Εξαιρετική η μακεδονική ομάδα αδικείται από το 2-1

Τραγική η ΑΕΚ έχασε και στην Καβάλα

Η Καβάλα έπιασε εξαιρετική απόδοση, η ΑΕΚ ήταν τραγική, το 2-1 αδικεί τους γηπεδούχους και σίγουρα κολακεύει τον “δικέφαλο” που γλίτωσε από συντριβή. Ο Βουτσίτσεβιτς (14') και ο Ονουάτσι (47') πέτυχαν τα γκολ της Καβάλας, στον πάγκο της οποίας έκανε ντεμπούτο ο Χένρικ Κάσπερτσακ. Ο Σκόκο μείωσε στο 86' για την ΑΕΚ που εξήντλησε τις αλλαγές από το 55' και έπαιξε με 10 παίκτες στο τελευταίο 20λεπτο, λόγω αποχώρησης του Καφέ με τραυματισμό.

H Καβάλα ήταν καταιγιστική από το ξεκίνημα του αγώνα. Επέβαλλε πλήρως το ρυθμό της, με τον Αλγερινό Αμπντούν να κάνει ό,τι θέλει από την πλευρά του Πατσατζόγλου, τον Βουτσίτσεβιτς σε ρόλο κρυφού φορ να κάνει επίδειξη υψηλής τεχνικής και να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά (14'), τον Ογκμπέτσε να εκθέτει αρκετές φορές το κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ και τον Ονουάτσι να διεισδύει από δεξιά. Μεγάλη δύναμη της Καβάλας τα δυο αμυντικά χαφ, ο Καρντόσο και ο Ντιέ που κυριάρχησαν πλήρως στο χώρο του κέντρου.

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, πέτυχαν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τον Ονουάτσι το δεύτερο γκολ, με δημιουργό όπως και στο πρώτο τον ασύλληπτο Αμπντούν.

Η ΑΕΚ χωρίς αρχή, μέση και τέλος. Πολύ χαμηλού επιπέδου η ανασταλτική της συμπεριφορά, με τον Χιμένεθ από το ημίχρονο να κάνει δυο αλλαγές, ρίχνοντας στο ματς Σκόκο και Γκέντσογλου, αλλά επί της ουσίας δεν άλλαξε προς το καλύτερο το παιχνίδι της ΑΕΚ. Πολλοί αρνητικοί σε απόδοση παίκτες, ο Μπλάνκο ελάχιστα ανησύχησε τον Γκαλίνοβιτς, σχεδόν απαρατήρητοι πέρασαν οι μεσοεπιθετικοί (Λεονάρντο, Μπερνς και ιδίως ο Έντερ). Το τελευταίο χαρτί του Χιμένεθ, από το 55ο λεπτό ήταν ο Λυμπερόπουλους, η ΑΕΚ πίεσε, είχε κατοχή μπάλας, αλλά δεν διέθετε καθαρό μυαλό στη δημιουργία και κυκλοφορία της μπάλας. Έχοντας εξαντλήσει τις αλλαγές, αναγκάστηκε να παίξει για 20 λεπτά και με 10 παίκτες, εξαιτίας αποχώρησης του Καφέ με τραυματισμό. Στην “κόντρα” η Καβάλα ήταν πάντα εξαιρετικά επικίνδυνη και σχεδόν κάθε επίθεση της ...μύριζε γκολ. Το όμορφο γκολ του Σκόκο στο 86' δεν άλλαξε την κατάσταση, η ΑΕΚ γνώρισε την τρίτη ήττα επί ημερών Χιμένεθ στο πρωτάθλημα (μετά τη Ν.Σμύρνη και την Τούμπα) και έμεινε 8 βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό τον οποίο υποδέχεται το ερχόμενο Σάββατο.

Όσο για την Καβάλα, στο τέλος στήθηκε ξέφρενο πανηγύρι για το 2-1, σκορ με το οποίο είχε κερδίσει την ΑΕΚ κατά σύμπτωση και στις 21 Νοεμβρίου 2009! Εκτός από τις χαρές και τα πανηγύρια, οι ποδοσφαιριστές της γηπεδούχου ομάδας μοιράστηκαν και το έξτρα πριμ των 100.000 ευρώ που είχε υποσχεθεί για νίκη πριν από το ματς η οικογένεια Ψωμιάδη.

Εν τω μεταξύ, αρκετά σοβαρός είναι ο τραυματισμός του Καφέ. Ο διεθνής μέσος υπέστη υπέστη ρήξη οπίσθιου συνδέσμου ποδοκνημικής και θα υποβληθεί σε απεικονιστικό έλεγχο προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος. Χάνει σίγουρα το σαββατιάτικο ματς με τον Ολυμπιακό, αλλά υπάρχει φόβος ότι η απουσία του μπορεί να είναι αρκετά μεγαλύτερη. Αμφίβολος για το ντέρμπι και ο Σάχα. Ο Αργεντινός τερματοφύλακας υπέστη διάταση προσαγωγού και θα κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει. Αντίθετα, δεν εμπνέουν ανησυχία οι τραυματισμοί των Πατσατζόγλου και Γιάχιτς. Ο πρώτος έχει κάκωση στο δεξιό προσαγωγό και ο δεύτερος θλαστικό οίδημα στο κεφάλι, αλλά θεωρείται δεδομένο ότι θα είναι έτοιμοι στο ματς με τους “ερυθρόλευκους”.

1’ Κάθετη μπαλιά του Ογκμπέτσε στην πλάτη της άμυνας, βρήκε τον Βουτσίτσεβιτς, εκείνος βγήκε τετ α τετ με τον Σάχα, αλλά το σκαφτό πλασέ του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
14’ ΓΚΟΛ (1-0). Μετά από πολύ καλή ενέργεια και σέντρα του Αμπντούν, ο Βουτσίτσεβιτς έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
21' Σουτ του Ονουάτσι έξω από την περιοχή, η μπάλα κόνταρε στον Λαγό και κατέληξε κόρνερ.
22’ Από σέντρα του Ονουάτσι και πάσα του Αμπντούν, ο Βουτσίτσεβιτς πλάσαρε αλλά ο Σάχα έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.
30' Σουτ του Αμπντούν από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Σάχα
33’ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λεονάρντο και κεφαλιά προς τα πίσω του Γιάχιτς, ο Ντουγκλάο έδιωξε μέσα στη μικρή περιοχή πριν ο Μπλάνκο προωθήσει την μπάλα στην κενή εστία.
34’ Ο Λαγός γύρισε  προς τον Έντερ, αυτός σούταρε, αλλά η μπάλα ενώ πήρε κατεύθυνση προς την εστία,  κόντραρε στον Μπλάνκο και κατέληξε άουτ.
35’ Ο Λεονάρντο εκτέλεσε φάουλ και ο Γκαλίνοβιτς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
45’ Σε εξαιρετική αντεπίθεση της Καβάλας, ο Σάχα βγήκε πολύ μακριά από την εστία του, ο Ονουάτσι προτίμησε να τον πλασάρει, αντί να τον ξεπεράσει και η μπάλα -αφού βρήκε στο σώμα του Αργεντινού γκολκίπερ- απομακρύνθηκε.
47’ ΓΚΟΛ (2-0). Ο Αμπντούν από δεξιά επιχείρησε συρτή σέντρα, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Ονουάτσι και με πλασέ έκανε το 2-0.
52’ Μετά από σέντρα του Σκόκο, ο Μπερνς αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής δεν βρήκε την μπάλα με το κεφάλι όπως θα ήθελε χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ.
61’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντιέ, έφιωξε ενστικτωδώς σε κόρνερ ο Σάχα.
66’ Σουτ του Λυμπερόπουλου, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Μπλάνκο, που από πλάγια θέση σούατρε, αλλά ο Γκαλίνοβιτς έδιωξε με το πόδι σε κόρνερ.
72’ Ο Καφές τραυματίστηκε και αποχώρησε από τον αγώνα. Με 10 παίκτες η ΑΕΚ, αφού ο Χιμένεθ είχε κάνει όλες του τις αλλαγές.
86’ ΓΚΟΛ (2-1). Κάθετη πάσα του Γκέντσογλου για τον Σκόκο, που μπήκε στην περιοχή και με ωραίο διαγώνιο σουτ μείωσε σε 2-1 για την ΑΕΚ.

ΣΚΟΡΕΡ: 14’ Βουτσίτσεβιτς, 47’ Ονουάτσι-86' Σκόκο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τσινιάρης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αμπντούν, Ντικρόκ-Σκόκο, Καφές, Μπλάνκο, Σάχα, Νασούτι

ΚΑΒΑΛΑ (Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης (56’ Σιόντης), Χργκόβιτς, Ντουγκλάο, Τόμασιτς, Ντιέ, Καρντόσο, Ονουάτσι (91’ Αλεξάντροβιτς), Βουτσίτσεβιτς (76’ Ντικρόκ), Αμπντούν, Ογκμπέτσε.
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Πατσατζόγλου (46’ Γκέντσογλου), Λαγός, Γιάχιτς, Νασούτι, Μάκος, Κάφες, Μπερνς, Έντερ (46’ Σκόκο), Λεονάρντο (55’ Λυμπερόπουλος), Μπλάνκο

Είπαν:

Χένρικ Κάσπερτσα
κ: «Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Ελπίζω να έχω καλή θητεία εδώ στην Καβάλα. Πήραμε μία νίκη που αξίζαμε, ενώ θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει και περισσότερα γκολ και να κερδίσουμε με μεγαλύτερη διαφορά. Προσωπικά έμεινα ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Δεν είμαι ευχαριστημένος από το δεύτερο μέρος και αυτό που θέλω είναι να παίζουμε όπως στο πρώτο. Οπισθοχωρήσαμε όταν η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες και αυτό πρέπει να το κοιτάξουμε. Μην ξεχνάτε ότι κάποιες ομάδες παίζουν καλύτερα όταν αγωνίζονται με δέκα παίκτες. Εμείς ήμασταν λιγότερο καλοί στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ο στόχος για εμάς ήταν η νίκη. Είναι πολύ σημαντική νίκη για εμάς αλλά και για τον πρόεδρό μας που ήταν πρώην πρόεδρος της ΑΕΚ. Μας δίνει αίσθημα ικανοποίησης η τρίτη θέση, αλλά μην ξεχνάτε πως έχουμε πολλά παιχνίδια ακόμα».

Μανόλο Χιμένεθ: «Ζητάμε συγγνώμη από τον κόσμο. Δεν είμαστε ανταγωνιστικοί, ας σοβαρευτούμε. Δεν μπορούμε να κάνουμε τόσα δώρα, να χαρίζουμε τόσο πολύ τα πράγματα στον αντίπαλο. Ζητάμε συγγνώμη από τους φιλάθλους μας για την εμφάνισή μας και όταν ξυπνήσαμε ήταν πλέον αργά. Η ΑΕΚ έχει 16 χρόνια να πάρει τίτλο. Ας γίνουμε λίγο σοβαροί και ρεαλιστές. Δεν είμαστε ανταγωνιστικοί, πρέπει να σοβαρευτούμε και να γίνουμε ομάδα. Στο ημίχρονο τρεις παίκτες μου ζητούσαν αλλαγή επειδή ένιωθαν ενοχλήσεις. Αυτή η κατάσταση μας έχει τρελάνει. Είναι η πρώτη φορά στην ζωή μου που βλέπω τέτοιο πράγμα. Συγχαρητήρια στην Καβάλα. Δεν θα κρίνω εγώ την απόδοσή της, αλλά σίγουρα έκανε μεγάλο παιχνίδι. Έδειξε μεγάλη εμπειρία. Έπρεπε από την αρχή να μπούμε στην διαδικασία να πάρουμε τα ηνία του αγώνα».

Γρηγόρης Μάκος: «Δεν είναι σωστό να φορτώσουμε τα λάθη μόνο στην άμυνα. Όλη η ομάδα ευθύνεται. Και στην Τούμπα και εδώ δωρίζουμε στον αντίπαλο τα πρώτα 20 λεπτά και μετά είμαστε ανύπαρκτοι. Κάποια στιγμή δεν κατάλαβα ποια ήταν η Καβάλα και ποια η ΑΕΚ. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω, ντροπή μας. Είναι κρίμα για τον κόσμο που μας ακολουθεί παντού και εμείς συνεχίσουμε φερόμαστε αυτό τον τρόπο. Πρέπει να σοβαρευτούμε. Έχουμε ένα πάρα πολύ σημαντικό παιχνίδι το Σάββατο. Ξέρουμε τι αντιμετωπίζουμε και μια νίκη θα δώσει χαρά στον κόσμο».

Νίκος Λυμπερόπουλος: «Αυτή τη στιγμή έχουμε πολλά πράγματα να πούμε, να συζητήσουμε. Δεν γίνεται στα πρώτα 20 λεπτά να χάνεις 1-0 και μετά να δέχεσαι και δεύτερο γκολ. Δεν καταλαβαίνω αυτήν τη νοοτροπία. Πρέπει να κάνουμε την αυτοκριτική μας. Ο κόσμος είναι δικαιολογημένα στεναχωρημένος και απογοητευμένος. Με εμφανίσεις σαν αυτές δεν πρόκειται να έρθει ποτέ ξανά στο γήπεδο και θα έχει και δίκιο. Όσον αφορά το ντέρμπι του Σαββάτου, αυτή τη στιγμή είναι όλα υπέρ του Ολυμπιακού. Το ματς είναι όμως ένα ντέρμπι και σίγουρα είναι εντελώς διαφορετικό παιχνίδι. Μας προβληματίζουν οι πολλοί τραυματισμοί, γεγονός που μας εμποδίζει να βρούμε ρυθμό. Δεν μπορούμε να μιλάμε για come back αυτή τη στιγμή και πρώτα απ’ όλα θα πρέπει να προσπαθήσουμε να έχουμε σταθερή απόδοση σε κάθε αγώνα».