Ο Βέλγος με δύο γκολ έκανε πάλι τη διαφορά

Ο Ολυμπιακός σε ρυθμούς Μιραλάς

3-0 τον ΠΑΟΚ στο γεμάτο Καραϊσκάκη

Τελευταία ενημέρωση:

Παίκτης… λαχείο για τον Ολυμπιακό ο Κέβιν Μιραλάς, έκανε και πάλι τη διαφορά. Ο Βέλγος πέτυχε δύο γκολ στο επιβλητικό 3-0 επί του ΠΑΟΚ, που έπαιξε με δέκα παίκτες από το 58’ λόγω αποβολής του Ίβιτς. Ο Ρόμενταλ το τρίτο γκολ στο κατάμεστο Καραϊσκάκη. Ντεμπούτο στο πρωτάθλημα με τους «ερυθρόλευκους» πραγματοποίησε ο 18χρονος Γιάννης Ποτουρίδης.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο είχε ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί μια ελαφρά υπεροχή και τον ΠΑΟΚ που πίεζε ψηλά να γίνεται απειλητικός κάθε φορά που πλησίαζε την περιοχή των «ερυθρόλευκων».  Ο «δικέφαλος» είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, ενώ οι γηπεδούχοι που αγωνίστηκαν με μεγάλο πάθος είχαν κέρβερο στην άμυνά τους τον Αβραάμ Παπαδόπουλο και σε μεγάλη βραδιά τον Μιραλάς. Το ματς ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να χάνουν από μια κλασική ευκαιρία, ο Ολυμπιακός στο 6’ με τον Ριέρα και ο ΠΑΟΚ στο 18’ με τον Φωτάκη. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο σκορ με ένα έξοχο σε εκτέλεση γκολ του Μιραλάς, όμως ο «δικέφαλος» δεν το έβαλε κάτω και πλησίασε στην ισοφάριση δύο φορές με τους Ίβιτς και Γκαρσία.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Γιάννη Ποτουρίδη στη σύνθεσή του. Ο 18χρονος μέσος πραγματοποίησε το ντεμπούτο στο πρωτάθλημα, έχοντας μέχρι τώρα αγωνιστεί μόνο στο ματς Κυπέλλου με την Ηλιούπολη. Το παιχνίδι δεν είχε το ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε κατοχή της μπάλας και πλησίασε την ισοφάριση στο 46’ με τον Σαλπιγγίδη. Στο 58’ οι Θεσσαλονικείς έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Ίβιτς και από εκείνο το σημείο και μετά το έργο των φιλοξενούμενων έγινε δυσκολότερο.

Ο Ολυμπιακός με παίκτη παραπάνω δεν άσκησε την πίεση που θα περίμενε κανείς. Ωστόσο στο 72’ ο Μιραλάς πέτυχε με ωραίο σουτ το 2-0 φθάνοντας τα επτά γκολ στο πρωτάθλημα. Κάπου εκεί το ματς τελείωσε, με τον ΠΑΟΚ με δέκα και δύο γκολ στην πλάτη του, να μην μπορεί πλέον να αντιδράσει.Την ίδια ώρα στο Καραϊσκάκη βρισκόταν ο μάνατζέρ του Κριστόφ Ενροτό, ο οποίος συναντήθηκε με τον Βαγγέλη Μαρινάκη και έθεσε επί τάπητος τις επιθυμίες του Βέλγου άσοου. Στο 87ο λεπτό ο Ρόμενταλ πέτυχε το τρίτο γκολ των «ερυθρόλευκων» διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

6
’ Ο Μιραλάς απέφυγε δύο παίκτες, έσπασε τη μπάλα στα δεξιά στον Μοντέστο, ο Γάλλος έκανε τη σέντρα στην περιοχή, ο Ριέρα έκανε την προβολή προλαβαίνοντας την έξοδο του Κρέσιτς, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
18’ Ο Σακελλαρίου σέντραρε απ' τα αριστερά, σηκώθηκε στο δεύτερο δοκάρι ο Φωτάκης και έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Πάρντο επενέβη σωτήρια στην αριστερή του γωνία.
24’ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γ. Παπαδόπουλου, η μπάλα πέρασε από τον Ριέρα και τον Κρέσιτς και ο Αβραάμ Παπαδόπουλος προσπάθησε να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα χωρίς αποτέλεσμα .
30’ Ο Μιραλάς πραγματοποίησε κούρσα από αριστερά, «έσκαψε» την μπάλα, αλλά ο Κρέσιτς είχε αντιληφθεί την πρόθεση του Βέλγου και σωστά τοποθετημένος μπλόκαρε.
37’ ΓΚΟΛ (1-0).  Ο Γ. Παπαδόπουλος έδωσε κάθετη πάσα στον Μιραλάς, ο Βέλγος βρέθηκε στον άξονα μόνος απέναντι στον Κρέσιτς και με ωραίο συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία.
38’ Ο Ίβιτς μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πάρντο.
40’ Σε σουτ του Γκαρσία η μπάλα έσκασε στο έδαφος και κατέληξε στα χέρια του Πάρντο.
48’ Ο Σαλπιγγίδης μπήκε στην περιοχή και πριν σουτάρει ο Α. Παπαδόπουλος με υποδειγματικό τάκλιν τον έκοψε.
58' ΚΟΚΚΙΝΗ. Ο Ιβιτς αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Ουρτάδο.
72’ ΓΚΟΛ (2-0). Ο Ουρτάδο σέντραρε στην περιοχή του ΠΑΟΚ, Ο Ρόμενταλ που έγινε κάτοχος της μπάλας γύρισε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Μιραλάς με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
77’ Ο Μιραλάς έκανε την μπαλιά στον Φουστέρ, ο τελευταίος από πλάγια θέση πλάσαρε, ενώ ο Κρέσιτς είχε βγει από την εστία του και ο Μαλεζάς έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή.
85’ Πάσα του Ελ Ζαρ στον Μουσλίμοβιτς ο τελευταίος έκανε το σουτ, ο Πάρντο έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα
87’ ΓΚΟΛ (3-0). Ο Ντουντού έβγαλε ωραία μπαλιά στον Ρόμενταλ και ο Δανός με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κρέσιτς πετυχαίνοντας το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού.
88’ Ο Μαλεζάς τραυματίστηκε και αναγκάστηκε να αποχωρήσει αφήνοντας την ομάδα του με εννέα παίκτες, αφού ο Χάβος είχε κάνει και τις τρεις αλλαγές.

ΣΚΟΡΕΡ: 37’, 72’ Μιραλάς, 87' Ρόμενταλ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παμπορίδης (Κιλκίς)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντουντού, Μοντέστο, Χολέμπας, Α. Παπαδόπουλος-Γκαρσία
ΚΟΚΚΙΝΗ: 58’ Ίβιτς (2η κίτρινη)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Μοντέστο (88’ Γκαλίτσιος), Χολέμπας, Α. Παπαδόπουλος, Μοϊσές, Φετφατζίδης (66’ Ρόμενταλ), Ντουντού, Γ. Παπαδόπουλος (46’ Ποτουρίδης), Ριέρα, Φουστέρ, Μιραλάς.
ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Κρέσιτς, Ζουέλα (68’ Μπουσαϊντί), Σακελλαρίου, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Γκαρσία, Βιτόλο, Φωτάκης (74’ Ελ Ζαρ), Ίβιτς, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης (76’ Μουσλίμοβιτς).

Είπαν:

Ερνέστο Βαλβέρδε: «Στο πρώτο ημίχρονο δεν είμαστε αρκετά καλοί. Μετά την αποβολή είναι σαφές ότι είχαμε περισσότερο τον έλεγχο. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πιο δυνατά και μετά την αποβολή είμαστε πολύ καλύτερα τοποθετημένοι στο γήπεδο. Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, ακόμη και πριν από την αποβολή η απόδοσή μας ήταν καλή. Στην άμυνα τα πήγαμε καλά, όμως δεν θέλω, όμως, να χωρίζω την ομάδα σε άμυνα, κέντρο και επίθεση, αφού όλα είναι ομαδική δουλειά. Συνολικά ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά εμείς καταφέραμε να αλλάξουμε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Η χρησιμοποίηση του Ρόμενταλ στα δεξιά και του Φετφατζίδη στο κέντρο είναι μία προοπτική. Σε σχέση με την περσινή χρονιά παίζει πιο πολλά παιχνίδια σαν βασικός. Πρέπει, πάντως, να προσπαθήσει και στη φυσική κατάσταση. Έχει χρόνο μπροστά του για να βελτιωθεί. Όσον αφορά στον Φουστέρ, πήγε καλά. Είναι ένας παίκτης που μας βοηθάει πολύ και μας είναι απαραίτητος. Ήταν ρίσκο η χρησιμοποίηση του Ποτουρίδη, αλλά τα πήγε θαυμάσια».

Κέβιν Μιραλάς: "Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα, αλλά το 1-0 ήταν κλειδί για την εξέλιξη. Τα ντέρμπι είναι πάντα δύσκολα, αλλά εμείς κάναμε αυτό που έπρεπε και πήραμε νίκη. Περνάω πολύ καλά εδώ και είμαι χαρούμενος, ενώ στη Σεντ Ετιέν δεν ήμουν. Στα γκολ βοηθάνε και οι συμπαίκτες μου, αλλά και το παιχνίδι της ομάδας. Θέλω να μείνω στον Ολυμπιακό και περιμένω να μάθω τι συζήτησε ο μάνατζέρ μου με τη διοίκηση".

Μάκης Χάβος: «Το αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα. Εμείς ήρθαμε για τη νίκη και αυτό το αποδείξαμε μέσα στο γήπεδο. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί, δημιουργήσαμε ευκαιρίες, παίξαμε καλά την αντεπίθεση, αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Θεωρώ ότι μετά την αποβολή αποσυντονιστήκαμε. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια που έκαναν και πιστεύω ότι ήμασταν καλύτεροι από τον Ολυμπιακό. Υπήρξε νευρικότητα και είναι λογικό όταν παίζεις με παίκτη λιγότερο να δημιουργούνται προβλήματα στην άμυνα. Όσον αφορά τη διαιτησία δεν θέλω να τη σχολιάσω».

Δημήτρης Σαλπιγγίδης: Παίξαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο. Δυστυχώς ενώ παίζαμε καλά βρεθήκαμε πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα. Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και εκεί ήμασταν πάλι καλύτεροι, μέχρι την αποβολή. Είχαμε τρεις αμφισβητούμενες φάσεις, που πιστεύω ότι στη μία από τις τρεις, κάτι υπάρχει. Δεν είμαι σίγουρος ποια, θα τα δούμε το βράδυ. Αν δεν υπάρχει τίποτα και στις τρεις περιπτώσεις, τότε δίνω συγχαρητήρια στον διαιτητή Στη φάση με τον Α. Παπαδόπουλο, δεν ξέρω αν ήμουν οφσάιντ. Επαφή, πάντως, υπάρχει. Ο Αβραάμ με τραβάει. Δε ξέρω τι να πω. Αν έπεφτα με τη μία θα μου έλεγαν ότι κάνω θέατρο και δε θα κέρδιζα πέναλτι. Τώρα έμεινα όρθιος και δεν κέρδισα τίποτα. Δε ξέρω πως πρέπει να αντιδρούμε σε αυτές τις περιπτώσεις. Φτάσαμε 11η αγωνιστική και δεν έχουμε κερδίσει ένα πέναλτι. Τι πρέπει να κάνουμε για να κερδίσουμε ένα πέναλτι; Δεν ξέρω τι να πω. Μακάρι μέχρι να τελειώσει το πρωτάθλημα να έχουμε κερδίσει ένα πέναλτι».