Στο 80' και 93΄το 0-2 του ΠΑΟ στην Κέρκυρα

Καθάρισε πάλι ο Σισέ με δυο γκολ

Με δυο γκολ του Τζιμπρίλ Σισέ που έφτασε τα 12 στο πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός πέρασε (για πρώτη φορά) νικηφόρα (0-2) από την Κέρκυρα και έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας τον Ολυμπιακό. Ο Γάλλος σκόραρε στο 80' με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή από τον Κωνσταντόπουλο και στο 93ο λεπτό.

Στο ντεμπούτο του Ζεσουάλδο Φερέιρα στο πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός είχε συντριπτική κατοχή μπάλας (ποσοστά ...Μπαρτσελόνα), αλλά προβλημάτισε και πάλι με τον τρόπο που προσπάθησε να αναπτυχθεί. Απέναντι στην διπλή ζώνη άμυνας, που έπαιξε πίσω με 9 και 10 παίκτες, δεν είχε λύσεις παρά τη διάθεση και το πείσμα σ' ένα ακόμα ματς του Χριστοδουλόπουλου.

Έτσι στο πρώτο ημίχρονο οι “πράσινοι” δεν μπόρεσαν να βρουν τον Σισέ και περιορίστηκαν σε μακρινά σουτ, τα οποία είτε εξουδετέρωνε ο Κωνσταντόπουλος, είτε έφυγαν εκτός. Στο ίδιο διάστημα η Κέρκυρα απείλησε μονάχα στο ξεκίνημα με τον Στολτίδη.

Ο Φερέιρα προσπάθησε να διορθώσει τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο δεύτερου επιθετικού (Πετρόπουλου) και την είσοδο του Κατσουράνη που έψαχνε συνεχώς με μακρινές πάσες τον Σισέ. Η πίεση καρποφόρησε στο 79' με το πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Σισέ. Η Κέρκυρα προσπάθησε να απαντήσει στο τελευταίο δεκάλεπτα με σουτ που δεν ανησύχησαν τον Τζόρβα και η νίκη “κλείδωσε” στο 93ο με το 12ο φετινό γκολ του Σισέ.

To φιλμ του αγώνα

18’ Ο Στολτίδης έκανε με τη μια το σουτ από τα αριστερά εντός περιοχής και ανάγκασε τον Τζόρβα να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.
25’ Ο Χριστοδουλόπουλος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Κωνσταντόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ.
30’ Ο Χριστοδουλόπουλος πάσαρε στα δεξιά για τον Μαρίνο, εκείνος έκανε απευθείας το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κωνσταντόπουλου.
43’ Ο Σπυρόπουλος έστρωσε στον Σισέ, αυτός άφησε την μπάλα για τον Δημούτσο, όμως το σουτ από καλή θέση κόντραρε σε αντίπαλα σώματα.
47’ Μακρινό δυνατό σουτ του Σισέ μπλόκαρε ο Κωνσταντόπουλος.
66’ Ο Σισέ απέφυγε τον Μαϊστόροβιτς και σούταρε με δύναμη, αλλά ο Κωνσταντόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ.
73’ Ο Βύντρα σέντραρε και ο Πετρόπουλος με κεφαλιά από καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ.
80’ ΓΚΟΛ (0-1). Ο Σισέ με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Γάλλος επιθετικός, όταν από μπαλιά του Κατσουράνη βρέθηκε μόνος του με τον Κωνσταντόπουλο και ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα της Κέρκυρας.
81’ Μακρινό δυνατό σουτ του Φλαβίνιο, μπλόκαρε ο Τζόρβας.
85' Σουτ του Χαμπλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Τζόρβα.
93’ ΓΚΟΛ (0-2). Ο Σισέ από πλάγια αριστερά επιχείρησε ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον εξερχόμενο Κωνσταντόπουλο πετυχαίνοντας το 2-0 για τον Παναθηναϊκό.

ΣΚΟΡΕΡ: 80’ πεν. , 93’ Σισέ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παμπορίδης (Κιλκίς)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Έπσταϊν, Γκουστάβο, Κωνσταντόπουλος

ΚΕΡΚΥΡΑ: Κωνσταντόπουλος, Γκουστάβο, Κοντοδήμος, Βενέτης, Μαϊστόροβιτς, Παρασκευαϊδης (80’ Χάμπλε), Έπσταϊν, Μακρής (73' Φλαβίνιο), Στολτίδης, Καλαντζής (6' Γιάντσης), Τσίγκας.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Πλεσί (61' Κατσουράνης), Μαρίνος (35' Δημούτσος), Καραγκούνης (61' Πετρόπουλος), Χριστοδουλόπουλος, Σισέ.

Είπαν:

Μπάμπης Τεννές
: «Πριν το ματς υπήρχαν δύο ατυχείς συγκυρίες. Η μία ήταν ότι ο Παναθηναϊκός έμεινε εκτός Ευρώπης πρόσφατα και η άλλη ότι είχε χάσει ο Ολυμπιακός και περιμέναμε έναν Παναθηναϊκό πολύ δυνατό. Παρά αυτά τα γεγονότα εμείς σταθήκαμε πολύ καλά. Δεν έχω δει δεύτερη φορά τη φάση του πέναλτι, αλλά έχω την εντύπωση ότι αδικηθήκαμε. Νομίζω ότι ο Σισέ τσιμπάει την μπάλα, η οποία βγαίνει άουτ και στη συνέχεια πέφτει στον Κωνσταντόπουλο. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε μιλάμε για νέα κατάφωρη αδικία μετά από όσα έγιναν στο ματς με τον Άρη. Ο αντίπαλος δεν έκανε ευκαιρίες, αλλά πήρε τη νίκη. Του εύχομαι καλή συνέχεια και ελπίζω εμείς να βγούμε πιο δυνατοί. Ευχαριστούμε τον κόσμο για τη συμπαράσταση, συνεχίζουμε».

Ζεσουάλδο Φερέιρα: «Είμαι ικανοποιημένος για τη νίκη, αφού ξέρω ότι ο Παναθηναϊκός δεν είχε επικρατήσει τις δύο προηγούμενες φορές που αγωνίστηκε στην Κέρκυρα. Τους παίκτες της ομάδας τους γνώριζα πριν έρθω, αλλά είναι πολύ διαφορετικό αυτό από το να τους ζεις καθημερινά. Υπό αυτήν την έννοια, ακόμη τους μαθαίνω. Θα βελτιωνόμαστε μέρα με τη μέρα, εβδομάδα με την εβδομάδα. Είχαμε πολλές απουσίες σήμερα, αλλά καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη».

Κώστας Κατσουράνης: «Σημαντικό είναι το ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς. Θέλουμε να αφομοιώσουμε τα νέα στοιχεία του προπονητή και να εμφανιστούμε ακόμα καλύτεροι. Στο πρώτο ημίχρονο μπορεί να μην κάναμε πολλές φάσεις άλλα ήμασταν καλύτεροι. Στο δεύτερο μέρος μετά το γκολ μας πίεσε η Κέρκυρα και αυτό είναι κάτι που πρέπει να το δούμε. Δεν μπορεί να μας πιάνει πανικός. Τέλος καλό όλα καλά, πήραμε αυτό που θέλαμε. Είχαμε δυσκολίες, αλλά πήραμε τη νίκη. Δεν μας ζαλίζει η κορυφή. Είμαστε νταμπλούχοι και έχουμε όλες τις προϋποθέσεις για να τελειώσουμε πρώτοι και φέτος».