2-0 την Κέρκυρα, που διαμαρτύρεται δίκαια

Επέστρεψε στις νίκες ο Άρης

Μετά από δύο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, ο Άρης επέστρεψε στις νίκες με 2-0 επί της Κέρκυρας στο “Χαριλάου”. Το σκορ άνοιξε ο Τσέζαρεκ (34'), ενώ σφράγισε το “τρίποντο” ο Πορτίγια (94'). Τρία λεπτά πριν το 2-0 η Κέρκυρα πέτυχε γκολ το οποίο κακώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ο Άρης για άλλη μία φορά ήταν κακός και φάνηκε να επηρεάζεται από τις απουσίες των Χαβίτο, Γκιάρο και Πρίττα, ενώ από το 42' έχασε με τραυματισμό και τον Τόνι Κάλβο. Σε ένα μετριότατο πρώτο ημίχρονο μπόρεσε να προηγηθεί με τον Τσέζαρεκ, αλλά από εκεί και πέρα αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κέρκυρα ήταν καλύτερη, κυνήγησε το γκολ και διαμαρτύρεται δίκαια για το ακυρωθέν γκολ του Παρασκευαΐδη στις καθυστερήσεις και ενώ το ματς ήταν ακόμα στο 1-1. Ο βοηθός θεώρησε ότι ο παίκτης ήταν οφσάιντ, ωστόσο καλύπτεται από δύο ποδοσφαιριστές του Άρη.

9' Από εκτέλεση όρνερ του Κάλβο, ο Μίσελ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
11’ Ο Τσίγκας τροφοδότησε τον Έπσταϊν, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Σηφάκη, αλλά με πλασέ έστειλε την μπάλα άουτ.
34’ ΓΚΟΛ (1-0). Ο ΒαγγέλΙ έβγαλε μία σέντρα από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι στον Νέτο, αυτός με κεφαλιά γύρισε την μπάλα στον Τσέζαρεκ που με νέα κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.
37’ Ο Κόκε έκανε το γυριστό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Κέρκυρας.
52’ Σέντρα του Έπσταϊν από αριστερά, ο Στολτίδης πήρε την κεφαλιά και ο Σηφάκης μπλόκαρε την μπάλα.
72' Συρτή σέντρα από τον Νέτο, ο Ρουίζ έπιασε απευθείας το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
82’ Σουτ του Φλαβίνιο από καλή θέση, η μπάλα στην αγκαλιά του Σηφάκη.
90’ Σε αντεπίθεση των "κιτρίνων", ο Ναφτί τροφοδότησε με διαγώνια χαμηλή μπαλιά τον Ρουίς, όμως έπιασε άσχημο πλασέ, στέλνοντας τη μπάλα πάνω στον Κωνσταντόπουλο.
91’ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Παρασκευαΐδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη, όμως ο διαιτητής κακώς ακύρωσε το γκολ γιατί ο σκόρερ καλυπτόταν από παίκτες του Άρη.
94’ ΓΚΟΛ (2-0). Ο Πορτίγια εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας της Κέρκυρας και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΣΚΟΡΕΡ: 34’ Τσέζαρεκ, 94’ Πορτίγια
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αρετόπουλος (Τρικάλων)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βαγγέλι, Σηφάκης-Παρασκευαΐδης, Γκουστάβο

ΑΡΗΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Βαγγέλι, Μίσελ, Οριόλ, Λαζαρίδης,Νέτο, Ναφτί, Τόχα, Κάλβο (34' Πορτίγια), Τσέζαρεκ (58' Ρουίζ), Κόκε (75’ Φατί).
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Κωνσταντόπουλος, Γκουστάβο, Κονοδήμος, Μαϊστόροβιτς, Βενέτης, Παρασκευαΐδης, Καλαντζής, Μακρής (85’ Δεινόππας), Στολτίδης (73' Γιάντσης), Έπσταϊν, Τσίγκας (65' Φλαβίνιο).

Είπαν:

Έκτορ Ραούλ Κούπερ:
«Υπήρχε πάθος από τους παίκτες μου και είμαι ευχαριστημένος για αυτό. Η αλήθεια είναι ότι δεν παίξαμε και το καλύτερο ποδόσφαιρο. Πρέπει να δούμε πως μπορούμε να επαναφέρουμε σε υψηλό επίπεδο την απόδοση μας. Δεν μου αρέσει όπως αντιδράσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, αγωνιστήκαμε αρκετά πίσω για να κρατήσουμε το σκορ. Έχει μεγάλη σημασία η νίκη γιατί κατακτήσαμε τους τρεις βαθμούς, κάτι που θα μας μειώσει την πίεση και θα μας επιτρέψει να δουλέψουμε καλύτερα».

Ντάνιελ Τσέζαρεκ: «Είχαμε ανάγκη τους τρεις βαθμούς. Ήμασταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο σε σχέση με το δεύτερο. Είμαι χαρούμενος που πέτυχα γκολ και βοήθησα ώστε η ομάδα να κατακτήσει τη νίκη. Προέρχομαι από τραυματισμό και το γκολ που σημειώσα θα με βοηθήσει ψυχολογικά στη συνέχεια».

Μπάμπης Τεννές: «Από αυτά που μου έχουν πει πιστεύω ότι έγινε αλλοίωση αποτελέσματος. Το γκολ είναι καθαρό και θα πρέπει κάποια στιγμή να υπάρχει σεβασμός και στην προσπάθεια των μικρομεσαίων ομάδων. Δεν θα πρέπει οι μεγάλες ομάδες , όπως είναι και ο Άρης, να παίρνουνε σφυρίγματα που μπορεί να αλλοιώσουνε ένα αποτέλεσμα. Το δεύτερο γκολ σημειώθηκε εκτός χρόνου. Το αποτέλεσμα είναι ότι  μία προσπάθεια των ποδοσφαιριστών της Κέρκυρας δεν έτυχε το σεβασμό που θα έπρεπε. Για αυτό και έδωσα συγχαρητήρια στους παίκτες μου στα αποδυτήρια παρότι φεύγουμε απογοητευμένοι».