2-1 τη Λάρισα στο Ηράκλειο

Επέστρεψε στις νίκες ο Εργοτέλης

Επέστρεψε ύστερα από 5 αγωνιστικές (και το 1-0 στη Ν.Σμύρνη) ο Εργοτέλης που επιβλήθηκε με 2-1 της Λάρισας στο Παγκρήτιο, όπου μάλιστα είχε να κερδίσει από τις 18 Σεπτεμβρίου. Ο Ρομάνο (9') και ο Λεάλ (φωτο) με πέναλτι (27') πέτυχαν τα γκολ του Εργοτέλη, για τη Λάρισα ισοφάρισε στο 18' ο Κανόμπιο. Ο Λεάλ εκτέλεσε κι άλλο πέναλτι (87') αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Νίκος Καραγεωργίου είχε την τύχη να έχει στην ενδεκάδα του έναν ορεξάτο Σέρχιο Λεάλ. Ο Ουρουγουανός ήταν ο δημιουργός του πρώτου γκολ, όταν έκανε μία πανέμορφη ενέργεια και εξαιρετικό σουτ, αλλά ο Αμπάρης απέκρουσε, με τον Ρομάνο να δίνει τη λύση στην επαναφορά. Η Λάρισα κατάφερε να ισοφαρίσει σε μία από τις ελάχιστες επισκέψεις της στην περιοχή του Δασκαλάκη, αλλά στο 26’ όλα τελείωσαν με τον Μπούντιμιρ να κεδρίζει πέναλτι, τον Ταλ να αποβάλλεται και τον Λεάλ να δίνει από τα 11 βήματα και πάλι προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους».

Μάλιστα, ο Ουρουγουανός είχε και άλλες ευκαιρίες να βάλει το όνομά του ξανά στον πίνακα των σκόρερ, αλλά πότε οι αποκρούσεις του Αμπάρη, πότε η υπερβολική του σιγουριά (δοκίμασε να εκτελέσει πέναλτι αλά... Πανένκα και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι) του στέρησαν αυτή τη χαρά.

9' ΓΚΟΛ (1-0):
Εξαιρετική ενέργεια του Λεάλ, που "άδειασε" τον Ταλ, ο Αμπάρης απέκρουσε το σουτ του, αλλά στο ριμπάουντ ο Ρομάνο άνοιξε το σκορ
16' Μόνος του στην περιοχή ο Μπούντιμιρ, η κεφαλιά του δεν ήταν καλή
18' ΓΚΟΛ (1-1): Μπαλιά του Σίμιτς στον Κανόμπιο, που με ωραίο πλασέ ισοφάρισε
23' Δυνατό σουτ του Λεάλ, μπλόκαρε δύσκολα ο Αμπάρης
26' ΠΕΝΑΛΤΙ: Στην περιοχή της Λάρισας μπήκε ο Μπούντιμιρ, ο Ταλ τον "γκρέμισε" και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και απέβαλε τον αμυντικό της ΑΕΛ
27' ΓΚΟΛ (2-1): Ψηλά έστειλε την μπάλα ο Λεάλ και έβαλε ξανά μπροστά τον Εργοτέλη
45' Μακρινό σουτ του Λεάλ, απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Αμπάρης
62' Κεφαλιά του Νταμπίζα μετά από εκτέλεση φάουλ του Κανόμπιο, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
63' Σωτήρια απομάκρυνση του Ρουμπάκη, που έκοψε τον Βενετίδη που βρέθηκε σε θέση βολής
73' Καλό σουτ του Λεάλ, η μπάλα μόλις άουτ.
86' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Νταμπίζας ανέτρεψε τον Μπούντιμιρ και ο διαιτητής καταλόγισε για δεύτερη φορά πέναλτι υπέρ του Εργοτέλη.
87' ΔΟΚΑΡΙ: Ο Λεάλ προσπάθησε να "τσιμπήσει" την μπάλα στο πέναλτι, αλλά την έστειλε στο δοκάρι του Αμπάρη.
92' Δυνατή εκτέλεση φάουλ του Μπλάζεκ, ο Δασκαλάκης με διπλή προσπάθεια έδωιωξε σε κόρνερ.

ΣΚΟΡΕΡ: 9' Ρομάνο, 27' πεν. Λεάλ - 18' Κανόμπιο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ. Σταθόπουλος
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπούντιμιρ, Μπέτο, Γιαλούσης, Ολίσε, Φραγκουλάκης, Ρουμπάκης - Κουζέν, Ιγκλέσιας
ΚΟΚΚΙΝΗ: 26' Ταλ (απευθείας)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Ρουμπάκης, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Ολίσε, Μπέτο (76' Ορφανός), Φραγκουλάκης (93' Βίσιο), Λεάλ (88' Σαρρής), Ρομάνο, Μπούντιμιρ
ΛΑΡΙΣΑ (Γιάννης Παπακώστας): Αμπάρης, Ταλ, Βενετίδης, Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Ιγκλέσιας (78' Μακίνουα), Ρομέου, Βούζας (27' Βελάσκο), Σίμιτς (46' Μπλάζεκ), Κανόμπιο, Κουζέν

Είπαν

Νίκος Καραγεωργίου:
«Kάναμε μεγάλη προσπάθεια και στο τέλος ανταμειφθήκαμε . Οι βαθμοί μας λείπουν στο τελευταίο διάστημα, γι' αυτό και είχαμε την εικόνα αυτή στο δεύτερο μέρος. Όποιος έχει παίξει ποδόσφαιρο καταλαβαίνει. Η ομάδα σε αυτά τα 12 παιχνίδια που έχουμε παίξει δεν έχει κάνει 2-3 καλά παιχνίδια. Με Καβάλα, ΠΑΟ και αυτό με τον Ολυμπιακό. Στα υπόλοιπα παίξαμε καλά, αλλά στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο πιο ικανός και έτσι δεν μπορέσαμε μέχρι τώρα να έχουμε 18-19 βαθμούς. Είμαι σίγουρος ότι το τέλος του πρώτου γύρου θα μας βρει πιο ψηλά. Η ΑΕΛ δεν είχε άγχος γιατί έπαιζε εκτός έδρας. Με λίγη τύχη θα είχαμε κάνει το 3-1. Όταν ο παίκτης βλέπει πως η ομάδα είναι χαμηλά έχει άγχος. Φέτος έχουμε φάει επιπόλαια γκολ ενώ αυτά που έχουμε βάλει είναι δουλεμένα. Θέλω να ευχαριστήσω αυτούς που ήρθανε στο γήπεδο. Μόνο με την παρουσία τους εκεί έστω και αυτοί που ήταν μας βοήθησαν. Είτε παίζει καλά η ομάδα είτε όχι κάνουμε έκκληση σε όλους να έρχονται στο γήπεδο».

Γιάννης Παπακώστας: «Ήρθαμε να δώσουμε ένα καθοριστικό ματς, γιατί ήμασταν και παραμένουμε χαμηλά κι αυτό είναι το άσχημο. Σε ένα ματς χωρίς φάσεις δεχόμαστε 2 γκολ από καθοριστικά προσωπικά λάθη. Στο πρώτο καταφέραμε να ισοφαρίσουμε, όπως στο δεύτερο μείναμε με δέκα παίκτες και παρά την μεγάλη προσπάθεια δεν καταφέραμε να βάλουμε άλλο γκολ. Πολλές φορές καταφέραμε να φτάσουμε στην περιοχή του αντιπάλου κάνοντας παράλληλα προσπάθεια να μην κινδυνεύσουμε, αλλά το γκολ δεν ήρθε. Είναι πάρα πολύ άσχημο για μας. Δυστυχώς το αποτέλεσμα ήταν εναντίον, παρά την καλή προσπάθεια που κάναμε με 10 παίκτες. Είναι δύσκολο να βλέπεις την ομάδα εκεί, ενώ δεν την αξίζει και δεν τη σέβεται κανείς. Από την αρχή της χρονιάς. Μιλάω γενικά, όχι αποκλειστικά για σήμερα. Η ΑΕΛ πρέπει να σταθεί στα πόδια της και να τελειώσει το θέμα με την εκτελεστική της ικανότητα».