Στο 92' δοκάρι ο Ολυμπιακός, στο 93' 1-1 η Καβάλα

Γκραν γκινιόλ ματς και φινάλε στο Βόλο

Πέντε αποβολές από το διαιτητή

Σασπένς, ένταση και γκραν γκινιόλ φινάλε στο Βόλο όπου η Καβάλα ισοφάρισε (1-1) στο 93ο λεπτό με τον Ονουάτσι κι αφού ένα λεπτό νωρίτερα έχασε την ευκαιρία για το 2-0 ο Ολυμπιακός Βόλου (δοκάρι Μπρέσκα). Με έξοχο γκολ του Καπετάνου στο 66' προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, αποβλήθηκαν στο 45' Μόνχε και Καρντόσο, στο β' ημίχρονο ο προπονητής και πρόεδρος της Καβάλας (Κάσπερτσακ και Στ.Ψωμιάδης) και μετά την ισοφάριση ο σκόρερ Ονουάτσι!

Σασπένς, ένταση και γκραν γκινιόλ φινάλε στο Βόλο όπου η Καβάλα ισοφάρισε (1-1) στο 93ο λεπτό με τον Ονουάτσι κι αφού ένα λεπτό νωρίτερα έχασε την ευκαιρία για το 2-0 ο Ολυμπιακός Βόλου (δοκάρι Μπρέσκα). Με έξοχο γκολ του Καπετάνου στο 66' προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, αποβλήθηκαν στο 45' Μόνχε και Καρντόσο, στη συνέχεια ο προπονητής και πρόεδρος της Καβάλας (Κάσπερτσακ και Στ.Ψωμιάδης) και μετά την ισοφάριση ο σκόρερ Ονουάτσι!

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στη μεγαλύτερη διάρκεια, με τους γηπεδούχους πάντως να δημιουργούν καλύτερες και πιο χαρακτηριστικές περιπτώσεις για γκολ. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις και στον κόσμο έμεινε περισσότερο ο τσαμπουκάς των Αργεντινών λίγο πριν οι δυο ομάδες πάνε για την ανάπαυλα στα αποδυτήρια. Ο Μόνχε εκνευρίστηκε απίστευτα από τον αντισυναδελφικό τρόπο με τον οποίο τον πάτησε (και με τα δυο πόδια) ο Καρντόσο που έπρεπε να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη και όχι με δεύτερη κάρτα. Ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού Βόλου προσπάθησε να κυνηγήσει και να επιτεθεί στον Καρντόσο τόσο στο τερέν, όσο και στη φυσούνα προς τα αποδυτήρια. Εκεί έπεσαν κάποιες ψιλές και χρειάστηκε η επέμβαση των παραγόντων της ομάδας (Μπεός και υιός Ψωμιάδης) για να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Χαρακτηριστικό είναι ότι πριν καλά-καλά σφυρίξει την λήξη του ημιχρόνου ο Λαμπρόπουλος, όλοι έγιναν ...κατοστάρηδες κι έτρεξαν προς τα αποδυτήρια, για να προλάβουν τα χειρότερα!

Στο δεύτερο ημίχρονο και ιδίως μετά την είσοδο του Μπρέσκα ο Ολυμπιακός Βόλου προσπάθησε να κινηθεί πιο επιθετικά και πιο πιεστικά. Καρποφόρησε αυτή η προσπάθεια στο 66' με την καταπληκτική σέντρα του Ούμπιντες και το πρώτο φετινό γκολ του Κώστα Καπετάνου με έξοχο αριστερό σουτ. Ο 26χρονος χαφ είχε να σκοράρει από τις 25 Απριλίου και το 2-0 στην έδρα της Καλαμάτας.

Το γκολ έφερε εκνευρισμό στον πάγκο της Καβάλας, με τον πρόεδρο Σταύρο Ψωμιάδη να αποβάλλεται για συνεχόμενες διαμαρτυρίες. Η Καβάλα προσπάθησε να απαντήσει, βγήκε στην επίθεση, δεν της δόθηκε στο 89' πέναλτι σε ανατροπή του Δρόσου, απέφυγε το δεύτερο γκολ με το σουτ του Μπρέσκα στο δοκάρι και στο καπάκι, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πανηγύρισε με τον Ονουάτσι την ισοφάριση αφήνοντας πικρή γεύση στους γηπεδούχους. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν η αποβολή από τον πάγκο του Πολωνού προπονητή της Καβάλας, Χένρικ Κάσπερτσακ και του σκόρερ Ονουάτσι για άσεμνη χειρονομία!

21’ Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Βουτσίτσεβιτς, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και κατέληξε κόρνερ πάνω από τη δεξιά συμβολή των δοκαριών του Ρόκα.
22’ Ο Μόνχε μέσα από την περιοχή και αριστερά, σούταρε διαγώνια στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Γκαλίνοβιτς.
40’ Ο Πετκάκης σέντραρε από δεξιά, η μπάλα κατέληξε στον Ονουάτσι που έπιασε απευθείας σουτ, αλλά μπλόκαρε ο Ρόκα.
45’ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ. Διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα σε Ντουγκλάο και Μόνχε, ο Καρντόσο πέφτει με τα δυο πόδια και πατάει τον πεσμένο Μόνχε που σηκώνεται και χτυπά τον συμπατριώτη του. Ο διαιτητής απέβαλλε κόκκινη τον Μόνχε και με δεύτερη κίτρινη τον Καρντόσο (αντί για κόκκινη). Για ένα-δυο λεπτά ο Μόνχε ήταν εκτός εαυτού και κυνηγούσε να δείρει τον Καρντόσο ενώ η ένταση μεταξύ των Αργεντινών  μεταφέρθηκε στα αποδυτήρια.
47’ Ο Ούμπιντες εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Γκαλίνοβιτς δεν κατάφερε να πιάσει την μπάλα στον αέρα, η οποία κατέληξε στον Σανκαρέ που από καλή θέση σούταρε άουτ.
61’ Ο Αμπντούν έπιασε δυνατό συρτό σουτ έξω από την περιοχή, όμως απέκρουσε ο Ρόκα.
63’ Ο Ούμπιντες έκανε σέντρα από δεξιά, ο Γκαλίνοβιτς πραγματοποίησε άστοχη έξοδο, ο Μάρτιν πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
66’ ΓΚΟΛ (1-0). Εξαιρετική σέντρα του Ούμπιντες από δεξιά, η μπάλα κατέληξε στον Καπετάνο μέσα στην περιοχή, ο οποίος έπιασε ωραίο αριστερό σουτ βολέ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
75’ Ο Ντιέ σούταρε έξω από την περιοχή, όμως έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ρόκα.
76’ ΚΟΚΚΙΝΗ: Ο διαιτητή απέβαλε από τον πάγκο της Καβάλας τον πρόεδρο Σταύρο Ψωμιάδη.
89’ Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Βόλου, Ρόκα, ανέτρεψε με τα πόδια τον Δρόσο μέσα στην περιοχή, όμως ο διαιτητής δεν καταλόγισε το πέναλτι και παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τον παίκτη της Καβάλας για… θέατρο.
92’ ΔΟΚΑΡΙ. Σε σουτ του Μπρέσκα έξω από την περιοχή η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Γκαλίνοβιτς.
93’ ΓΚΟΛ (1-1). Ο Ντικρόκ με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά της κατέληξε στον Ονουάτσι που με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.
93’ ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Αποβλήθηκε ο Ονουάτσι για άσεμνη χειρονομία και ο προπονητής της Καβάλας Χένρικ Κάτσπερτσακ για διαμαρτυρία.

ΣΚΟΡΕΡ: 66’ Καπετάνος-93’ Ονουάτσι.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καπετάνος, Ρόκας-Ονουάτσι, Ντιέ, Αμπντούν, Ντικρόκ, Δρόσος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 45’ Μόνχε-45’ Καρντόσο (2η κίτρινη), 93’ Ονουάτσι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Τσιώλης): Ρόκα, Ζελέζι, Ζαραδούκας, Ντολεζάι, Σανκαρέ, Ρίκκα (60’ Μπρέσκα), Αλβάρες, Καπετάνος (77’ Ρόκας), Ούμπιντες, Μόνχε, Μάρτιν (71’ Σολάκης).
ΚΑΒΑΛΑ (Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Χργκόβιτς (82’ Δρόσος), Ντουγκλάο, Τόμασιτς, Ντιέ, Καρντόσο, Αμπντούν, Βουτσίσεβιτς (46’ Ντικρόκ), Ονουάτσι, Ογκμπέτσε (67’ Ναζλίδης).

Είπαν:

Σάκης Τσιώλης: «
Είμαι απογοητευμένος για τρεις λόγους. Πρώτον γιατί οι φίλαθλοι δεν χάρηκαν και θα έπρεπε να φύγουν με καλύτερα συναισθήματα. Δεύτερον γιατί αν κερδίζαμε θα συνεχίζαμε έχοντας διαφορετικό τρόπο σκέψης. Και τρίτον γιατί ήταν άδικο το αποτέλεσμα και η εξέλιξη του αγώνα για τους παίκτες μου. Μας αδικεί ο ένας βαθμός. Από την στιγμή που αποβλήθηκε και ο Καρντόσο και δεν είχαμε αριθμητικό μειονέκτημα, δεν είχαμε πρόβλημα. Αν δεν αποβαλλόταν, τότε σίγουρα θα είχαμε».

Κώστας Καπετάνος: «Έγινε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο καλύτερες επαρχιακές ομάδες του πρωταθλήματος. Τα δώσαμε όλα για τη νίκη και παλέψαμε πολύ. Ωστόσο δεν τα καταφέραμε. Είναι άδικο το αποτέλεσμα, δικαιούμαστε κάτι καλύτερο. Ξέραμε ότι θα γίνει ένα σκληρό, δύσκολο και δυνατό ματς. Αν εξαιρέσουμε κάποιες εντάσεις, προσπαθήσαμε να παίξουμε σε αθλητικά πλαίσια. Άλλοτε τα καταφέραμε και άλλοτε δυστυχώς όχι. Υπήρχε ένταση που ήταν αναμενόμενη σε έναν τέτοιο αγώνα».

Χένρικ Κάσπερτσακ: «Γνωρίζαμε πως θα αντιμετωπίσουμε μία δυνατή ομάδα, που μέσα στην έδρα της είναι σκληρός αντίπαλος. Προετοιμαστήκαμε κατάλληλα και αυτό που θέλαμε ήταν να έχουμε πνεύμα επιθετικό, γιατί ξέραμε πως θα γίνει μεγάλη μάχη. Με βάση την απόδοση μας, είναι δίκαιο το αποτέλεσμα».