Κατά του Άρη τρίτο σερί 1-1 στην έδρα του

Και νέα ισοπαλία ο Ολυμπιακός Βόλου

Όγδοη φετινή ισοπαλία στο πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό Βόλου που κατά του Άρη έφερε το τρίτο διαδοχικό 1-1 στο Πανθεσσαλικό. Η ομάδα του Κούπερ προηγήθηκε στο 20ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του Νέτο (ΦΩΤΟ) από 40 μέτρα και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 40' με τον Ντολεζάι που εκμεταλλεύτηκε λάθος του Σηφάκη.

Οι δυο τερματοφύλακες ήταν οι αρνητικοί πρωταγωνιστές στο πρώτο ημίχρονο και φυσικά δεν αποτελεί ελαφρυντικό ο πολύ δυνατός άνεμος. Ο Γιακούποβιτς είναι σαφές πως δεν υπολόγισε στο 20ο λεπτό να σουτάρει απευθείας το φάουλ ο Νέτο. Λίγο κάτω από τη σέντρα, από 40 μέτρα ο Βραζιλιάνος σκόραρε δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, αφού “κρέμασε” τον Ελβετό τερματοφύλακα που ήταν εκτός θέσης.

Στον αντίποδα, ο Σηφάκης πραγματοποίησε σ' όλο το ματς 3-4 εντυπωσιακές αποκρούσεις, αλλά στο 40' καταδίκασε την ομάδα του, όταν έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια και επωφελήθηκε για την ισοφάριση ο Ντολεζάι.

Ο 29χρονος Σλοβάκος αμυντικός, που είχε σκοράρει και πριν από δυο μήνες στο Περιστέρι, ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης του Ολυμπιακού Βόλου. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν τις περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες στο ματς, αλλά υστέρησαν επιθετικά. Ο Άρης κινήθηκε περισσότερο με αντεπιθέσεις και προς το τέλος έδειξε ευχαριστημένος με το βαθμό.

Πριν από τον αγώνα σημειώθηκαν επεισόσια στον περιβάλλοντα χώρο του Σταδίου, με πετροπόλεμο μεταξύ των οπαδών των δυο ομάδων. Με την επέμβαση της αστυνομίας ηρέμησαν τα πνεύματα, ενώ κατά τη διάρκεια του αγώνα στο γήπεδο δεν σημειώθηκε το παραμικρό.

13' Σέντρα του Μπρέσκα, σουτ του Ούμπιντες η μπάλα κόντραρε στον Κουλουχέρη και κατέληξε κόρνερ.
20 ΓΚΟΛ (0-1: Ο Νέτο εκτέλεσε φάουλ λίγο κάτω από τη σέντρα, ο Γιακούποβιτς που περίμενε σέντρα, αιφνιδιάστηκε από την τροχιά της μπάλας,  άργησε να αντιδράσει και ο Άρης άνοιξε  το σκορ.
32' Εξαιρετική απόκρουση του Σηφάκη σε κόρνερ στο σουτ του Σανκαρέ.
40' ΓΚΟΛ (1-1): Κόρνερ του Καπετάνου, ο Σηφάκης έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Ντολεζάι εκμεταλλεύθηκε το «δώρο» και ισοφάρισε με κεφαλιά
45' Ο Μπρέσκα από ευνοϊκή θέση ολιγώρησε και έχασε την ευκαιρία.
53' Σωτήρια επέμβαση του Σηφάκη σε σουτ του Καπετάνου
54' ΔΟΚΑΡΙ: Κόρνερ του Μπρέσκα, κεφαλιά του Ντολεζάι στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης, ο Σηφάκης απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Καπετάνου.
64' Μπάσιμο και σουτ του Βανγκέλι, η μπάλα κοντράρεται στον Αλβάρες και κατέληξε κόρνερ.
69' Ο Γιακούποβιτς έχασε την μπάλα, αλλά ο Ντολεζάι πρόλαβε και απέκρουσε μπροστά στον Κόκε.
72' Απευθείας φάουλ του Νέτο, λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.
73' Μπάσιμο  και πλασέ του Πλιάγκα, η μπάλα ψηλά άουτ
87' Σέντρα του Καπετάνου, κεφαλιά του Ντολεζάι, ο Σηφάκης απέκρουσε ενστικτωδώς
88' Ο Σηφάκης πρόλαβε κι έπεσε στα πόδια του Μαρτίν, αποσοβώντας τον κίνδυνο

ΣΚΟΡΕΡ: 40' Ντολεζάι - 20' Νέτο.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μήτσιος (Ηπείρου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σολάκης, Αλβάρες, Πλιάγκας – Πρίττας, Κουλοχέρης, Φατί
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Τσιωλης): Γιακούποβιτς, Ζέλεσι, Σανκαρέ (94' Τομάς), Ρόκας, Ντολεζάι, Αλβάρες, Μητρόπουλος (66' Πλιάγκας), Μπρέσκα (58' Μαρτίν), Ούμπιντες, Σολάκης, Καπετάνος,
ΑΡΗΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Βανγκέλι, Κουλουχέρης, Λαζαρίδης, Πρίττας, Τόχα (75' Φατί), Μενδρινός, Χαβίτο, Κόκε (84' Καζναφέρης), Ρουίς (60' Τσέζαρεκ)

Είπαν

Σάκης Τσιώλης: "Πριν το ματς αν σκεφτόμασταν την ισοπαλία με τον Άρη, θα τη θεωρούσαμε ένα καλό αποτέλεσμα. Ωστόσο μείναμε στο ίδιο έργο θεατές. Κόντρα σε μία ομάδα που έχει ειδική βαρύτητα και παίκτες ποιοτικούς, δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες για να πάρουμε τη νίκη, όμως δεν τα καταφέραμε. Εδώ και τέσσερις αγωνιστικές, βλέπουμε το ίδιο έργο. Κάνουμε ευκαιρίες, όχι όμως γκολ"

Έκτορ Ραούλ Κούπερ: “Έχω την αίσθηση ότι και οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη. Καμία ομάδα δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο. Και οι δύο παίξαμε με αντεπιθέσεις. Έπρεπε να σκεφτώ την διαχείριση και του αγώνα της Πέμπτης, την κούραση και κυρίως να μην έχουμε τραυματισμό και κυρίως αυτών που είναι στη λίστα για το Γιουρόπα Λιγκ. Ο αντίπαλος είχε καλές ευκαιρίες και με βάση αυτές τις ευκαιρίες δεν είναι κακός ο βαθμός. Έχουμε χάσει στην ανάπτυξη του παιχνιδιού από τον άξονα. Το δουλεύουμε για να φτάσουμε εκεί που ήμασταν στην αρχή του πρωταθλήματος. Ποτέ δεν είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση. Χρειάζεται διπλή δουλειά πλέον για να φτάσουμε εκεί που ήμασταν και να βελτιωθούμε».

Χαβίτο: “Η ομάδα μας προσπάθησε να κάνει το καλύτερο. Είχε και άλλες ευκαιρίες για γκολ αλλά δεν τις αξιοποίησε. Και ο αντίπαλος όμως είχε καλές στιγμές για γκολ. Με βάση τις ευκαιρίες που είχαν οι δύο ομάδες το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο. Εμείς κοιτάμε κάθε παιχνίδι χωριστά. Τώρα ήμασταν εδώ. Μετά θα δούμε τη Ρόζενμποργκ. Εκτός των άλλων, αυτό που μου έμεινε από τον αγώνα ήταν το κρύο.”

Ντάνιελ Τσέζαρεκ: “Παίζαμε εκτός έδρας με μία πολύ καλή ομάδα ήταν ένα δύσκολο ματς. Μπορούσαμε νωρίτερα να πετύχουμε κάποιο τέρμα και να κλειδώσουμε τη νίκη. Είμαστε έτοιμοι για τον αγώνα με την Ρόζενμποργκ. Η πίεση που υπάρχει μπορεί να βγει σε καλό. Είμαστε επαγγελματίες”