοιχτό. Πάντως έγινε ένα όμορφο παιχνίδι και σίγουρα όσοι αγαπούν το ποδόσφαιρο το χάρηκαν. Είχε πάθος, δύναμη και οι δύο ομάδες προσέφεραν θέαμα».