2-1 τον Αστέρα στην Τρίπολη

Νίκη-ανατροπή η Skoda Ξάνθη

Το πρώτο φετινό της «διπλό» πέτυχε η Skoda Ξάνθη, επικρατώντας (2-1) του Αστέρα στην Τρίπολη, που εξακολουθεί να παραμένει χωρίς νίκη στο γήπεδό του. Ο Μπαστία στο 14ο λεπτό πέτυχε το γκολ των γηπεδούχων, ενώ για τους «ακρίτες» σκόραραν οι Κατόνγκο (32’) και Κιντάνα (40’ πεν.). Η νίκη αυτή είναι η πρώτη για τη Skoda Ξάνθη στην έδρα του Αστέρα. Με δέκα αγωνίστηκαν οι δύο αντίπαλοι από το 54', κόκκινες οι Αργυρόπουλος και Τζάγκι.

Ο Μαρσελίνιο αναδείχθηκε σε «χρυσή» αλλαγή του Νίκου Παπαδόπουλου, αφού στην πρώτη του επαφή με την μπάλα δημιούργησε το γκολ της ισοφάρισης της Skoda Ξάνθης στο 32’ με τον Κατόνγκο και οκτώ λεπτά αργότερα κέρδισε το πέναλτι που αξιοποίησε ο Κιντάνα χαρίζοντας τη νίκη στους «ακρίτες». Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, είχαν τον έλεγχο και προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό με τον Μπαστία, ενώ έχασαν ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 30’ με τον Ροτζέριο Μάρτινς. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν τυχεροί, αφού στην πρώτη τους ουσιαστική επίσκεψη στα καρέ του Αστέρα κατάφεραν να ισοφαρίσουν και κόντρα στη ροή του αγώνα πέτυχαν και δεύτερο γκολ.

Η συνέχεια ανήκει στον Αστέρα που πίεσε ασφυκτικά τους «ακρίτες» προσπαθώντας να φθάσει στην ισοφάριση. Οι δύο ομάδες στο 54’ έμειναν με δέκα λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα των Αργυρόπουλου και Τζάγκι. Ο Ουριμπαρί στο 62’ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, ενώ η Skoda Ξάνθη με σαφώς αμυντικούς προσανατολισμούς κατάφερε να κρατήσει μακριά από την περιοχή της τους αντιπάλους της, φθάνοντας στη σπουδαία νίκη.

5' Ο Αράς σέντραρε στη μεγάλη περιοχή, ο Ορόθκο πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.
14' ΓΚΟΛ (1-0). Μετά από σέντρα του Ροτζέριο ο Μπαστία έπιασε δυνατή κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για τον Αστέρα.
29' Όμορφη ενέργεια από τον Μπακασέτα ο οποίος αφού ξεπέρασε δύο αντιπάλους του, έστρωσε στον Ροτζέριο ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει.
32' ΓΚΟΛ (1-1). Πολύ όμορφο τέρμα από τον Κατόνγκο ο οποίος δέχτηκε ωραία ασίστ από τον Μαρσελίνιο και με σουτ ισοφάρισε για τη Skoda Ξάνθη.
40' ΓΚΟΛ (1-2). Ο Μαρσελίνιο  ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μπαστία με τον Θάνο να καταλογίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κιντάνα ο έκανε το 2-1 για τους «ακρίτες».
52' Ο Κατόνγκο επιχείρησε σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Αστέρα.
54’ Οι Αργυρόπουλος και Τζάγκι διαπληκτίστηκαν και αποβλήθηκαν και οι δύο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
64’ Οι Αράς και Ουριμπάρι συνεργάστηκαν άψογα, ο δεύτερος σούταρε, αλλά απέκρουσε σωτήρια ο Λυμπερόπουλος.

ΣΚΟΡΕΡ: 14' Μπαστία-32' Κατόνγκο, 40' πεν. Κιντάνα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θάνος (Γρεβενών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ορόθκο, Πουλίδο, Φορτούνης-Μπόατενγκ, Κομεσίδης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 54' Αργυρόπουλος- 54' Τζάγκι

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βαγγέλης Βλάχος): Ντεγκρά, Αργυρόπουλος, Ουριμπάρι, Ορόθκο, Πουλίδο, Καρέρα (46' Φορτούνης), Μάρτινς (61' Φυτανίδης), Μπαστία, Αράς, Λαδάκης, Μπακασέτας (63' Φράνκου).
ΞΑΝΘΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Λυμπερόπουλος, Κοσεμίδης, Τζάγκι, Αντεφέμι, Κωστούλας, Μπόατενγκ (70' Μπέρτος), Φλίσκας, Κατόνγκο, Βασιλακάκης (32' Μαρσελίνιο), Κιντάνα, Σουάνης (57’ Στρμπα).

Είπαν:

Βαγγέλης Βλάχος:
«Υπήρχε έντονη διάθεση να κερδίσουμε το ματς και ιδιαίτερα από τους παίκτες μου που έκαναν τεράστια προσπάθεια από το πρώτο λεπτό. Στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Μπορούσαμε να καθαρίσουμε το ματς, αυτό τελικά δεν έγινε, αλλά η προσπάθεια συνεχίζεται, τα κεφάλια ψηλά. Οι παίκτες έχουν κερδίσει ήδη πολλά και πρέπει να συνεχίσουμε στην πορεία μας για να έχουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε, να μείνουμε στην κατηγορία. Πάντως έγινε μεγάλη προσπάθεια από τους παίκτες και πρέπει να τους δώσω συγχαρητήρια».

Νίκος Παπαδόπουλος: «Για μας ήταν μια πολύ σημαντική νίκη. Θα έλεγα ότι ήταν μια τυχερή νίκη. Σχεδόν για 20 λεπτά δεν υπήρχαμε στο γήπεδο. Ο Αστέρας δίκαια προηγήθηκε και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ. Ωστόσο, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήμασταν καλοί και γυρίσαμε το ματς. Θα πρέπει όμως να μας προβληματίσει η εικόνα μας, διότι παρά τη νίκη, κάναμε πολλά λάθη. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν κρατούσαμε μπάλα, εκτός από την αρχή και σταθήκαμε και εκεί τυχεροί. Θεωρώ ότι ξεκινήσαμε με ένα πλάνο, το οποίο άλλοτε βγαίνει άλλοτε δε βγαίνει, ενώ και οι αλλαγές πετυχαίνουν ή όχι. Εμείς είχαμε άλλο πλάνο στην αρχή του ματς και ο Αστέρας μας έβαλε στα δίχτυα».