Ο Ουρουγουανός ισοφάρισε (1-1) τον Ατρόμητο στο Περιστέρι

Ο Λεάλ σταμάτησε το αρνητικό σερί του Εργοτέλη

Τέλος στο αρνητικό σερί με τις τρεις διαδοχικές ήττες έβαλε ο Εργοτέλης, που πήρε ισοπαλία (1-1) από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Το σκορ άνοιξε ο Σαγκανόφσκι στο 6', για να ισοφαρίσουν οι Ηρακλειώτες με τον Λεάλ στο 65'.

Ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, επέβαλε το ρυθμό του και κατάφερε να προηγηθεί νωρίς. Για όλο το πρώτο ημίχρονο πατούσε πολύ καλύτερα, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά πότε η ατυχία και πότε ο Δασκαλάκης, που βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα, στερούσαν το δεύτερο γκολ από την ομάδα του Γιώργου Δώνη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης εμφανίστηκε σαφώς ανεβασμένος, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ευτύχισε να ισοφαρίσει από ένα “δώρο” του Πασχάλη Μελισσά στην παλιά του ομάδα. Μάλιστα, οι Κρητικοί θα μπορούσαν να πάρουν ακόμα και τη νίκη, αλλά το δυνατό σουτ του Μπούντιμιρ έξω από την περιοχή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μιχαηλίδη.

Αυτή ήταν μόλις η πρώτη φετινή ισοπαλία του Εργοτέλη, που μετρά 7 βαθμούς εκτός έδρας και μόλις τρεις στο “Παγκρήτιο”.

3' Ωραία ενέργεια του Καμαρά από αριστερά που γύρισε την μπάλα στον Τάτο, ο οποίος από πλεονεκτική θέση σούταρε άστοχα.
6’ ΓΚΟΛ (1-0). Ο Μπρίτο μπήκε από δεξιά στην περιοχή, απέφυγε τον Δασκαλάκη και πλάσαρε, όμως  η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και μετά από κόντρες στους αμυντικούς του Εργοτέλη έφθασε στον Σαγκανόφσκι, που την έσπρωξε στα δίχτυα.
14’ Πολύ καλή προσπάθεια από τον Καμαρά που μπήκε από δεξιά στην περιοχή, απέφυγε τον Χίμπλινγκερ, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τα σώματα των αμυντικών του Εργοτέλη.
18' Σε δυνατή εκτέλεση φάουλ του Μπέτο από τα 30 μέτρα, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Μιχαηλίδη.
29’ Ο Ολίσε επιχείρησε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή απέναντι από την εστία του Μιχαηλίδη, όμως ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου απέκρουσε με γροθιές.
34' Ο Λεάλ βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή του Ατρόμητου, όμως το σουτ που έκανε κόντραρε στους αμυντικούς των γηπεδούχων.
63’ Ο Καμαρά επιχείρησε ωραία κατά μέτωπο ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή του Εργοτέλη, έδωσε με τακουνάκι την μπάλα στον Μπρίτο, αυτός σούταρε αλλά απέκρουσε ο Δασκαλάκης σε κόρνερ.
65’ ΓΚΟΛ (1-1). Ο Μελισσάς έκανε τραγικό λάθος προσπαθώντας να γυρίσει με το κεφάλι την μπάλα στον Μιχαηλίδη, πετάχτηκε ο Λεάλ και με συρτό σουτ ισοφάρισε για τον Εργοτέλη.
68’ Ο Φαβάλι από καλή θέση σούταρε, αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Εργοτέλη.
69’ Ο Μελισσάς σέντραρε στην περιοχή του Εργοτέλη, ο Σφακιανάκης έπιασε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
79’ Ο Μπρίτο σέντραρε από αριστερά στην καρδιά της άμυνας του Εργοτέλη, ο Καμαρά έπιασε την κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε ο Δασκαλάκης.
84’ ΔΟΚΑΡΙ. Σε δυνατό σουτ του Μπούντιμιρ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Μιχαηλίδη.
94’ Ο Ολιβέιρα έκανε βαθιά σέντρα στην περιοχή του Εργοτέλη, ο Περόνε έστρωσε στον Μπρίτο, ο οποίος εξ επαφής δεν κατάφερε να πλασάρει.

ΣΚΟΡΕΡ: 6’ Σαγκανόφσκι-65’ Λεάλ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τριτσώνης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μελισσάς, Σφακιανάκης, Μπαζίνκσι-Ρομάνο, Μπούντιμιρ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Νάστος, Μελισσάς (87’ Καραγκούνης), Μπαζίνσκι, Ολιβέιρα, Τάτος (62’ Φαβάλι), Νεμπεγλέρας, Σφακιανάκης,Σαγκανόφσκι (70’ Περόνε), Μπρίτο, Καμαρά.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Ρουμπάκης, Σασιασβίλι, Χίμπλινγκερ, Μπέτο, Ολίσε, Φραγκουλάκης, Ρομάνο (85’ Σαρρής), Λεάλ (88’ Χρυσοφάκης), Μπούντιμιρ (91’ Ορφανός).

Είπαν:

Γιώργος Δώνης: «Ο Εργοτέλης είναι καλή και οργανωμένη ομάδα, αλλά και πέρυσι έκανε το ίδιο. Προς το τέλος δεν παίχτηκε καθόλου μπάλα με τους συνεχείς τραυματισμούς και τις καθυστερήσεις. Δεν το έχει ανάγκη αυτό ο Εργοτέλης, τον αδικεί. Εμείς δεν έχουμε πάει ποτέ σε κάποιο γήπεδο να κάνουμε τους τραυματίες. Ο διαιτητής θα μπορούσε να κρατήσει όχι 4, αλλά 14 λεπτά καθυστέρηση. Μερικές φορές στο ποδόσφαιρο περιττεύουν οι αναλύσεις. Ελέγχαμε απόλυτα το παιχνίδι, μπορούσαμε να το τελειώσουμε μετά το 1-0, αλλά κάναμε ένα λάθος, το μόνο σοβαρό στον αγώνα και άλλαξε η ροή του ματς. Είμαι ευχαριστημένος από τον τρόπο λειτουργίας της ομάδας, αλλά πάλι φεύγουμε από το γήπεδο χωρίς τη νίκη».

Νίκος Καραγεωργίου: «Ο Εργοτέλης δεν κάνει σκόπιμα τέτοια πράγματα, είναι έξω από τη φιλοσοφία του. Δεν κερδίσαμε ποτέ ματς με τέτοιον τρόπο. Το ότι χρειάστηκε ένας παίκτης πέντε ράμματα δεν είναι καθυστέρηση. Ίσως η πίεση για βαθμούς αναγκάζει κάποιες ομάδες να κάνουν ενέργειες που δεν είναι ενδεδειγμένες, όπως συνέβη στα τελευταία λεπτά όταν ο Ατρόμητος δεν έβγαλε την μπάλα έξω ενώ υπήρχε πεσμένος παίκτης. Μπορεί, βέβαια, σε αντίστοιχη περίπτωση να κάναμε κι εμείς το ίδιο. Πάντως το αποτέλεσμα είναι δίκαιο, ενώ και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν ποδόσφαιρο. Ωστόσο αν έπρεπε κάποιος να χαμογελάσει στο τέλος, ίσως να είμαστε εμείς με το δοκάρι που είχαμε. Όμως και ο Ατρόμητος είχε καλές στιγμές. Είναι δύο ομάδες που δεν θα έπρεπε να βρίσκονται σε αυτή την θέση της βαθμολογίας».