1-0 ο Πανιώνιος με γκολ του Σάμαρη

«Αντίο» της Λάρισας στο Αλκαζάρ με ήττα

Με γκολ του 21χρονου Ανδρέα Σάμαρη (42') και κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Πανιώνιος πανηγύρισε μεγάλη νίκη στη Λάρισα, η οποία αποχαιρέτησε με ήττα το “Αλκαζάρ”, αφού την επόμενη αγωνιστική θα χρησιμοποιεί το νέο της γήπεδο. Αυτή ήταν μόλις η πρώτη νίκη των “κυανέρυθρων” μακριά από τη Νέα Σμύρνη.

Η Λάρισα αναζητούσε τους τρεις βαθμούς όχι μόνο για συναισθηματικούς λόγους, για να πει “αντίο” με τον καλύτερο τρόπο στο ιστορικό της γήπεδο, αλλά και για βαθμολογικούς. Με νίκη οι “βυσσινί” θα ξέφευγαν από τις τελευταίες θέσεις, όμως πλέον ξαναμπαίνουν για τα καλά στην κούρσα για αποφυγή του υποβιβασμού.

Η ΑΕΛ ήταν πολύ καλύτερη, δημιούργησε πολλές φάσεις, όμως δεν κατάφερε να τις μετατρέψει σε γκολ και “τιμωρήθηκε”. Ο Πανιώνιος που μέχρι εκείνο το σημείο μαχόταν απλώς για να αποφύγει την παραβίαση του τέρματός του προηγήθηκε με τον Σάμαρη και κράτησε αυτό το αποτέλεσμα (με νύχια και δόντια) μέχρι το τέλος.

Μοιραίος παίκτης για τη Λάρισα ο Τουμέρ Μετίν. Ο Τούρκος χαφ μπορεί να είναι δεινός σκόρερ, όμως στις καθυστερήσεις έχασε σίγουρο γκολ και δεν μπόρεσε να δώσει έστω και τον ένα βαθμό στην ομάδα του.

12’ Σέντρα του Σίμιτς από τα δεξιά, ο Κανόμπιο μπήκε στην τροχιά της μπάλας, αλλά η κεφαλιά του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μάχο.
21’ Θαυμάσιο σουτ του Μανιάτη, ο Αμπάρης έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε εντυπωσιακά.
30’ Σουτ του Σίμιτς μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε πάνω στο Λάτκα και στη συνέχεια πέρασε ελάχιστα άουτ.
36’ Ο Κανόμπιο από θέση βολής δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με την κεφαλιά του να περνάει άουτ.
42’ ΓΚΟΛ (0-1). Ο Σάμαρης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τον Πανιώνιο.
53' Σε σουτ του Αλγερινού Σαλαλί στην κίνηση η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι του Αμπάρη.
63’ Καλή η σέντρα του Ρομέου στην καρδιά της άμυνας του Πανιωνίου, αλλά η κεφαλιά του Κουζέν δεν βρήκε στόχο.
83’ Ο Χίκα βγήκε τετ α τετ με τον Αμπάρη, αλλά καθυστέρησε όσο χρειαζόταν για να αποκρούσει ο τερματοφύλακας της Λάρισας.
92’ Ο Μετίν μόνος του από το ύψος της μικρής έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
94’ Ο Μάχο απέκρουσε το μακρινό σουτ του Μετίν, η μπάλα κατέληξε στον Νταμπίζα που από θέση οφσάιντ την έστειλε στα δίχτυα και σωστά δεν μέτρησε το γκολ.

ΣΚΟΡΕΡ: 42’ Σάμαρης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάνταλος (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βενετίδης-Σαλαλί, Μανιάτης, Αναστασόπουλος

ΛΑΡΙΣΑ (Γιάννης Παπακώστας): Αμπάρης, Ταλ (74’ Βελάσκο), Βενετίδης, Νταμπίζας, Κολοβέτσιος, Ιγκλέσιας (67’ Μπλάζεκ), Ρομέου,Σίμιτς (59’ Μακίνουα), Κανόμπιο, Μετίν, Κουζέν.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μάχο, Μανιάτης, Κοντοές, Σιόβας, Λάτκα, Σάμαρης, Όμο, Αναστασόπουλος, Γουνδουλάκης (83’ Χίκα), Σαλαλί (65’ Οκπάκο), Ριέρα (91’ Γιόνσον)

Είπαν:

Γιάννης Παπακώστας: «Είχαμε μεγάλες προσδοκίες για το παιχνίδι και θέλαμε οπωσδήποτε τους τρεις βαθμούς. Τους χρειαζόμασταν και λόγω της θέσης μας στη βαθμολογία και γιατί ήταν το τελευταίο παιχνίδι στο Αλκαζάρ. Πριν το γκολ του Πανιωνίου εμείς είχαμε τρεις ευκαιρίες που δεν μπορέσαμε να τις αξιοποιήσουμε και τελικά χάθηκε το ματς. Προσπαθήσαμε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και παλέψαμε να πάρουμε τη νίκη. Ο Πανιώνιος πέτυχε ένα τυχερό γκολ και μας κέρδισε, όμως έτσι είναι το ποδόφαιρο. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε και λυπάμαι που δεν μπορέσαμε να τον χαροποιήσουμε. Αυτό που θέλουμε είναι να συνεχίσει να βρίσκεται στο πλευρό μας».

Φαμπιάν Κανόμπιο: «Θεωρώ άδικο το αποτέλεσμα γιατί εμείς ήμασταν αυτοί που προσπαθήσαμε περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο. Κυνηγήσαμε το παιχνίδι από την αρχή, ενώ ο αντίπαλος το μόνο που κατάφερε ήταν αυτή η ευκαιρία που προήλθε το γκολ. Αυτό που έφταιξε είναι ότι δεν καταφέραμε να σκοράρουμε για αυτό και χάσαμε. Όταν δέχεσαι ένα γκολ κάνεις ότι μπορείς για να το γυρίσεις. Εμείς το κάναμε, προσπαθήσαμε αλλά δεν τα καταφέραμε. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε κάθε φορά είναι στο πλευρό μας και μας στηρίζει και τον θέλουμε και στο καινούριο γήπεδο».

Άκης Μάντζιος: «Μετά από μία πολύ δύσκολη εβδομάδα, προσπαθήσαμε να μαζέψουμε ότι μπορούσαμε από την ομάδα, και κυρίως θέλαμε να αφήσουμε όλα αυτά τα προβλήματα στην άκρη και να έρθουμε να πάρουμε ένα αποτέλεσμα στη Λάρισα, απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο με ποιοτικό ρόστερ. Θεωρώ ότι καταθέσαμε ψυχή, πήραμε τρεις πολύτιμους βαθμούς, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε γιατί έχουμε μακρύ δρόμο μπροστά μας, με πολλά δύσκολα παιχνίδια και πρέπει να βγει ο Πανιώνιος από το τέλμα που έχει περιέλθει. Με τέτοιες εμφανίσεις δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα, εγώ πίστευα και πιστεύω στους παίκτες και θεωρώ ότι αδικούμαστε από τη βαθμολογική μας θέση».